Добірка видань з розвитку української. Фото: КП «Міський магазин»
У відтінках та нюансах рідної мови допоможуть розібратися науково-популярні книжки, словники та самовчителі.
Міжнародний день рідної мови відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.
До Міжнародного дня рідної мови, муніципальна книгарня «Сяйво книги» КП «Міський магазин» підготувала новинки про українську мову.
Топ-5 книг для опанування української. Фото: КП «Міський магазин»
Топ-5 видань від «Сяйва книги»:
- «Перемагати українською», Ольга Дубчак
Третя книжка з серії видавництва Віхоли про українську мову. Ольга Дубчак доводить, що воювати на мовному фронті так само важливо, як і безпосередньо на полі бою. Наша мова вміє давати відсіч ворогам і бути твердою крицею. Однак насамперед українська — це мова любові, ніжності й підтримки в тяжку мить. - «100 експрес уроків українською», Олександр Авраменко
У кишеньковому самовчителі коротко і невимушено пояснюються складні моменти слововживання і побудови фраз.Автор — філолог-україніст, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка. - «100 експрес уроків українською. Частина 2», Олександр Авраменко
Містить ще одну сотню мовних історій, які в доступній формі навчають норм сучасної української мови. - «Спільна мова», Анастасія Левкова
Якими словами найкраще показати свою приязнь, а якими можна ранити; що недоречно вживати в офіційній розмові та чим різниться мова різних регіонів, — у книжці зібрані чимало мовних відкриттів та порад. - «А як кажуть у вас?», Тарас Береза
Словник мовного розмаїття читачам яскраву палітру рідного слова. Словникові одиниці відкривають незнаний мовний світ, вишукану словотворчу автентику у всій її красі та синонімічній розлогості.
Найстарша в Україні книгарня «Сяйво книги» працює щоденно з 10:00 до 20:00 за адресою: вул. Велика Васильківська, 6. Тут можна придбати смачну каву, відвідати презентації книг, виставки та літературні вечори.
У приміщенні також розташоване укриття, яким можуть скористатися містяни під час повітряної тривоги. Слідкувати за новинками можна у Telegram-каналі книгарні.
Окрім цього, на постійній основі надається знижка 20% на весь асортимент книгарні та знижка 10% в кав’ярні «Сяйво кави» на всю продукцію для власників «Картки киянина». Так само знижка діє для військових, кава для них безкоштовна.
Наразі в світі існує близько 6000 мов, майже половина з яких знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли мову перестають, з тієї чи іншої причини, вживати та вивчати більше ніж 30% її носіїв.
Українська мова за весь час свого існування зазнавала як злети, так і падіння. Статтею 10 Конституції України визначено: «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».
За даними статистичних досліджень, українська мова є рідною майже для 50 мільйонів осіб. Українці виборювали своє право говорити українською понад 350 років.
Щоб визначити свій рівень володіння українською мовою, можна пройти безкоштовне тестування.
Кияни мають змогу долучитися й до безплатних курсів з української мови. Зокрема:
- Курс від Prometheus. 27 уроків з лекціями для удосконалення побутового рівня мовлення.
- Мовний досвід на Edera. Курс занурює в «живу мову» із суржиком і діалектами та розповідає про досвід знаменитостей у спілкуванні українською.
- Розмови на курсі від руху «Єдині». Навчання передбачає розмовні клуби та чати для спілкування у вузькому колі. Десятий безкоштовний онлайн курс для охочих перейти на українську мову стартував 6 лютого.
Майже 34% киян перейшли на українську під час війни. 86,3% опитаних мешканців столиці вважають українську мову рідною.
У Києві презентували результати опитування про рівень володіння містян українською мовою, яке вперше провели у застосунку «Київ Цифровий». Отримані дані використають для створення Концепції ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці на 2023-2025 роки.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua