Виставка «Нічні кошмари». Фото: Тетяна Асадчева
У своїх мистецьких творах автори пропонують глядачам придивитися до загадкових істот, що ховаються в темряві страшних снів та почути, що вони намагаються сказати.
У центрі сучасного мистецтва «Білий Світ» триває виставка «Нічні кошмари» від відомого представника наївного мистецтва Олександра Ляпіна і молодої художниці Олександри Луньової.
На думку авторів, чудернацьких героїв їхніх творів виникають раптово в образах, які оточують нас щодня. Їх можна помітити у близьких людях, у своєму оточенні, а іноді в самих собі. Вони виникають тоді, коли ти не очікуєш і коли найвразливіший. Вони виникають уві сні.
Олександра Луньова та Олександр Ляпін. Фото: галерея «Білий світ»
«Навіть у темряві нічних кошмарів є деяке світло — це наші інстинкти, бажання вижити й перемогти страх. Ми можемо використати ці страшні відчуття, щоб зміцнитися духом, зрозуміти свої слабкості та долати їх, навіть коли здається, що ми на межі реальності та сну», — розповідають куратори проєкту.
За їхніми словами, чудернацькі створіння, які з’явилися в уяві Саші Луньової та Олександра Ляпіна стали уособленням нічних кошмарів, таємничих та іноді відчутно реальніших, ніж денні страхи.
Автпроєкт об’єднав творчість відомого митця-аївіста та молоду художницю з Миколаєва. Фото: Тетяна Асадчева
«Протягом усієї історії художники використовували зображення нереальних та дивних істот як засіб для дослідження нових перспектив розвитку людства та народження нестандартних прогресивних ідей. А дехто з митців залучає їх до розпалювання суперечок щодо питання „хто ми є?“, проливання світла на соціальні проблеми, зокрема — на жахи війни…» — переконані мистецтвознавці.
Героями творів стали чудернацькі та дивні створіння. Фото: Тетяна Асадчева
Молода художниця з Миколаєва Олександра Луньова зображує химерних істот, які кидають виклик беззмістовним, але закарбованим суспільним ритуалам і умовностям. У кошмарних снах, коли зв’язок з реальністю слабшає, ніхто не спілкується з власними демонами за протоколом. Зберегти глузд в наш час можна хіба що через відкритість до різноманіття, критичне мислення та, звичайно творчість.
Фото: Тетяна Асадчева
Серед творів молодої художниці звертає одразу привертає увагу стилізоване розп’яття у вигляді велетенської фігури рожевого кольору.
«Робота з першого погляду може виглядати весело і комічно, але у своїй сутності це розп’яття. Мені було цікаво попрацювати з цим класичним сюжетом, але у своєму стилі та техніці. Для менш очевидного образу обрала андріївський хрест.
У експозиції, складеній з нічних кошмарів, цей об’єкт відповідає за страх болю. Я відчула його природу і драматичність ще глибше, коли кріпила на стіну галереї, буквально прибиваючи за руки та ноги…» — зізнається молода авторка.
За її словами, такий незвичний за формою артоб’єкт вона створила вперше. Олександра не виключає, що у майбутньому цей твір може започаткувати цілу серію робіт.
Автори змальовують образи, які виникають в уяві. Фото: Тетяна Асадчева
Персонажами робіт Олександра Ляпіна часто є істоти-гібриди, у яких стерті межі між людиною та фантастичними тваринами.
Митець зізнається, що завжди має при собі блокнот, де замальовує образи, що виникають в уяві, постаючи іноді цілісними, іноді у деталях, які необхідно зібрати.
У своїх творах митець часто розмірковує над темами: генної інженерії, етичності маніпулювання природою і свідомістю. У можливих проблемах даної царини приховані й рятівні можливості: активність і енергія химер Ляпіна могли б надихнути на сміливіші соціальні зміни, а вони, своєю чергою, посприяли б перемозі над загарбниками.
Виставка Олександра Ляпіна та Олександри Луньової «Нічні кошмари»
Коли: до 14 грудня, ср.-нд. — 11:00-19:00; пн.-вт. — вихідні.
Де: Київ, вул. Євгена Чикаленка, 21а
Вхід вільний
Нагадаємо, що у січні цього року Олександр Ляпін продемонстрував у ЦСМ «Білий світ» свій неординарний проєкт «Я мене вибухає голова…».
До теми: столична картинна галерея презентує новий артпроєкт Юрія Ваткіна «Резонанс простору». У своїй творчості, сучасний художник Юрій Ваткін розмірковує над загадками буття, запрошуючи шанувальників мистецтва розділити із ним кожен момент перетворення та відчути ритм життя у всіх його проявах.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua