Останніми роками на унікальних стародавніх фресках Софійського собору з’явилися плямисті «пораження».
Науковці на фресках національної пам’ятки архітектури XI століття Софії Київської виявили потемніння. При дослідженні з’ясували, що спричинили їх мікроби.
Науковці Національної академії наук України під керівництвом провідного наукового співробітника відділу фізіології промислових мікроорганізмів Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України доктора біологічних наук Марини Фоміної спільно з іноземними партнерами, передусім із Лондонського природничого музею (Велика Британія), взялися з’ясувати природу цих плямистих поражень. Глибоке розуміння цих аспектів є важливим для боротьби з мікробною інвазією та розробки адекватних методів збереження пам’яток. Про це повідомили в Національній академії наук України.
За допомогою сучасних методів дослідники виявили, що домінантними колонізаторами фресок є плісняві гриби, які існують винятково за зниженої вологості повітря.
Дослідження тривають. На основі отриманих даних науковці планують розробити ефективні способи боротьби з мікробним пошкодженням унікальних фресок Софійського собору та консервації національної пам’ятки.
Скрин з наукової статті
Перші знахідки дослідників опублікував наприкінці 2022 року престижний науковий журнал «International Biodeterioration and Biodegradation». Авторський колектив присвятив цю статтю мужньому українському народові.
У листопаді 2022 року у Києві відзначали початок будівництва Софіївського собору.
У Софії Київській розповіли, як оберігали святиню від російських ракет. Національний заповідник був однією із пріоритетних цілей для ворожих ударів.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua