Акція під стінами музичного вишу. Фото: Міністерство культури та інформаційної політики
Її учасники вийшли з плакатами — прибрати ім’я Петра Чайковського з назви Національної музичної академії України.
У четвер, 16 березня, під стінами мистецького вишу, який розташовується у серці столиці на Майдані Незалежності відбулася мирна акція незгоди з іменем російського композитора у назві вишу.
Окрім вимог щодо дерусифікації назви Музичної академії, учасники акції прагнули домогтися демонтажу російських символів зі стін музичного вишу, а також повернення викладачів, які були змушені полишити роботу через незгоду з діями адміністрації.
Мітингувальники тримали плакати: «Чайку геть», «Соромно, що ми все ще мусимо щось доводити», «Скільки ще?», «No Russian culture» та інші.
Учасники виступили проти збереження імені Петра Чайковського у назві закладу. Фото: Міністерство культури та інформаційної політики
Також учасники акції влаштували імпровізований концерт на підтримку української музичної культури. Вони виконували Національний гімн, українські народні пісні, зокрема «Ой у лузі червона калина», що стала символом національного спротиву російській агресії.
Далі звучала зворушлива пісня Тараса Петриненка «Україна» та інші твори.
«Ми проти того, щоб Чайковський був в імені Національної музичної академії України. Тим більше, що він не має до заснування академії жодного стосунку. Він не впливав на появу цього закладу, він не формував політику цього закладу. І це ім’я присвоєно в радянські часи після того, як подібним іменем була названа московська консерваторія. Ми не хочемо бути сателітами росії. Це ознаки колонізації, якої ми врешті решт маємо позбутися», — зауважила під час акції протесту Анна Гадецька, в.о. доцента кафедри теорії та історії культури НМАУ.
Учасники виконували українські народні пісні. Фото: Міністерство культури та інформаційної політики
Її позицію цілком поділяють і студенти закладу, які також долучилися до акції протесту.
«З вікон Академії ми іноді бачимо, як на Майдані Незалежності прощаються з полеглими на війні героями… В такі моменти я та мої однокурсники часто ставимо собі питання, чому коли сьогодні гинуть сотні й тисячі українців, як військових, так і цивільних, ми ще й досі продовжуємо репрезентувати ім’я композитора, який є одним з флагманів ворожої культури, а стіни нашого закладу вкриті портретами інших відомих російських діячів? Так не має бути….», — говорить Анастасія, студентка НМАУ (ім’я змінене на прохання респондентки).
Нагадаємо, що бурхливі дискусії щодо дерусифікації Академії тривають ще з весни минулого року.
Студенти та викладачі вишу висловили незгоду з рішенням керівництва Академії. Фото: Тетяна Білинець
У червні керівництво мистецького вишу вирішило залишити у назві ім’я російського композитора, всупереч активним зверненням викладачів та студентів. До обговорення долучилося керівництво Міністерства культури та інформаційної політики України.
У грудні трудовий колектив академії під час засідання зауважив, що розв’язання цього питання є не на часі, проігнорувавши попередні рекомендації профільного комітету Верховної Ради, Міністерства культури, Українського інституту національної пам’яті, а також Експертної Ради з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму.
Ім’я флагмана російської культури є несприйнятною у назві українського вишу. Фото: Тетяна Білинець
На думку керівництва вишу, питання щодо дерусифікації потребує подальшого вивчення, а сам Петро Чайковський мав українське походження.
Подібна позиція викликала незгоду серед професорсько-викладацького складу НМАУ та подальше звільнення деяких викладачів, зокрема професорки кафедри світової музики Олени Корчової, композиторки Алли Загайкевич та відомого диригента Володимира Сіренка.
Консерваторія у москві також має ім’я Петра Чайковського. Фото: Тетяна Білинець
У своєму інтерв’ю для «Вечірнього Києва» Олена Корчова зазначила, що її рішення про звільнення не було спонтанним:
«На нього вплинув майже рік затятого протистояння між спільнотою однодумців — колег і студентів, що буквально виборюють для Академії право на гідне майбутнє — та адміністрації, яка, керуючись меркантильними мотивами, доволі агресивно захищає старий порядок речей.
Мені було важко прийняти ситуацію, де водночас існують дві консерваторії імені Петра Чайковського: московська та Київська, в якому остання лише формально є національною інституцією, а по факту — й надалі орієнтується на «рускій культурний мір», — зазначила Олена Корчова.
Повний тест інтерв’ю з колишньою професоркою НМАУ можна прочитати за посиланням.
До теми: «Питання не на часі»: столична консерваторія вирішила залишити у назві ім’я Чайковського.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua