Дія відбувається у потягу. Фото надане театром «Колесо»
Перформативне читання «Ультіма Туле» відбудеться у театрі «Колесо» у межах Марафону сучасної драми.
Марафон, що покликаний презентувати глядачам тексти сучасних драматургів, організувала Національна спілка театральних діячів України.
Три роки поспіль для сучасних авторів проводили Лабораторію драматургії НСТДУ — їх доробки вирішили представити на марафоні, що проводиться одночасно в різних містах України. Театри, яким було цікаво взяти участь, подавали свої заявки, організатори відібрали п’єси — а далі тексти та тих, хто їх втілюватиме, зводила доля шляхом жеребкування.
14 грудня перформативне читання містичної п’єси Андрія Бондаренка «Ультіма туле» за оповіданнями Стефана Грабінського. представлять в столичному театрі «Колесо».
Автор п’єси Андрій Бондаренко. Фото: НСТДУ
Андрій Бондаренко — сучасний український драматург зі Львова, доктор філософії, який пише тексти на перетині соціально-психологічної драми гіперреалізму та трилеру. А Стефан Грабінський (1887-1936) — польський письменник, представник жанру жахіть, якого називали «польським По» і «польським Лавкрафтом». На думку Андрія, він незаслужено мало знаний в Україні, тому письменник вирішив зосередився на оповіданнях Стефана Грабінського і його біографії. Тож польський письменник початку ХХ століття стає одним із героїв п’єси. Грабінського називали «польським По», все життя він прожив на заході України. Тож його твори багато в чому передають атмосферу Галичини між двох світових воєн.
Майже містична історія: режисерка читань Марія Грунічева перебувала на мистецькій резиденції у Швеції разом з Андрієм Бондаренком. І так сталося, що саме його п’єса серед майже 40-ка інших випала їй для подальшої роботи.
Перформативне читання «Ультіма Туле» є спільним проєктом київського театру «Колесо» та Першого Українського онлайн театру StageUA.
Режисерка читання Марія Грунічева. Фото надане театром «Колесо»
«Під час війни я організувала онлайн театр, ми працювали спільно з британським театром Butterfly, робили разом виставу за Шекспіром «Сон у літню ніч», — розповіла «Вечірньому Києву» режисерка Марія Грунічева. — Це був стрім, який йшов для глядачів онлайн, в прямому ефірі. На жаль, проблеми з електрикою змусили нас призупинити діяльність. Спочатку думала зробити читання саме в онлайн-форматі. Але оскільки наразі це технічно неможливо, вирішили запросити попрацювати разом акторів StageUA, які в Києві, та акторів театру «Колесо».
Репетиція читання. Фото надане театром «Колесо»
За сюжетом, звичайний гімназійний учитель повертається додому у вагоні швидкого потягу. Його знуджені супутники по купе розважаються легкою бесідою. Та дорогою стається щось дивне, потяг потрапляє на глуху колію, з якої не так легко виїхати, особливо, якщо ти вже сам не впевнений — яка твоя кінцева станція… В які світи може привезти тебе потяг-привід, яку ціну доведеться заплатити?
«Тема потягу в драматургії та літературі поширена, коли автори використовують образ дороги, коліс, — поділилася режисерка. — У п’єсі немає чіткого сюжету, вона асоціативна. Головний герой — Грабінський, який їде до мами. А навколо нього виринають різні образи, наче привиди, його асоціації, страхи. Гадаю, у своїх оповіданнях письменник намагався аналізувати свій внутрішній світ. Йдеться про те, як людина справляється зі власними страхами та сумнівами».
У читанні задіяні 9 акторів.Фото надане театром «Колесо»
У перформативному читанні беруть участь 9 акторів. З академічного театру «Колесо» це заслужена артистка України Наталія Надірадзе-Вронська, Андрій Мороз, Ігор Марусяк, Ростислав Фоменко, Арсен Бойчук, Парасковія Жилінська. Перший Український онлайн театр StageUA представляють Юріс Тете, Олена Тертична, Олександр Микитенко.
«Такий формат покликаний зацікавити глядача і привернути увагу до сучасної драматургії. Показати, що попри все, творче життя в Україні вирує», — підкреслила Марія Грунічева.
Читання відбудеться лише один раз. Однак буде відеозапис, який викладуть у вільний доступ. За словами Марії Грунічевої, якщо матеріал зацікавить глядача, то в майбутньому він може перетворитися на виставу.
Перформативне читання п’єси «Ультіма Туле» Андрія Бондаренка.
Коли: 14 грудня о18:00
Де: Київський академічний театр «Колесо», Андріївський узвіз, 8
Вартість: 90-200 грн.
Марафон сучасної драми у столиці триває. Так, 14 грудня о 18:00 творче об’єднання «Етюд» представить історію «Про вовчика, який випав з книжки» Олени Шевченко. Місце проведення — Центр туризму та краєзнавства учнівської молоді Святошинського району (вулиця Бударіна, 3Б). Режисерка читання — Альона Андрієнко.
А 20 грудня о 18:00 в театрі «Сузір’я» (вулиця Ярославів Вал, 14Б) читатимуть п’єсу Дмитра Тернового «Напередодні, або Все буде доб». Режисер читання — Олександр Жила.
Театральний грудень: які вистави показують у столиці.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua