Домен kyiv.ua виріс більше ніж на 60% усього за два місяці акції з дерусифікації

30 вересня 2023 року завершилася акція на підтримку використання правильних україномовних міських доменів для сайтів замість русифікованих. Завдяки спільним діям реєстраторів користувачі протягом двох місяців зареєстрували в доменній зоні kyiv.ua майже 1780 нових імен. Це колосальний прорив, адже на початку акції зона налічувала усього 2781 домен. 

Ідея такої інформаційної кампанії стала одним з етапів дерусифікації доменів, яку ініціював хостинг-провайдер та реєстратор Cityhost.ua і зокрема CEO компанії Олег Рівтін.

Головним поштовхом для заснування такої акції став той факт, що для Києва і ще семи українських міст досі існують паралельні варіанти написання доменних зон — транслітерованих з української та російської мов. Найбільше непокоїло ініціаторів співвідношення кількості доменів у найбільш великій та затребуваній регіональній зоні — столичній.

Тільки порівняйте кількість доменів в обох зонах станом на 31 липня, перед стартом акції: 

  • Правильний україномовний домен kyiv.ua 2781 імен;
  • Зросійщений домен kiev.ua39725 імен.

Це означає, що kiev.ua був у 14 разів «сильніший» за kyiv.ua. Причина такого несправедливого розподілу полягає в тому, що русифікований домен працює на ринку значно довше.

Українська національна доменна зона UA з’явилась у 1992 році, майже одночасно з нею були запущені регіональні домени другого рівня. Причому частина міських зон була від початку транслітерована з російської мови. Пізніше з’явились українські аналоги, але вони були змушені «конкурувати» в нерівних умовах. Русифікована доменна зона kiev.ua була створена у 1993 році, в той час як україномовна kyiv.ua — у 2009 році, а перші реєстрації в ній стали з’являтися тільки в 2015 році. Ця подія не була достатньо яскраво висвітлена в медіа, тому багато власників сайтів або не знали про існування україномовного домена, або не розуміли, що можуть без втрати трафіку перенести на нього сайт з російськомовного аналогу.

Саме тому акція, яку підтримав адміністратор національної зони UA ТОВ «Хостмайстер», мала в першу чергу інформаційний та просвітницький характер.  

Компанії, які взяли у ній участь, не лише пропонували знижки на реєстрацію правильних доменів. Вони також надавали інформаційну підтримку з перенесення сайтів для тих, хто вирішив змінити адресу: публікували докладні інструкції з реєстрації та налаштування переадресації, ділилися порадами щодо SEO.

— Ми не перші, хто задумався про те, що назва Києва латинкою має транслітеруватися з української мови, адже це логічно, — говорить Олег Рівтін, СЕО Cityhost.ua. —  У 2018 році МЗС України разом з Центром стратегічних комунікацій «Stratcom Ukraine» підняли тему дерусифікації назви Києва в англомовному світі. Саме тому в міжнародних ЗМІ, соціальних мережах, офіційних установах та на багатьох інших майданчиках назву Києва почали писати вірно — Kyiv, а не Kiev. У 2022 році, коли стало остаточно зрозуміло, що з росіянами у нас не має бути нічого спільного, ми в Cityhost почали говорити про проблему тотального зросійщення українського інтернету, і в першу чергу доменних зон, адже це наша сфера відповідальності. Акція стала логічним наступним кроком, і на щастя нам вдалося знайти підтримку ініціативи в колег. А тепер по результатах акції можна сказати, що і в користувачів.

Те, що акція дала потужний результат, можна побачити після простих підрахунків. За серпень у зоні kyiv.ua з’явилося 872 нових домени, за вересень зареєстровано 907 нових доменів. На початку жовтня ситуація має набагато приємніший вигляд:

  • Правильний україномовний домен kyiv.ua — 4473 імен;
  • Зросійщений домен kiev.ua — 39148 імен.

Тепер розрив між цими двома зонами складає не 14 разів, а всього 8,7 разів. Але це лише початок — в ідеалі kyiv.ua має переважати, а не наздоганяти свого русифікованого «конкурента». 

Зважаючи на позитивні результати акції команда Cityhost.ua вирішила продовжувати кампанію власними силами як мінімум до кінця жовтня. Зокрема на сайті й надалі діятимуть знижки на реєстрацію правильних доменів, а в медіа з’являтимуться публікації, які висвітлюють розвиток цієї ініціативи.

Sourse: Джерело

No votes yet.
Please wait...