Рестравраторка була також художницею. Фото: заповідник «Києво-Печерська лавра»
За дослідженнями та проєктами Олени Марківни реставрували і консервували визначні пам’ятки у сакральної і фортифікаційної архітектури, зокрема Годинникову вежу Києво-Печерської лаври.
У виставковій залі Успенського собору Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» для відвідувачів підготували експозицію «Грані творчості. Пам’яті архітекторки Олени Годованюк (1929–2023)».
Олена з дитинства виявляла художні здібності. Фото: заповідник «Києво-Печерська лавра»
Постать Олени Марківни Годованюк посідає помітне місце в історії вивчення і збереження архітектурної спадщини України, зазначають у заповіднику.
Вона народилася у творчій родині. Її батько — архітектор Марк Годованюк і мати — художниця Марія Юнак закінчили Київський художній інститут. Марія Юнак вчилася у майстерні монументального живопису, якою керував видатний український художник Михайло Бойчук.
Олена з дитинства виявляла художні здібності. Вступила до Київської художньої школи, яку закінчила 1950 року із золотою медаллю. Протягом 1951–1957 років навчалася на архітектурному факультеті Київського державного художнього інституту.
Упродовж чотирьох десятиліть Олена Годованюк плідно працювала в Київських реставраційних майстернях і Науково-дослідному інституті теорії та історії архітектури. Від 1965 року — член Спілки архітекторів України.
На виставці можна побачити світлини, зроблені Оленою Годованюк. Фото: заповідник «Києво-Печерська лавра»
За дослідженнями та проєктами Олени Марківни реставрували і консервували визначні пам’ятки у сакральної і фортифікаційної архітектури: церкву-ротонду в с. Горяни (1960–1962); В’їзну вежу і «Шляхетський будинок» Верхнього замку у Луцьку (1962–1975); Луцьку вежу в Острозі (1963–1970), комплекс Троїцького монастиря-фортеці в Межирічах Рівненської області (1972–1978) тощо. У цьому переліку — і Годинникова вежа Києво-Печерської лаври, відреставрована у 1970–1976 роках.
2007 року у складі колективу авторів фундаментального видання «Історія української архітектури» вона стала лауреатом Державної премії України в галузі архітектури.
Олена Годованюк поєднувала реставраторську роботу з художньою творчістю. Фото: заповідник «Києво-Печерська лавра»
На виставці можна побачити фото, кресленики, обміри, авторські реконструкції знаних архітектурних пам’яток України, виконані Оленою Годованюк.
Творчий спадок архітекторки представлений численними акварельними роботами. Її пейзажі та зображення квіткових букетів просякнуто ліричним настроєм, тонким відчуттям кольору. Її акварелі експонувалися на виставках робіт членів міського клубу художників-аматорів міста Києва.
Акварелі Олени Годованюк багато експонувалися на виставках. Фото: заповідник «Києво-Печерська лавра»
Пам’ятай про життя: у столиці демонструють ретроспективну виставку Олени Овчиннікової. Вперше за останні тридцять років, відома художниця-діаспорянка представила на батьківщині свої мистецькі роботи, створені в Україні та в еміграції в США.
Пам’ятай про життя: у столиці демонструють ретроспективну виставку Олени Овчиннікової. Вперше за останні тридцять років, відома художниця-діаспорянка представила на батьківщині свої мистецькі роботи, створені в Україні та в еміграції в США.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua