Читачам доступний україномовний переклад унікальної пам’ятки. Фото авторки
Переклад стародавнього літопису українською здійснив Цеденсоном Цогтсайхан, який багато років тому приїхав до України з Монголії.
Визначна постать Чінгіс Хаана висвітлена в багатьох сферах культурного життя: про нього знімали фільми, писали книги, навіть створювали ігри. Однак політичний і державний діяч, засновник Великої Монгольської Імперії знаменитий Чінгіс Хаан насамперед є об’єктом дослідження історії.
Презентація унікального твору, що вийшов у видавництві «Саміт-Книга» пройшла в муніципальній книгарні «Сяйво книги».
Презентацію відкрили директор видавництва «Саміт-Книга» Іван Степурін та керуючий книгарні «Сяйво книги» Гліб Малич. Фото авторки
«Таємна історія Монголів» — унікальна давня пам’ятка, що розкриває секрети дитинства, кохання та правління Великого Хана. У цій книзі Чінгіс Хаан (при народженні Темужін) постає не лише могутнім очільником імперії та вправним воїном, а й вірним другом, вдячним можновладцем і коханим чоловіком. Завдяки «Таємній історії Монголів» читач познайомиться з особливостями монгольської культури, дізнається більше про родину і ворогів Великого Хана та навіть доторкнеться до перетину українсько-монгольської історії.
Цеденсоном Цогтсайхан розповів про особливості роботи над книгою. Фото: Євгеній Сосновський
«Щоб знати історію України, треба знати й цю історію, — впевнений Цеденсоном Цогтсайхан. — За радянських часів про золотоординський період розповідали як про історію загарбників, які лише нападали та вбивали. Використовували стародавню історію як політичний інструмент. Насправді зв’язки Русі та Монголії були набагато ширшими».
Презентація пройшла у затишній книгарні «Сяйво книги». Фото: Євгеній Сосновський
Він поділився, що над перекладом працював понад 10 років. Ця історична книга написана давньомонгольською мовою.
«Намагався зробити літературно-художньою, і водночас документальною, — зазначив Цеденсоном Цогтсайхан. — У цій книзі згадуються більш ніж 450 імен, та понад 150 географічних локацій. Намагався зберегти їх автентичне звучання. Щоб зрозуміти окремі фрази, використовував десятки історичних документів. Осягнути суть, можна лише прочитавши видання багато разів. Але навіть для непідготовленого читача воно сприймається цілком як пригодницьке».
Історична книга була написана давньомонгольською мовою. Фото: Євгеній Сосновський
У виданні подається монгольський погляд на геополітичний стан «дикого степу» тодішньої Євразії 11-13 століття. Київ та Крим згадуються як одні з напрямків військових походів. Книга розкриває невідому в Україні історію. За словами Цеденсоном Цогтсайхан, у 15 столітті її вивчали для імператорських цілей. Вона призначена для вищої знаті, ніколи не була публічною, тому й називається «Таємною історією Монголів».
Цікаво, що у книзі згадується й дивовижна історія про князя Удалая, який в час першої Монгольської імперії 1206 року був одним із тисячників. Він керував військом, що охороняло поховання Чінгіс Хаана, що свідчило про його важливу роль. Також йдеться й про стародавні роди гунів Кий та Хорив, які далеко втекли з території Монголії. Можливо, вони мають стосунок до засновників Києва. Власне, однією з проблем дослідження давньої історії є те, що назви народів та імена у кожній культурі відрізняються. Тобто в джерелах можуть зустрічатися різні назви на позначення одних і тих самим народів чи людей.
Цеденсоном Цогтсайхан розповів про зв’язки українського та монгольського народів. Фото: Євгеній Сосновський
Крім того, Цеденсоном Цогтсайхан зауважив, що до створення Монгольської імперії народу «монголи» не було. І насправді це узагальнююча назва для різних кочівників, які увійшли до складу держави. Монгольська імперія на той час мала розвинену цивілізацію та систему керування, у містах працювали бані та була прокладена каналізація.
Життя Чінгіс Хаана, основного героя «Таємної історії», оповите легендами. І хоча в книзі дуже детально описуються роки його правління, про його виховання та юність — до того, як видатний воєначальник з’явився з 20-тисячним військом, описано небагато. Про ці сім років, опущені в «Таємній історії», Цеденсоном Цогтсайхан написав художню книгу «Шлях чаплі».
Про юність Чінгіс Хаана йдеться в ше одній книзі Цеденсоном Цогтсайхан. Фото: Євгеній Сосновський
«Таємна історія Монголів» — видатна і перша анонімна літературна пам’ятка монгольської писемності, датована 1240 роком. Цей твір є найстарішим літературним джерелом, текст якого зберігся і дійшов до наших днів. Його було написано старомонгольською мовою через деякий час по смерті великого хана і правителя Чінгіс Хаана для монгольської верхівки та ханської родини.
Хроніка розповідає долю роду Борджигатів, до якого належав Чінгіс Хаан, життєпис самого Темужіна — Великого Хана Чінгіс Хаана, міфи, фрагменти вояцького епосу, легенди, перекази, пісні-настанови дітям, клятви, присяги, традиційні побажання тощо.
У травні у столичній книгарні презентували містичні казки молодої київської письменниці. У творах Катрусі Лебідь панує магія, а герої зустрічаються з персонажами української демонології.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua