Мистецька галерея та каталог виставки. Фото зі сторінки Goldens
На думку мистецтвознавців, попри вагомий внесок у розвиток українського мистецтва кінця ХІХ — початку XX століть, його творчість залишається практично невідомою широкому загалу людей.
В аукціонному домі Goldens триває виставка «Теорія тіні та перспективи», присвячена творчості художник та архітектора Валентина Фельдмана (1864-1928).
Колекція експозиції найбільш наочно репрезентує творчий доробок митця, гру тіні та перспективи у його акварелях, романтичну та піднесену натуру самого автора.
Як зодчий та художник Валентин Фельдман залишив по собі значний спадок архітектурних споруд, творів живопису та графіки. За його проєктами були збудовані чимало об’єктів в Харкові та Криму, зокрема Покровський собор в Севастополі, церква Різдва в Балаклаві, Хоральна синагога та прибуткові будинки у Харкові, пам’ятник затонулим кораблям у Севастополі та інші.
Архітектор та художник Валентин Фельдман. Фото з відкритих джерел
З 1910 року художник оселяється у Києві, де він років викладав у політехнічному (1910—1922), архітектурному (1922—1924) та художньому (1924—1926) інститутах. Серед його відомих учнів — архітектор Йосип Каракіс та скульптор Григорій Василевич.
Вже у зрілому віці, Валентин Фельдман відмовився від архітектурної практики, присвятивши себе акварельному живопису.
«Валентин Фельдман вивчав різні техніки акварелі, працюючи над теоретичними питаннями кольору та світла. Художник власноруч виготовляв фарби для своїх робіт та прискіпливо відбирав відтінки для роботи, тестуючи їх на стійкість для світла. Результати своїх напрацювань Фельдман фіксував у своїх працях, які не втратили своєї практичної цінності й зараз», — розповідає мистецтвознавиця та кураторка експозиції Катерина Щербакова.
Валентин Фельдман вважається справжнім майстром витончених акварелей.
В основі творчості лежить прониклива любов до природи та надзвичайно тонко розвинуте відчуття кольору. У своїй художній творчості митець надавав перевагу виключно пейзажам та натюрмортам.
На думку мистецтвознавців та дослідників творчості митця, на початку творчого шляху його твори були занадто деталізовані, проте Фельдман досить швидко перейшов до більш узагальненої манери живопису.
Експозиція триватиме до 22 квітня. Фото зі сторінки Goldens
«Безсумнівний вплив на майстра мали французькі імпресіоністи. В них він перейняв прозору чистоту колориту та тонку майстерність передачі повітря та світла. Проте його творчість формувалась не на відтворенні власних відчуттів, а на вивченні природи», — зауважує Катерина Щербакова.
Графічні пейзажі Валентина Фельдмана. Фото: Тетяна Асадчева
Також, за її словами ідеальна техніка та неймовірне відчуття кольору дозволяли митцю напрочуд переконливо справляти емоційне враження на глядачів. Він мав власну формулу виготовлення фарб, яка навіть через 100 років після створення залишається яскравою та непідвладною часу.
Свою фундаментальні знання митець виклав у своїх працях: «Світло та чистота фарб у живописі», «Теорія тіней та освітлення на ортогональних проєкціях», «Нотатки з питань акварельного живопису», надаючи ґрунтовну базу для опановування техніки та майстерності акварелі.
Дослідження Валентина Фельдмана в галузі акварельного живопису змінили вектор розвитку цього жанру, вивівши її на новий якісний рівень.
Вважається, що саме завдяки цінним теоретичним працям митця сучасні майстри акварелі мають широкий інструментарій, що дозволяє їм писати максимально реалістичні та професійні твори.
Природа Криму, майстерно втілена художником. Фото: Тетяна Асадчева
Валентин Фельдман працював у жанрах натюрморту та пейзажу. Фото: Тетяна Асадчева
В експозиції «Валентин Фельдман. Теорія тіні та перспективи» зібрані твори різних періодів творчості майстра. Це дає змогу простежити як митець відточував свою майстерність, розкривав багатогранний світ акварелі для майбутніх поколінь.
Пейзажі митця мають не лише унікальну художню, але й історичну цінність, оскільки зафіксували мальовничі краєвиди різних куточків України початку минулого століття, а також архітектурні пам’ятки, деякі з яких не збереглися до нашого часу.
Анонс заходу. Фото зі сторінки галереї.
Також сьогодні 12 квітня о 18.00 відбудеться кураторська екскурсія експозицією від мистецтвознавиці Катерини Щербакової — кураторки проєкту та експертки Аукціонного дому Goldens. Вхід вільний.
Мистецький проєкт «Валентин Фельдман. Теорія тіні та перспективи».
Коли: до 22 квітня, з пн.- сб: 12.00-19.00, вихідний — неділя.
Де: вул. Леоніда Первомайського, 4 (станція метро «Кловська»)
Вхід вільний
До теми: У Києво-Печерській лаврі запрацювала виставка, присвячена пам’яті архітекторки Олени Годованюк
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua