Віталій Кличко та подружжя Дмитрових з Олешків. Фото: Борис Корпусенко
Житло у столичних новобудовах отримали переселенці, які потребують додаткового захисту.
У нових квартирах житимуть багатодітні родини, сім’ї, в яких є малеча з інвалідністю та мами-одиначки, що виховують трьох і більше дітей. Житло також отримали непрацездатні люди, які потребують особливої уваги та підтримки.
Так, новоселами стало подружжя Дмитрових з окупованих Олешків на лівобережжі Херсонщини. Колишня квартира Олени та Олександра на першому поверсі повністю опинилося під водою внаслідок підриву росіянами дамби Каховської ГЕС. Обидва з дитинства мають інвалідність I групи та пересуваються на кріслах колісних. А Олександр узагалі не має ніг.
Олександр та Олена Дмитрови з волонтерами «Спілки самаритян України»
До речі квартири, які отримали переселенці у новобудовах у Голосіївському та Дарницькому районах, вже мають готовий ремонт. Правда, нове житло новосели ще не бачили. Про те, що вони отримають квартири, більшість дізналася лише добу тому, що стало дуже несподіваним і приємним сюрпризом.
Загалом у середу, 11 жовтня, переселенці отримали 64 ордери на нові квартири. Відповідні документи вручив у столичній мерії Київський міський голова Віталій Кличко.
Віталій Кличко з сім’єю переселенців
Заступниця голови КМДА Марина Хонда привітала та поспілкувалась з переселенцями
«Київ через війну, з якою вдерлася в Україну росія, став новим домом для сотень тисяч людей із різних куточків країни. Столиця робить усе для того, щоб українці, які переїхали до столиці, жили комфортно та легше адаптувалися на новому місці», — сказав Кличко.
Мер Києва додав, що місто забезпечує вимушених переселенців роботою і медичним обслуговуванням, влаштовує дітей до шкіл та садочків.
«Сьогодні 956 родин внутрішньо переміщених осіб у Києві потребують житла. Це багатодітні родини; сім’ї, які виховують дітей з інвалідністю; родини, де мама одна виховує дітей. А також непрацездатні особи та інші люди, які потребують особливої уваги та підтримки», — сказав Кличко.
Він повідомив, що столиця вже закупила 113 квартир, сумарною вартістю майже 230 мільйонів гривень, які місто безплатно надає вимушеним переселенцям для тимчасового проживання. Це житло є власністю територіальної громади Києва.
Гімн України перед початком заходу
Гімн України перед початком заходу
Своєю чергою сім’ї переселенців подякували столичній владі та киянам за турботу та підтримку. Зокрема Олена, яка сама виховує трьох дітей, до повномасштабного вторгнення жила у Вугледарі на Донеччині. Тепер це одне з найбільш зруйнованих ворожою авіацією та артилерію міст.
«Переїхали в Київ, бо втратили житло. Зняли разом ще з однією сім’єю переселенців з Волноваського району квартиру. Щиро дякуємо меру столиці та киянам, які піклуються та підтримують переселенців у такий важкий для всіх час», — сказала «Вечірньому Києву» Олена.
А її тезка з Олешок Олена Дмитрова розповіла, що разом із чоловіком Олександром спробували прижитися на новому місці за кордоном, але у них не вийшло.
«Ми побували в Польщі, Великобританії, мали змогу там залишитися. Але там наче й небо не таке синє й трава не така зелена. Дуже скучали та хотіли повернутися в Україну. Британські волонтери, які везли автомобілі нашим військовим, взяли нас із собою та дуже дивувались, що ми хочемо повернутися», — розповіла «Вечірньому Києву» Олена.
У Києві подружжя Дмитрових поселилось у квартирі друзів, які виїхали за кордон, але вони також збиралися повернутися. Тому Олена з чоловіком уже почали шукати доступне їхньому гаманцю житло в селах.
«Ордер на квартиру став для нас справжнім сюрпризом. Все наше майно в Олешках знищила вода. Особливо шкода фотоальбом, який ми залишили, сподіваючись, що наше місто швидко звільнять і ми повернемося. Жили місяць в підвалі, ховаючись від бомбардувань. А виїхали ще до того, як росіяни підірвали греблю, бо жити поруч з окупантами неможливо. Наші троянди, малину, яку ми посадили під вікнами, росіяни знищили», — розповіла «Вечірньому Києву» Олена.
За даними Кличка, з початку повномасштабного вторгнення у столиці вже зареєструвалася близько 281 тисяча переселенців. З них — понад 55 тисяч дітей. Найбільше внутрішніх переселенців проживають у Дарницькому районі — майже 45 тисяч, в Оболонському — понад 34 тисяч і у Святошинському — близько 32 тисяч.
А з 2014 року у столиці свій прихисток знайшли загалом понад 400 тисяч українців. Це майже 325 тисяч сімей. Зокрема, 70 тисяч дітей, близько 15 тисяч осіб з інвалідністю та понад 66 тисяч пенсіонерів.
Раніше Кличко вручив ключі від квартири двом внутрішньо переміщеним родинам з Донеччини.
Олександр ГАЛУХ, Борис КОРПУСЕНКО (фото), «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua