На виставці «Князівни та княгині». Фото: Наталка Марків
79 авторських ляльок представляють історичних постатей.
28 липня у День української державності у Великій лаврській дзвіниці Національного заповідника Києво-Печерська лавра презентували виставку авторських ляльок «Князівни та княгині».
У експозиції 79 ляльок, які присвячені дружинам та донькам князів Русі-України Х — ХІІІ століття, жінкам княжих родів Гольшанських, Острозьських (ХVІ століття). Майстрині використали традиційну техніку вузлової текстильної ляльки та вдягнули їх у стилізовані шати. 40 майстринь виконували ляльки не як історичні копії, а як стилізовані образи, засновані на власних дослідженнях.
Майстрині та гості виставки. Фото: Наталка Марків
Як розповів начальник відділу музейно-освітньої роботи Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Олег Топилко ідея створити виставку ляльок, які представляють історичні постаті виникла у лютому 2021 року. Але, як багато гарних ідей, її не вдалося тоді реалізувати через повномасштабний напад росіян. Виставка відкрилася у вересні 2022 року у залах Брами Заборовського «Національного заповідника» Софія Київська.
Після цього виставка мандрувала різними регіонами України, і тепер на місяць експонується у прекрасному залі, поряд із реставрованим дзвоном Івана Мазепи.
Експозиція і «Дзвін Мазепи». Фото: Наталка Марків
Виставка у Лаврі — це не випадковість. Історичні постаті, які переосмислювали майстрині, мали той чи інший стосунок до Києво-Печерської лаври, були меценатами. У печерах спочиває Юліанія Гольшанська, яку православна церква канонізувала ще за часів Петра Могили, князівські поховання є біля церкви Спаса на Берестові. Цікаво, що організатори виставкового проєкту — Тетяна Золочевська (Бремен, Німеччина) та Ніна Хаґен (Осло, Норвегія). Пані Ніна з-за кордону дуже активно курувала і рекламувала цю виставку.
«Мрію, щоб з цими прекрасними ляльками ознайомилося як можна більше людей. І розуміння свого українського єства у когось ще більше закріпиться, а у когось прокинеться», — пояснила Ніна Хаґен.
Українські майстрині, що працюють із традиційною вузловою лялькою, це дружня, ініціативна спільнота. Декілька років тому вони об’єдналися для проєкту «Українські ляльки мандрують світом», і самі так захопилися результатом, що вирішили продовжувати, так і виникла ідея відтворити стилізовані постаті українок, які були історичними постатями, добре відомими в Україні і Європі. Але відтворили також тих, чиє ім’я не на слуху. І, як виявилося, такий спосіб вивчати історію цікавий і дуже промовистий.
Лялька у центрі та справа — авторства Ганни Некрилової
«Чимало із ляльок, представлених на виставці майстрині робили у перші місяці повномасштабної війни. Цей проєкт мав на меті розповісти про наших видатних землячок. Кожна майстриня обрала собі постать, яка була їй цікава і шукала у різних історичних джерелах інформацію про неї, про цю добу», — розповіла Ганна Некрилова, народний майстер України.
На виставці представлені дві її ляльки. Одна із яких — княгиня Ольга. Образ княгині осмислили чимало майстринь і у кожної вона вийшла неповторна. Наприклад, Ольги Собкович із села Легедзине, княгиня із пташкою у руках. У Марії Курій із Червонограда — у пишній багряній сукні із накидкою.
Лялька зі свічкою — княгиня Ольга Інни Кушніренко
Серед княгинь є і «Ольга» Інни Кушніренко з Миколаєва. Майстриня творила її буквально під обстрілами, а коли завершила, то у її будинку через потрапляння уламків снаряда впав дах будинку. На щастя, ніхто тоді не постраждав.
Яскравим доповненням експозиції ляльок стала серія історичних портретів київських князів та жінок, пов’язаних із княжим життям та з історичним минулим нашої країни сучасного українського художника Артура Орльонова. Та погруддя княгині Гіти Уессекської, дружини князя Володимира Мономаха, роботи скульптора Миколи Зноби, автора пам’ятника королеві Франції — Анні Київській. А також стилізований жіночий одяг княжої доби, що його створили студійці Центру дитячої та юнацької творчості Дніпровського району.
Окрасою відкриття також став виступ талановитої бандуристки Анастасії Шуцької, яка заспівала знамениту пісню гурту Mad Heads «Надія є».
Коли: з 10:00 до 18:00 до 28 липня
Де: вул. Лаврська, 9, Велика лаврська дзвіниця.
Вартість: відвідування входить в ціну вхідного квитка
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ», фото автора
Sourse: vechirniy.kyiv.ua