Захід став прикладом співпраці Києва та Харкова. Фото: Борис Корпусенко
Зустріч, присвячена видатному українцю, пройшла 29 листопада в Національній академії мистецтв України.
У 2023 році відзначаємо подвійну дату — 245 років від дня народження (29 листопада) і 180 років (20 серпня) від дня смерті письменника, громадського та культурного діяча, засновника жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі Григорія Квітки-Основ’яненка.
Пізнавальну подію до 245-річчя організували у межах документально-художньої виставки «Великі земляки: Григорій Квітка-Основ’яненко», що проходить в Національній академії мистецтв України.
Президент Національної академії мистецтв України Віктор Сидоренко.
«Я радий вітати в наших стінах цей проєкт, що з регіону приїхав до Києва, — зазначив академік НАМ України, президент Національної академії мистецтв України Віктор Сидоренко. — Якщо подивитися на наших видатних українців, то Іван Франко — львів’янин, Квітка-Основ’яненко та Сковорода народилися на Слобожанщині. Добре, щоб у нашій академії були б представлені й інші проєкти про видатних українців, які походять з різних регіонів країни».
На зустріч завітали й представники міської влади, яка підтримала проведення проєкту.
Голова постійної комісії Київради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій (фракція «УДАР») Вікторія Муха.
«Григорій Квітка-Основ’яненко є харків’янином, але він важливий для всієї України й для Києва як столиці, — підкреслила голова постійної комісії Київради з питань культури, туризму та суспільних комунікацій (фракція „УДАР“) Вікторія Муха. — Приємно, що цей документально-художній проєкт відбувається в Києві, він поєднує наші міста. Хотілося, щоб було ще більше таких заходів і колаборацій між містами, які спрямовані не тільки на наукові дослідження, а й на популяризацію нашої культурної спадщини та видатних особистостей. Зараз існує величезний інтерес до нашої культури, мистецтва, історії. Тож це гарна нагода розказати та показати, зокрема маловідомі факти».
директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк.
Як зауважив директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк, такі проєкти необхідні, щоб ми знали краще свою історію та пам’ятали, де наше коріння.
У межах заходу презентували книгу «Григорій Квітка-Основ’яненко: від Основи до Харкова» дослідника Андрія Парамонова, який реконструює біографію Квітки, і книгу-календар з інформацією про видатного українця. Примірники передали до Київради та КМДА.
Доктор історичних наук Володимир Маслійчук.
«Квітка зачіпає моральні проблеми, які завжди актуальні: як треба поводитися в суспільстві, як жити, як дивитися на світ, які є переступи та забобони. Все це важливо сьогодні, коли людство в лиху добу шукає морального орієнтира, — розповів „Вечірньому Києву“ доктор історичних наук, доцент кафедри історії Національного університету Києво-Могилянська академія Володимир Маслійчук. — На сценах театрів йдуть вистави за його п’єсами „Конотопська відьма“ та „Сватання на Гончарівці“. Я б радив читати не лише шкільну програму, „Марусю“, „Сердешну Оксану“, а і твори про діячів 18 століття. Наприклад, про автора першого українського твору Антіна Головатого чи про цікавого розбійника Семена Гаркушу. Основу його творів складають просвітницькі настанови та боротьба із забобонами».
На виставці можна дізнатися про життя, творчість і громадську діяльність Григорія Квітки-Основ’яненка завдяки інформації на плакатах, що підготували харківські історики, краєзнавці, мистецтвознавці, музейники.
У Національній академії мистецтв України проходить документально-художній проєкт про Григорія Квітку-Основ’яненка.
У Національній академії мистецтв України проходить документально-художній проєкт про Григорія Квітку-Основ’яненка.
А також роздивитися роботи сучасних митців — архітектурні пейзажі квіткінських місць у Харкові Віктора Ковтуна, ескізи костюмів та декорацій спектаклю «Сватання на Гончарівці» Тараса Шигимаги, графіку Ніки Хворостенко.
Організаторами проєкту «Великі земляки» виступають творчий клуб «Гостинна на Дворянській» та Культурно-діловий центр «Рубаненко і партнери». Цьогоріч партнерами стали: Національна академія мистецтв України, Національний музей Тараса Шевченка, Харківський літературний музей, Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка, Харківський державний академічний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка, Харківський художній музей, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
Проєкт приїхав до Києва з Харкова.
Виставка триватиме до 7 грудня включно. Графік роботи: пн–пт, 11:00–17:00.
Місце проведення: Національна академія мистецтв України, вулиця Бульварно-Кудрявська, 20
Вхід вільний
Традиції святкувань: у центрі столиці відкрили проєкт «Українська зима: від Романа до Йордана». У Музеї історії міста Києва можна зануритися в магію зимових свят та дізнатися про українські народні традиції.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ», фото Бориса КОРПУСЕНКА
Sourse: vechirniy.kyiv.ua