Озеро Синє в нинішньому стані. Фото: Катерина Новосвітня
Цього року розпочнуться роботи з ревіталізації озера Синього, що на Виноградарі.
Озеро, що має доведене льодовикове походження, обміліло та замулилося через наноси ґрунту з берегів та велике антропогенне навантаження. На початку 2000-х років місто вже проводило роботи з його поглиблення та розчищення. Нині мешканці Виноградаря дуже занепокоєні його станом.
Щоби напрацювати проєкт порятунку водойми, місто проводило спеціальні дослідження з залученням гідрогеологів, інженерів та інших фахівців.
Що буде далі з озером «Вечірньому Києву» пояснює начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА Олександр Возний.
Олександр Возний
«Ми в цьому році в переліку природоохоронних заходів, які фінансуються за рахунок Київського фонду охорони навколишнього середовища, передбачили кошти на перший етап розчистки та благоустрою озера Синє. Маємо виконати розчищення на глибину до 5 метрів для того, щоб розкрити ґрунтові підводні джерела, які й наповнюють озеро водою. Завдяки цьому площа його поверхні також збільшиться. Проєктом визначено, що приток води з них дозволить наповнити озеро в достатній кількості й покращити його екологічний стан», — говорить Олександр Возний.
Він уточнив, що озеро, яке має два водних дзеркала й перешийок між ними, розчистять з двох сторін.
«Юридично це одна водойма. Буде спочатку перекрита одна її частинка — до перешийка — й проведена розчистка. Потім воду перекачають й розчистять іншу частину водойми. Так передбачено проєктом», — пояснив начальник Управління екології.
Роботи по озеру скоординовані. Їх замовником виступить КП «Плесо», виконавця оберуть на відкритих торгах. Зараз проєкт рішення «Про затвердження переліку природоохоронних заходів, що фінансуватимуться з Київського міського фонду охорони навколишнього середовища у 2023 році» знаходиться на погодженні в Київській міській раді.
«Сподіваємося, що роботи, якщо ніщо не завадить, розпочнуться в липні», — говорить Олександр Возний.
На берегах Синього озера
За його словами це буде першим етапом робіт на об’єкті. В наступному році планується провести другий етап — благоустрій території навколо нього.
«Потрібно створити комфортні умови для відпочинку киян з екологічною інфраструктурою. Оскільки там зелена зона, то будуть прогулянкові доріжки, освітлення, відеоспостереження, встановлять лави та урни навколо водойми. Будемо прагнути, щоб з’явилася ще одна перлина, де містянам приємно відпочивати», — сказав Возний.
Він розвіяв легенди мешканців Виноградаря про те, що в озеро для його порятунку перекачували воду з найближчої артезіанської свердловини.
«Це легенда. Можна ж порівняти площу озера й можливості свердловини видавати воду, й зрозуміти, що таким чином ніколи не вдасться його наповнити», — говорить Олександр Возний.
«Вечірній Київ» повідомляв, що цього року у столиці дослідять 9 водойм на предмет незаконної врізки каналізації та скидання нечистот.
Днями КП «Плесо» розчистило озеро Кирилівське від сміття, яке повикидали кияни.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua