Мер Києва Віталій Кличко та голова представництва Help в Україні Дар’я Романенко. Фото: КМДА
Інформація про початок та відбій повітряної тривоги сьогодні критично важлива для всіх мешканців Києва та України.
Сьогодні мер Києва Віталій Кличко у Колонному залі КМДА вручив киянам з порушенням слуху смарт-годинники, які дозволять їм вчасно реагувати на оголошення повітряної тривоги. Придбати розумні годинники допомогла місія гуманітарної організації Help — Hilfe zur Selbsthilfe.
Мер Києва Віталій Кличко на зустрічі з киянами з порушенням слуху. Фото: КМДА
«Сьогодні, в умовах воєнного стану, постійних ракетних обстрілів та атак дронами, надзвичайно важливим є питання оповіщення осіб з інвалідністю зі слуху, — підкреслив Віталій Кличко. — Бо ці люди не чують ані сирен, ані сигналів телефонного додатка. І в Україні було декілька жахливих випадків, коли після ракетного удару по житлових будинках, загинули люди з порушеннями слуху. Вони не пішли в укриття, чи в більш безпечне місце в помешканні, бо не чули сигналу тривоги. І сьогодні, за допомогою німецько-українського фонду „Help Ukraine“, ми забезпечимо киян з інвалідністю зі слуху смарт-годинниками, які допоможуть їм вчасно реагувати на оголошення повітряної тривоги».
Він зазначив, що на обліку Всеукраїнської організації осіб з інвалідністю зі слуху «Українське товариство глухих» (УТОГ) перебувають понад 37 тисяч людей із порушеннями слуху. П’ять тисяч із них мешкають у Києві.
Як гуманітарну допомогу киянам безкоштовно надали 455 смарт-годинників, Фото: КМДА
Від початку широкомасштабної війни значна кількість таких людей виїхали за кордон. Тим, хто залишився в Києві, в тому числі внутрішньо переміщеним особам, столична влада разом із німецько-українським фондом «Help Ukraine» надає безкоштовно 455 смарт-годинників, які допоможуть знати, коли оголошена тривога та її відбій.
Віталій Кличко подякував всім, хто долучився до цієї ініціативи. Тим, хто допомагає столиці та її мешканцям вистояти і перемогти в нашій боротьбі за свою волю і незалежність. Своєю чергою представники УТОГ на знак вдячності вручили меру Києву Почесну грамоту та шалик, який зробили власноруч.
Про ситуацію в місті киянам з порушенням руху розповів мер міста Віталій Кличко. Фото: КМДА
Як розповіли «Вечірньому Києву» в німецько-українському фонді Help, ще в квітні мер Києва Віталій Кличко та представники місії гуманітарної організації Help — Hilfe zur Selbsthilfe в Україні підписали меморандум про взаєморозуміння та домовились, що учасники товариства глухих отримають смарт-годинники з функцією оповіщення про тривогу.
Кияни отримали смарт-годинники. Фото авторки
Таких смарт-годинників надали 455. Фото авторки
Таких смарт-годинників надали 455. Члени УТОГу мали змогу вибрати собі колір до вподоби — чоловіки надавали перевагу чорному, а жінки брали білого, світло-зеленого чи світло-рожевого.
На зустрічі кияни з порушенням слуху ділилися, як вони пережили повномасштабне вторгнення.
Олексій Нашивочнік поділився, чому важливі смарт-годиннники. Фото авторки
«Перший тиждень був дуже важкий, обмінювався інформацією лише з близькими друзями, — зазначив Олексій Нашивочнік з Київської спілки нечуючих художників „Натхнення“. — Наразі є додатки про повітряні тривоги. Але не всі мають гарні мобільні. Буває, що не працює вібрація чи погано читається текст з екрана. Тому смарт-годинники дуже потрібні».
Кияни з порушенням руху згадували початок повномасштабного вторгнення. Фото авторки
Ще одна киянка розповіла, що після 24 лютого залишилась одна, не знала, що робити. Її онучка ще перед цим поїхала за кордоном і не могла повернутися. Жінка тільки почала вчитися, як користуватися смартфоном. Не знала, де розташовані бомбосховища. Їй допомогли кияни, які і провели в укриття, і годували.
«На початку повномасштабного вторгнення найкритичнішим питанням було повна відсутність інформації, — розповіла «Вечірньому Києву» Уповноважена Київської міської ради з прав осіб з інвалідністю Леся Петрівська. — Перекладачі, які працюють на ТРК Київ, не могли доїхати вчасно на роботу. Я особисто приїжджала на брифінги. Кожен перекладач, який має соціальні мережі та телефон, включалися, організовували чати.
Проблема в тому, що ці люди не чують сирени, не розуміють, що відбувається. Мало хто про це знає: глухі читають, але складні речення не розуміють, бо для них основна мова спілкування — жестова. І їм потрібен переклад. Чому важливі смарт-годинники? Зараз вночі постійно тривоги, а ці люди про це не знають, і не можуть навіть сховатися за дві стіни. Є смартфон, але якщо він лежить на столі, не в руках, то у людини немає цієї інформації».
Леся Петрівська зазначила, що планується збільшити кількість ефіру з перекладом жестовою мовою на ТРК Київ, а також збільшити картинку (з перекладачем) відповідно до стандартів.
Леся Петрівська та Ірина Чепчина. Фото авторки
«Смарт-годинник — це життя людини. У нас немає іншого засобу, щоб врятувати глуху людину, це найкращий засіб, — підкреслила голова УТОГ Ірина Чепчина. — Також важливо, щоб інформація була доступною та безбар’єрною. Так, щовечора виступає Президент України, але глухі не розуміють про що йде мова. Потрібен перекладач. Всі держави працюють з перекладачем, особливо під час війни чи стихійних лих. Також необхідно більше візуальної інформації, яка зручна не тільки для глухих людей, а й для всіх».
Як війна змінила потреби киян з інвалідністю: інтерв’ю з Лесею Петрівською. Уповноважена Київради з прав осіб із інвалідністю розповіла про головні виклики, з якими зіткнулися у 2022 році.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua