Вже 24 серпня українцям обіцяють презентувати оновлений щит. Фото авторки
Команда спеціалістів понад рік працювала над цим проєктом.
На брифінгу, присвяченому заміні радянської символіки на щиті «Батьківщини-Мати», міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко нагадав, що на процес подолання наслідків радянізації, русифікації та комунізації окрім законодавчого, є серйозний суспільний запит. Так, опитування в «Дії» щодо заміни герба СРСР на тризуб рік тому стало наймасовішим, і цю ідею підтримали 85% респондентів.
Олександр Ткаченко на брифінгу.
Онук та нащадок одного з авторів «Батьківщина-мати» скульптора Василя Бородая, Василь Бородай-молодший підтримав ідею заміни радянської символіки на тризуб. Це також дало значний поштовх в розвитку проєкту та співпраці з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.
Скульптор проєкту Олексій Пергаменщик.
«Було зроблено багато зразків, які переглядались з різних відстаней, зокрема і мосту Патона, аби візуально тризуб був читабельний, — поділився скульптор проєкту Олексій Пергаменщик. — Також радились з автором тризуба, який прописаний в Конституції України, з приводу розташування та центрування, саме тому зображення буде відповідати нормам закону».
Заміну символів планують зробити вже до Дня Незалежності 2023 року. Адже над цим кейсом команда спеціалістів працювала понад рік.
Представник компанії «Основа».
Представник компанії «Основа» розповів про основні етапи проєкту:
1. Виготовлення самого тризубу
2. Стадія підготовчих робіт
3. Демонтаж і монтажні роботи
Процес створення тризубу відбувається на виробництві, аби все було виконано якісно та швидко. Сама ж сталь, яка використовується в роботі, була зроблена аналогічно тій, що використовувалась 42 роки тому під час будівництва «Батьківщини-Мати».
На кінець липня планується завершальна стадія створення тризубу.
Партнери та представники компаній, що фінансово підтримали проєкт.
Встановлення тризуба на щиті «Батьківщина — Мати» реалізується виключно за підтримки великого бізнесу. Вартість проєкту — 28 млн грн.
Монумент досі вражає своєю грандіозністю.
Довідка
Скульптура «Батьківщина-мати» — це унікальна суцільнозварна сталева споруда, яка складається з трьох шарів: основного сталевого каркаса вагою понад 280 т, допоміжного каркаса з обшивкою вагою 108 т і самої обшивки з півтораміліметрової нержавіючої сталі вагою 90 т, яку виготовлено з 27 багатотонних блоків.
Спеціальний метод зварювання розроблений Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона. Загалом під час монтажу було покладено близько 30 км зварювальних швів. Коли дивишся на скульптуру, важко повірити, що невеличкий щит має розмір 12×8 м; меч — довжину 16 м. На вістрі меча є спеціальний пристрій для гасіння коливань вітрового навантаження.
Задум утілив у життя Київський завод ім. Паризької Комуни. Тривалі експерименти засвідчили, що зводити монумент треба з листової нержавіючої сталі завтовшки півтора міліметра. У світі на той час не практикувалися суцільнометалеві скульптури, отже, і досвіду їхнього створення не було, тому постала потреба в самостійному розв’язанні низки важливих проблем, які й були успішно реалізовані.
Пам’ятник вражає своєю грандіозністю. Фігуру жінки зі щитом і мечем у руках установлено на конусному п’єдесталі 40-метрової висоти (загальна висота — 102 м, вага близько 500 т), висота скульптури — 62 м.
Нагадаємо, учора, 13 липня, Державна інспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на ремонт щита монумента «Батьківщина-мати» у Києві, що передбачає заміну символіки.
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ», фото авторки
Sourse: vechirniy.kyiv.ua