Полярники біля пам’ятника Грушевському. Фото: Алекс Заклецький
Зимівники та зимівниці Української антарктичної експедиції приїхали з Варшави у Київ сьогодні, 5 травня.
27-ма Українська антарктична експедиція повернулася додому: зимівники та зимівниці приїхали з Варшави у Київ сьогодні, 5 травня 2023 року.
Загалом їхній шлях з Антарктики в Україну тривав майже місяць. Українським криголамом «Ноосфера» команда вирушила зі станції «Академік Вернадський» до Південно-Африканської Республіки 7 квітня. У порт Кейптауна судно прибуло 29 квітня, і вже звідти літаками та наземним транспортом 27-ма УАЕ дісталася Києва. Про це розповіли у Національному антарктичному центрі.
Це була перша експедиція, яка вирушила на станцію «Академік Вернадський» під час повномасштабної війни. Вони вирушили буквально за тиждень після початку вторгнення, щоб змінити колег з 26-ї УАЕ. Деяким людям дивом вдалося виїхати з Харкова, Київщини та інших регіонів, де точилися бойові дії.
Фото: Алекс Заклецький
Фото: Алекс Заклецький
Фото: Алекс Заклецький
Нагадуємо, що впродовж року 27-ма УАЕ на «Вернадському» проводила дослідження та спостереження за трьома основними напрямами: геофізика, біологія, метеорологія, а також забезпечувала функціонування станції.
Разом із зимівниками в Україну повернулися учасники сезонної експедиції, які працювали впродовж антарктичного літа. Це, зокрема, команда технічних фахівців, що виконали невідкладні роботи з модернізації станції.
«В умовах великої війни, на жаль, полярники повертаються не публічно, в розтрощений російською ракетою і до кінця поки не відновлений офіс НАНЦ. Але ми переконані, що зовсім скоро знову настане той час, коли всі разом зустрічатимемо їх в рідному „Борисполі“, а „Ноосферу“ — в порту Одеси. Дякуємо нашим захисникам, серед яких нині й 15 полярників, за те, що вони цей час наближають», — зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.
Нині на станції «Академік Вернадський» почала роботу 28-ма УАЕ, яка виконуватиме свою антарктичну місію найближчий рік. У складі нової експедиції — 14 чоловіків, серед яких 9 вчених.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua