При роботі з ноутбуком потрібно подбати про освітлення. Ілюстративне фото: Борис Корпусенко
При поганому освітленні під час тривалого сидіння за гаджетом можливий головний біль, відчуття печіння та втоми очей.
Коли відключають світло, багато хто змушений працювати або навчатися в умовах темряви, коли джерелами світла є екрани гаджетів, свічки та ліхтарики.
Як зберегти при цьому здоров’я в інтерв’ю «Вечірньому Києву» розповів лікар терапевт, магістр внутрішніх хвороб Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги Віктор Кубюк.
Віктор Кубюк
— Пане Вікторе, як темрява впливає на здоров’я людини?
— Передусім тривале перебування без світла негативно впливає на психоемоційний стан людини. Зокрема, підвищується рівень стресу. Це супроводжується поганим самопочуттям, дратівливістю, безсонням.
Також при поганому освітленні напружуються очі, щоб розгледіти текст чи зображення тощо. Через це вони швидко втомлюються. Тому може відчуватися печіння або біль в очах. А іноді виникає й головний біль.
— Багато людей працюють в темноті з ноутбуком. Як зберегти при цьому зір?
— Наші очі влаштовані дивним чином: вони здатні пристосовуватися до різних рівнів освітленості. Якщо намагатися читати в напівтемряві, то зіниці розширюються, щоб через кришталик на сітківку попадало більше світла. За допомогою цього світла клітини сітківки — палички і колбочки передають в мозок інформацію про те, що бачить людина. До того ж наші зіниці здатні пристосовуватися до темряви.
Головне дотримуватися відстані від очей до екрану монітора. Оптимальна відстань має бути приблизно 30-40 см. Адже коли близько дивимося на екран гаджетів, то розвивається короткозорість.
— Крім відстані яких ще правил потрібно дотримуватися для збереження зору?
— Під час роботи з ноутбуком потрібно робити регулярні перерви. 10 секунд раз в 10 хвилин просто необхідно відводити очі від екрану. А раз на годину зробити повноцінну перерву на 5-10 хвилин.
При читанні ми повинні вибирати правильний шрифт. Він повинен бути досить великим, щоб букви не зливалися і не доводилося щулити очі. Шрифт має бути із зарубками, що сприяють напрямку очей уздовж одного рядка і кращому запам’ятовуванню тексту.
При тривалому читанні раз в 60 хвилин робимо п’ятихвилинну перерву.
Читати краще за допомогою спеціального ліхтарика для читання. Ілюстративне фото: Борис Корпусенко
— Яке краще підібрати освітлення — свічки, ліхтарики, акумуляторні лампи?
— Що більше освітлення, то краще. При роботі з комп’ютером варто уникати цілковитої темряви. Світла від одного монітору недостатньо для очей. Отож необхідно подбати про правильне альтернативне освітлення.
Слід обирати лампи й ліхтарі, що освітлюють кімнату рівномірним білим кольором. Це — найбільш комфортне світло для очей, оскільки імітує денне освітлення.
Для читання є спеціальні ліхтарики. Їх можна використовувати і при роботі з ноутбуком.
Якщо говоримо про свічки, то краще їх не застосовувати для освітлення взагалі. По-перше, полум’я свічки дає дуже мале освітлення.
А по-друге, більшість свічок виготовлені із парафіну. Під час згоряння він виділяє високотоксичний бензол і толуол. Це — канцерогени. Такі ж речовини містять вихлопи дизельного двигуна. Вони можуть спричиняти масу захворювань — від головного болю до раку легенів.
— Як захистися від депресії, яку викликає темрява?
— Крім організації хорошого освітлення, потрібно частіше бувати на свіжому повітрі. Для людей похилого віку це мінімум 30 хвилин на день пішої прогулянки. Для молодих просто ходити пішки буде замало. Потрібно давати більші навантаження на організм, виконувати спортивні вправи.
Допомагає збалансоване харчування, достатня кількість рідини (30 мл на кілограм маси тіла щодня).
Ще одним значним фактором є достатня кількість вітамінів в організмі. Зокрема, бажано з період з жовтня по квітень приймати вітамін Д — до 2000 МО на добу. Для дітей — 800 МО, для дорослих з достатньою масою тіла — 2000 МО.
Також для зміцнення імунітету можна приймати цинк у дозі 15 МО на добу. Але перед цим контрольно проконсультуйтеся з лікарем.
Читайте також, киянам нагадали про важливість профілактики різних хвороб.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua