Киянам та гостям міста пропонують дослідити власний родовід із розгляду мовного питання. Фото: Борис Корпусенко
Хронологія починається з початку 17 століття, коли Цар Михаїл I Романов спільно з московським патріархом Філаретом віддав наказ вилучити та спалити українську літературу.
27 жовтня, у День української писемності та мови, на Софійській площі відкрили виставка про 400-річний утиск української мови з боку спочатку російської імперії, потім срср, а нині — російської федерації. Експозиція називається «Лінгвоцид. Хронологія русифікації».
Проєкт презентували за підтримки КМДА та, зокрема, Департаменту суспільних комунікацій.
«На жаль, ми часто зіштовхуємося з мововбивством, імʼя якому — Лінгвоцид. Сьогодні це явище проявляється у залякуванні, погрозах, дезінформації, психологічному тиску та навіть у вбивствах і тортурах громадян України.
Раніше — від насмішок і принижень, знищення книг та утисків, до повної заборони й арештів. Щоб усвідомити всю масштабність цього явища Департамент суспільних комунікацій КМДА та громадська організація «Валентність» сьогодні, у День української писемності та мови, відкривають виставку «Лінгвоцид» — інтерактивний меморіал русифікації в Україні», — прокоментував відкриття експозиції «Вечірньому Києву» директор Департаменту суспільних комунікацій КМДА Роман Лелюк.
Автори проєкту — команда ГО «Валентність. Переосмислення» — пропонують киянам та гостям міста пропонують дослідити власний родовід із розгляду мовного питання. Нашому виданню авторка ідеї й текстів Валентина Мержиєвська розповідає, що молоді люди створили інтерактивний меморіал, що складається із серії графічних табличок, розміщених у центрі Києва, і мобільного застосунку, який пов’язує їх між собою.
«Хронологію утиску української мови ми почали з початку 17 століття. Це повʼязано зі становлення російської імперії, коли вона відчувала, що відокремлення України не в її інтересах.
Наприклад, тоді у 1627 році Цар Михаїл I Романов спільно з московським патріархом Філаретом віддав наказ вилучити та спалити українську літературу», — розповідає Валентина.
На жаль, хронологія утиску української мови не зупинилась. Сьогодні на тимчасово окупованих територіях спалювати бібліотеки та знищувати україномовні книги.
Саме тому автори проєкту наголошують, що зберігати пам’ять важливо, щоб розуміти причини та наслідки вчинків, пояснювати, як минуле впливає на сьогодення, та здобувати досвід.
«Російська федерація протягом століть свідомо і послідовно обмежували українську освіту, перешкоджали вільному розвиткові української культури, прищеплювали упередження і стереотипи. Тому зараз ці сфери потребують особливої підтримки, щоб відновитися, розгорнутися на повну силу та посісти належне місце у світовому розмаїтті», — додала Валентина Мержиєвська.
Виставка «Лінгвоцид. Хронологія русифікації» триватиме два тижні.
Як повідомляв «Вечірній Київ», у День української писемності та мови охочі писали радіодиктант. Його читав актор театру та кіно, який зіграв Івана Довбуша у фільмі «Довбуш» Олексій Гнатковський.
Також із Днем української мови привітав мер Києва Віталій Кличко. У своїй промові він наголосив, що мова — це потужна зброя, яка об’єднує нас і зміцнює зв’язок нації відважних і сильних людей.
Даша ГРИШИНА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua