Павло Скоропадський — останній Гетьман України. Фото з відкритих джерел
Гравюра «Його Світлість Гетьман Павло Скоропадський» роботи українського митця Василя Масютина була створена у 1933 році, але тривалий час знаходилися в поганому стані.
Нещодавно в Музеї Гетьманства розповіли про оновлену гравюру, які вперше показали відвідувачам в день Святих апостолів Петра і Павла, який щороку святкується 12 липня.
Дата була обрана працівниками музею зовсім на випадково, адже у цей день, коли припадають іменини Гетьмана Скоропадського заклад традиційно проводить ряд меморіальних заходів, розповідаючи цікаві та маловідомі факти з його біографії.
Музей гетьманства на Спаській. Фото з відкритих джерел
«В цей день ми підготували „подарунок“ для наших відвідувачів — вперше експонується гравюра „Його Світлість Гетьман Павло Скоропадський“ роботи українського митця Василя Масютина 1933 року. У 2018 ця оригінальна мистецька пам’ятка надійшла до музею від сестер Вакуловських з США, в родині яких вона зберігалася увесь час. Гравюра була подарована Гетьманом їхньому діду — Йосипу Климовича Мельнику у вересні 1933 року…» — розповідають у Музеї гетьманства.
За їхніми словами, це був надзвичайно важливий рік для Гетьмана та його родини. Адже у своє 60-річчя Павло Скоропадський проголосив очільником гетьманського руху після себе, сина Данила.
Стан гравюри до реставрації. Фото: Музей Гетьманства
Гравюра після реставрації. Фото: Музей гетьманства
«На жаль, час та обставини емігрантського життя родини Мельників вплинули на стан збереження гравюри. До Музею вона потрапила зі значними пошкодженнями: забруднення, сліди замокання, жорсткі й глибокі заломи по всьому аркушу, і відповідно, втрати та розриви паперу, що були заклеєні скотчем», — зауважують співробітники музею.
У Музеї гетьманства стверджують, що розуміючи унікальність цього історичного артефакта, колектив певний час шукав можливості її відновлення.
«Символічно, що саме в 150-річчя Павла Скоропадського бажання нашого музею збіглися з можливостями колег Національного музею історії України в II Світовій війні.Завдяки розумінню та підтримці цього директора музею Юрія Савчука, нам вдалося реалізувати проєкт зі збереження гравюри», — зазначають у Музеї гетьманства.
Вони розповіли, що завдяки професійності та підтримки колег та за сприяння Департаменту культури КМДА, вони змогли швидко підготувати документи на передачу музейного предмета для реставраційних робіт висококваліфікованій фахівчині — Ірині Руденко, завідувачці відділу реставрації та консервації Музею війни.
«Пані Ірина декілька місяців досліджувала та реставрувала пам’ятку, і в результаті „вдихнула в неї життя“, щоб вона зайняла гідне місце в експозиційних площах музею», — розповідають працівники музею.
Побачити оновлену гравюру можна в експозиції Музею гетьманства.
Коли: до 16 липня, щодня з 10.00-17.00
Де: вулиця Спаська, 16.
Вартість: за ціною вхідного квитка до музею
Нагадаємо, замість вулиці Льва Толстого у Києві з’явилася вулиця Павла Скоропадського.
Також, у травні цього року, до 150-річчя від дня народження Гетьмана у столиці відбулися цікаві заходи та події, присвячені його історичній постаті.
До теми: обличчя величних українців: столичний музей показав унікальну колекцію медалей.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua