Тіна Пересунько є дослідницею історії «Щедрика» та Української хорової капели. Фото: Музей видатних діячів української культури.
Унікальна історія цього твору є важливою складовою боротьби українців за власну культуру та державу та протидію російській пропаганді, що триває до наших часів.
Сьогодні в Музеї української діаспори відбудеться лекція-презентація Тіни Пересунько про легендарну подорож світом «Щедрика» Миколи Леонтовича.
Вона є дослідницею творчості Республіканської капели Олександра Кошиця та співавторкою сценарію документального фільму «Щедрик проти „русского міра“», представленого наприкінці грудня у Будинку звукозапису.
«Коли, як не в Щедрий вечір час дізнатися історію створення, виконання і подорожі по світу найпопулярнішої української щедрівки! Тієї, яку трохи понад сто років тому запропонував світові український композитор Микола Леонтович і виконала у найпрестижніших європейських та американських концертних залах Республіканська капела Олександра Кошиця», — розповідають у Музеї діаспори.
Афіша заходу. Музей української діаспори
Європейська прем’єра «Щедрика» відбулася 11 травня 1919 року у Празі. За декілька років виступи Української Республіканської Капели під керівництвом Олександра Кошиця підкорили глядачів Чехословаччини, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Нідерландів, Великої Британії, Німеччини, Польщі та Іспанії.
Її виступи мали значний резонанс, про що свідчать понад 1300 відгуків у закордонній пресі, сотні відгуків VIP-персон. Зокрема, королева Бельгії захоплено висловилась: «Вперше в житті таке чую. Мої симпатії на боці вашого народу».
Кульмінацією міжнародного турне українських співаків, які гастролювали світом за дорученням глави Української Народної Республіки Симона Петлюри став виступ у Карнегі Гол 5 жовтня 1922 року.
З 1922 по 1924 роки тривали гастролі в Північній та Південній Америці: США, Канада, Мексика, Бразилія, Аргентина, Уругвай, Куба, Тринідад і Тобаго.
Легендарне турне Української хорової капели стало важливою складовою боротьби за визнання української незалежності та протидії російській пропаганді, що впродовж століть нав’язувала ідею, що «українського народу не існує».
Світлина та афіша зі світового турне Української хорової капели. Фото: Музей української діаспори
Усього за п’ять з половиною років український хор відвідав 17 країн світу, понад 200 міст на 3-х континентах, охопивши сотні тисяч слухачів. Було проведено понад 600 концертів у світових музичних центрах.
Завдяки цим гастролям український «Щедрик» Миколи Леонтовича здобув популярність у світі. Пізніше у 1936 році Пітер Вільховський створив англійський текст різдвяної пісні «Carrol of the bells».
Старовинні афіші та рецензії на виступи, а також записи найпопулярнішої української щедрівки нині представлені в Музеї української діаспори в межах історико-мистецької виставки «Зимова діасПора», що експонується зараз в музеї.
Тож відвідувачі заходу матимуть змогу не лише послухати лекцію Тіни Пересунько, але й переглянути саму виставку.
Також у музеї наголосили, що захід відбудеться навіть у разі вимкнення світла. Відвідати лекцію можна за попередньою реєстрацією
Лекція-презентація Тіни Пересунько «Щедрик-щедрик»
Коли: 13 січня о 18:00
Де: вул. Князів Острозьких, 40б.
Вартість: 200 грн.
До теми: «Щедрик» проти «русского міра»: у Києві відбулась прем’єра документальної стрічки.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua