Під час екскурсії у будинку природи. Фото: Ярослав Храмов
Просвітницьку діяльність поєднали із реабілітацією дітей та дорослих.
Вхід у Київський міський будинок природи розташований із внутрішнього двору затишної маленької вулиці Рогнідинська, що у самому центрі столиці. Випадкові люди сюди рідко приходять, зате можна зустріти галасливих школярів, яких приводять вчителі на екскурсії.
Оскільки Будинок природи підпорядкований Управлінню екології й природних ресурсів, то тут періодично відбуваються різноманітні екологічні презентації та обговорення.
Особливістю та гордістю цього комунального закладу є акваріуми із рибами та найбільша в Європі колекція водних тропічних рослин. Її називають навіть еталонною.
Попри воєнний час і пов’язані обмеження, у тому числі й щодо енергопостачання, фахівці будують великі плани — і ще більше занять із дітьми, просвітницької екодіяльності, різних майстер-класів і, навіть — емоційної підтримки для переселенців та усіх тих, кому потрібно хоч на мить забути про війну.
Зала з акваріумами, приглушеним світлом та звуками проточної води (це працюють фільтри) дуже цьому сприяє.
«До наших звичних проєктів ми додали чимало інтерактивів із дітьми. Особливо тими, які постраждали внаслідок війни. Також організовуємо заняття із йоги для дорослих. Різні майстер-класи запрошуємо проводити майстрів, які мають статус ВПО», — розповіла заступниця директора Будинку природи, фахівець з екологічної освіти Анастасія Зибар.
Вона розповіла, що зараз великий резонанс викликають різні екологічні просвітницькі заходи. Тож Будинок природи перетворився у своєрідний екохаб. Зокрема, нещодавно обговорювали проблему очищення поверхневих вод у столиці. Питання забруднення довкілля внаслідок війни — буде однією із найболючіших тем на найближчі роки.
У планах Будинку природи разом з Управлінням екології планують запровадити цікавий соціальний проєкт — «город посеред міста». У приміщенні встановлять спеціальні горизонтальні грядки, у яких кожен охочий зможе посадити капусту чи помідори і доглядати за ними.
Серед тих програм, які уже діють, були просвітницькі акції «Допоможемо птахам взимку» та «Збережемо первоцвіти».
«Екологічні цінності дуже важливі при нашому входженні у ЄС. Тож маємо продовжити і масштабувати просвітницьку роботу. При цьому ми використовуємо різні підходи. Наприклад, навчаючи дітей, пропонуємо різні вікторини та ігри», — розповіла Аліна Приходько, провідна фахівчиня зі зв’язків з громадськістю.
Та головним магнітом Будинку природи залишаються його неймовірні акваріуми з екзотичними рибами та рослинами. У них мешкає більш ніж 60 видів риб та 120 видів живих водних рослин, а також рептилії — червоновухі черепахи, ігуана Міша та пітон Гріша.
«Можна, звичайно, багато розповідати про риб, які не мають очей, бо мешкають у тропічних водах у печерах, де нема світла. Або про риб, які впізнають людей, чи різні наукові факти, але коли школярі бачать, як їдять піраньї, то уже ні про що не чують», — сміється співробітник Будинку природи, біолог Олексій Сербін.
Він проводить екскурсії і розповідає про мешканців акваріумів, і знає, що зараз як дітей, так і дорослих не цікавлять розповіді про види і їхні характеристики. Проте охоче слухають історії про стосунки між ж рибами й те, як можна використати ці знання для свого власного акваріума.
Будинок природи, що розташований по вулиці Рогнідинській, 3 працює по буднях із 11:00 до 18:00. Вартість квитка — 50 гривень, дитячий, студентський, пільговий — 30 гривень.
Наталка МАРКІВ, фото Ярослав Храмов, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua