Постер проєкту «Культура vs Війна». Фото: пресреліз проєкту
У межах проєкту «Культура vs Війна» створюються шість короткометражних фільмів-новел та один повнометражний.
Проєкт «Культура vs війна» створюється у форматі документальних свідчень та оповідей, переживань та світоглядних міркувань людей, які є творцями, носіями та одночасно стали захисниками української ідентичності та культури. Це війна очима наших героїв.
Днями у столиці відбулась онлайн-прем’єра другого документального фільму циклу про відомого кінооператора Сергія Михальчука.
«Очі країна після 24 лютого 2022 року — це очі людини, яка сильно і швидко подорослішала, яка побачила те, чого вона і не хотіла б бачити», — говорить у трейлері проєкту письменник та поет Сергій Жадан.
«Мені хотілося вмерти зі зброєю в руках, щоби це було по-лицарськи», — зізнається кобзар Тарас Компаніченко, лідер музичного гурту «Хорея Козацька».
«У всіх у нас громадянські професії. Склалася ситуація в країні, що нам усім прийшлося стати солдатами», — каже кінооператор Сергій Михальчук. «У нас крім автомата є ще й камера. І ми можемо зробити те, що цю історію і цю війну запам’ятають».
Проєкт «Культура vs Війна» був ініційований у травні 2022 року. Його мета — посилення підтримки України у світі у війні, яку веде рф. Його головна складова — цикл документальних фільмів.
Слоган проєкту «Культура vs війна» — «Бути вільними, щоб творити». Цей вислів втілює центральну ідею мистецьких рефлексій, об’єднаних у «Концентрації волі».
Герої стрічок — люди культури і їхні життєві історії та сприйняття життя через події великої війни, яку розв’язала проти України росія.
Починаючи з середини червня, раз на 3-4 тижні відбуватимуться онлайн-прем’єри з циклу.
Всього створюється шість короткометражних кіноновел та одна повнометражна. Це — документальні історії кінооператора Сергія Михальчука, гурту «Антитіла», режисера Ахтема Сеітаблаєва, подружжя фотохудожників Влади і Костянтина Ліберових, а також кобзаря Тараса Компаніченка й письменника Сергія Жадана.
12 липня відбулась прем’єра новели «Культура vs війна. Сергій Михальчук»
Відомо, що до повномасштабного вторгнення рф кінооператор Сергій Михальчук знімав художні фільми. У його доробку — 40 кінокартин, чотири з яких номінувалися на премію «Оскар» та отримали десятки світових нагород за кращу операторську роботу. Сергій Михальчук працював над такими картинами, як «Мамай», «Ілюзія страху», «Параджанов», «Поводир», «Дике поле», «Екс», «Довбуш» та іншими. Автор 7 персональних фотовиставок.
Сергій Михальчук — володар «Срібного ведмедя» Берлінського кінофестивалю та десятків світових нагород.
«Образи, які надовго залишаться в памʼяті», — такими словами відзначив операторську роботу митця американський кінорежисер Даррен Аронофскі, який очолював журі 65-го Берлінського міжнародного кінофестивалю 2015 року.
Зараз Сергій Михальчук служить у Збройних силах України, але він носить не лише автомат, а й камеру.
Він документує невигадані, реальні історії, він щодня фіксує події та учасників війни.
«Ця війна змінила мою свідомість. Багато жахливих кадрів є доказами для міжнародного трибуналу. Бачив, як росіяни розстрілювали цивільних людей, обстрілювали машини з дітьми. Іноді, в особливо важких ситуаціях, дивишся в об’єктив — і враження, ніби попав у кіно. Здається, що це не можливо, але на жаль все це реалії життя українського народу», — каже Сергій.
До слова, 21 червня, у річницю створення поп-рок-гурту «Антитіла», проєкт презентував всесвітню онлайн-прем’єру першого фільму циклу за участі музикантів гурту — новелу «Культура vs війна. Антитіла».
Герой наступної документальної кіноновели з циклу «Культура vs війна» — Ахтем Сеітаблаєв.
Офіційний YouTube канал проєкту — тут.
До повнометражного фільму проєкту, офлайн-прем’єра якого планується у вересні, окрім героїв кіноновел, також увійдуть: кінорежисер Михайло Іллєнко, актори Євген Нищук, Дмитро Лінартович та Олексій Тритенко, кінооператори Ярослав Пілунський та Юрій Грузінов, інші.
Команда проєкту: режисер — Кадім Тарасов, оператор-постановник — Юрій Грузінов, продюсер — Андрій Різоль, виконавчий продюсер — Аліна Краснянська, менеджер проєкту від ЄС — Марко Ферраро, креативний продюсер — Святослав Різоль, оператори — Денис Дужник, Олег Руз, Юлія Большинська.
Проект створюється Асоціацією «Сприяння розвитку кінематографа в Україні — дивись українське!» за підтримки Представництва ЄС в Україні, компанії «ВАВІЛОН» та фонду «МХП — громаді».
Читайте також:
«„Ефект присутності»: у столиці відбулась прем’єра документального фільму про військових журналістів». Документальну стрічку присвятили пам’яті військового журналіста, майора Олексія Чубашева.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua