Людмила Завідова серед своїх улюблених квітів. Фото: Наталка Марків
Колекцією «королеви осені» понад 40 років опікується Людмила Завідова.
Хризантеми люблять садівники з усього світу за яскравість фарб, тривале цвітіння, легкість розмноження. Їх навіть називають королевами осені. Мабуть, навіть фахівці не скажуть скільки видів цих рослин зареєстровано на сьогодні, бо з’являються все нові і нові. Проте, точно відомо, що найбільша в Україні колекція зібрана у Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка НАН України. Опікується нею головний спеціаліст ботсаду Людмила Завідова.
Людмила Гнатівна Завідова прийшла працювати в ботсад у 1977 році, коли дитині виповнився один рік і з того часу займається розведенням хризантем. Вона прийняла колекцію у якій було десь із 50 сортів, а сьогодні у жінки вже 70 своїх запатентованих сортів, а в ботсаду росте понад 560 культиварів (330 сортів, 230 гібридів).
Хризантеми в ботсаду квітнуть з серпня і до листопада
Цього сезону частиною із них можна побачити на ділянці «Пори року», і зараз вона квітує. Там зараз 150 сортів (із них майже 70 гібридів). Щороку Людмила Гнатівна змінює там квіти. Цього сезону ростуть сорти, що виведені в ботсаду у 2016, 2017 та 2018 роках. А наступного року вона запланувала показати квіти 2019, 2020, 2021 років.
Повна колекція представлена на ділянці, що закрита для відвідувачів — ботсад насамперед наукова установа, що спеціалізується на збереженні біорізноманіття та селекції нових видів. Зокрема і хризантем, що належать до родини айстрових.
«Минулого року у нас був дуже гарний відбір сіянців. Вони просто вразили кольорами та формами. І так казали колеги з інших відділів. Рослини наче відчули початок повномасштабної війни і „виклалися“ на максимум», — розповідає Людмила Завідова. З цих сіянців зокрема і новий сорт «Пташка Азовсталі». Сорт із великими квітами, красивого оранжево-цегляного кольору, що невпинно цвіте ось уже півтора місяця — дуже стійкий. Це присвята військовій, парамедикині Катерині Поліщук.
Є у неї сорт, який вона особливо любить, так бузкова «Київська красуня» — це присвята доньці. Є «Рара» — насичена червона, присвята своєму роду, за дівочим прізвищем Людмили Гнатівни. До речі, цей сорт дуже люблять українські садівники.
«Імена вигадую, коли вдивляюся у квіти, шукаю у них схожість із навколишнім світом, ловлю асоціації», — розповідає вона. І показує «Веселі коломийки», «Славна Україна», «Завірюха», «Рожеві хмаринки», «Солістка балету», «Грація», «Румба», «Дівочі хитрощі», «Теплий ранок» та «Соняшникове поле». Усі види вона знає напам’ять. Навіть «чужі». Деякі квіти ще без назви — мають порядковий номер і рік, коли виведені. До слова, цьогоріч ботсад подав на реєстрацію тільки один сорт хризантем — «Сенсацію».
«Були роки, що подавали на патентування і десять, проте зараз кожна така реєстрація — це чималі кошти, а як розумієте, нові сорти у ботсаду є не тільки у мене, а й інших відділів», — сміється Людмила Гнатівна.
До речі, саме за сортами Завідової питають на ярмарках та вернісажах, що відбуваються навесні та восени. Бо мода на «мультики» чи «калімери» — кущі із дрібненькими квітками, які зараз широко використовують в оформленні букетів, переходить, але всі хочуть мати надійні сорти. Тому «Пектораль» чи «Яблуневий цвіт», «Крижинка» чи «Золотоволоска», а це все сорти Людмили Гнатівни можна натрапити не тільки у ботсаду, а й на клумбах у всій Україні.
Ділянка «Пори року». Фото: Наталка Марків
Колекцію хризантем у ботсаду почали формувати у 60-70-х роках. Є у ній старовинний німецький сорт «Новембер Зонн» — пізні, крупноквіткові, жовтогарячі. Їх, отримали, як репарації після Другої світової. Першою селекцією у ботсаду почала займатися доктор біологічних наук Ніна Дудік її сорти — «Жемчужная» і «Купава». Порівняно із теперішніми вони досить прості і непоказні. Проте важливі для колекції, показують, як вона еволюціонувала.
«Зараз дуже модні хризантеми мультифлора — вони нагадують кульки. Їх люблять за різноманіття кольорів і невибагливість, але у них є і свій недолік — це однорічники», — розповідає Завідова. У колекції ботсаду є чимало «мультиків», як їх називають садівники.
Але все ж таки Людмила Гнатівна найбільше любить квіти нашої селекції. Це представники так званих корейських садових хризантем — основний різновид для вирощування у відкритому ґрунті. Всі сорти гарно зимують в умовах України, невибагливі і ростуть пишними кущами. У цьому відмінність і від китайських чи японських садівників, які плекають «одиночні» хризантеми, які гарно надаються на зріз.
Кияни фотографують хризантеми. Фото: Наталка Марків
Для ботсаду важливо мати «представників» усіх видів — ранніх, середніх і пізніх. Так можуть показати хризантеми у квітуванні від серпня до початку грудня. А так, як клімат став зараз м’якшим, то квітучі хризантеми у листопаді — це вже не дивина. Тож кияни можуть помилуватися квітами — зараз чарівний час для прогулянок осінніми алеями.
До слова, колекція троянд Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України найбільша в Україні.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua