Показ колекції «Стрій» Анни Заклецької
В Національному заповіднику «Софія Київська» пройшов показ колекції бренду «СТРІЙ», створеною дизайнеркою та громадською діячкою Анною Заклецькою, що досліджує фольклор та язичництво.
Це перша дизайнерська лінія теплого щоденного етнічного одягу, де представлені 13 образів — в’язані сукні до підлоги, штанні костюми та спідниці, що створені з мериносової вовняної пряжі й прикрашені в‘язаними нагрудними прикрасами-кризами та автентичними візерунками.
Колекція СТРІЙ створена на основі знань, отриманих з розповідей бабусі Анни — Гані 1922 року народження, що більшість життя прожила на Хмельниччині та Рівненщині, про ткацтво, знахарство, філософію життя, Бога, мову, обряди, закони буття, джерело щастя та сенси, заради яких ми втілилися. А також з розповідей людей, з якими Анна Заклецька спілкувалась впродовж 30 років у власних фольклорних експедиціях Україною та світом.
Анна Заклецька з мамою та колегою на презентації проєкта
За свідченнями авторки, представлений етноодяг є точною копією орнаментованої вишивки з власної колекції вишиванок дизайнерки, що налічує 20 одиниць. Серед них вишиванки віком понад 100 років. Основні кольори колекції — білий, червоний та чорний.
Більшість одиниць колекції є двосторонніми або можуть носитись у 2-5 варіантах. Таким чином, маючи три одиниці, можна отримати 5 різних образів: від повсякденного до вечірнього. Виробником колекції є Київська фабрика JENADIN.
Ескізи моделей були намальовані Анною Заклецькою ще в десятирічному віці. Але рішення відновити малюнки та розпочати виробництво колекції прийшло у лютому 2021 року, в ніч смерті Сергія Проскурні, якого вона вважає своїм «сценічним батьком». Тоді режисер прийшов Ані уві сні й сказав: «Анюсю, скільки можна стидатись! Бери й роби!». Анна прокинулась шокована, знайшла сховані з дитинства ескізи та взялась за виробництво. Дитячі ескізи промалювала «начисто» її сестра Іванна.
На створення цих моделей Анну надихнула її бабуся.
Дефіле відбулося у Національному заповіднику «Софія Київська»
Колекція супроводжується виданням книжки-лукбуку з тлумаченнями #відбабусі про значення візерунків, цифр, кольорів, та пояснює сутність обрядового кола українців ще дохристиянського впливу.
Дефіле відбулося у театралізованому форматі за мотивами українського дохристиянського міфу про створення світу. Дійство, режисером якого, до речі, також стала Заклецька, розповіло як із всевидячого ока, чорної діри-Нави, з’являється проявлений світ — червона Ява, і вселенське світло — біла Права.
Моделями стали артистки хореографічного ансамблю «Зернятко»
Моделями покази виступили артисти з родинного вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко» під керівництвом мами Анни — Раїси Заклецької.
Спеціальною гостею показу стала Надія Васіна — колишня учасниця національної збірної з художньої гімнастики, найгнучкіша дівчина України. На подіум також вийшла співачка Ейра.
Музичний супровід показу створено спільно з Олександром Жижченком, за участі бандуриста гурту ONUKA Євгена Йовенка та віртуоза, музиканта НАОНІ, продюсера Олеся Журавчака (сопілка).
На захід завітало чимало зіркових гостей
Гостями заходу стали — Лесь Подерв’янський, Семен Горов та Яна Помазан, Павло Шилько, Влада Литовченко, Настя Вергелес, Славік Соломко, Алла Мартинюк, Тетяна Власова, Ілона Довгань, Ірина Ступка, Ярослав Джусь на інші.
Впродовж програми вечора також було продано перший комплект колекції на аукціоні — також на користь БФ «Світлий», який відкрив збір на генератор для медичного стабілізаційного пункту під Бахмутом.
Фото для публікації надані організаторами проєкту.
До теми: у столиці представили етнокультурний проєкт «Берегині миру».
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua