Едуард Кирич та його культові герої-козаки. Фото: Спілка кінематографістів України
Неабияку популярність Едуардові Киричу приніс цикл культових мультфільмів про козаків, які й куліш варили, і у футбол грали, і допомагали мушкетерам, і на весіллі гуляли.
У Художній галереї «Митець» проходить персональна виставка «Гей, ви козаченьки!…» відомого українського художника-аніматора та книжкового графіка Едуарда Кирича. Влітку минулого року митець відсвяткував свій 80 річний ювілей.
Також нещодавно художник став лауреатом премії Київської організації Національної спілки художників України «Митець» імені Данила Лідера за найкращий твір 2022 року.
Едуард Кирич та директорка галереї Карина Кравець. Фото: галерея «Митець»
Едуард Кирич створив багато робіт, які знайомі мільйонам людей. Наприклад, різні серії мультфільму «Як козаки…», «Енеїда», «Лис Микита» та низки інших знакових робіт в анімаційному кіно.
Спритні, кмітливі та винахідливі запорізькі козаки: Грай, Око та Тур із циклу мультфільмів «Як козаки…», знятий режисером Володимиром Дахном на кіностудії «Київнаукфільм», полюбилися мільйонам дітей та дорослих.
Козаки-захисники Тур, Грай та Око, створені Едуардом Киричем. Фото: галерея «Митець»
«Мультфільми про наших захисників-козаків із дитинства знайшли «постійну прописку» у пам’яті кожного із нас…«Мистецтво талановитого художника Едуарда Кирича позитивно вплинуло на формування світогляду українців, для яких слова «Батьківщина — мати» були, є і завжди залишатимуться святими», — зауважує мистецтвознавець та журналіст Сергій Коміссаров.
Пригоди героїв передбачили чимало подій, які стануться у майбутньому. Фото: галерея «Митець»
За спогадами Едуарда Кирича, на створення колоритних образів українських козаків та їх неймовірні пригоди його надихнув лист від мешканця Запоріжжя, який звернувся на студію з проханням зняти мультфільм «Як козаки куліш варили» і навіть вигадав їхні імена — Тур, Грай і Око.
Ця ідея дуже сподобалася і спочатку її хотіли втілити у повнометражне художнє кіно про козаків, однак потім вирішили зробити мультфільм.
В експозиції представлені пригоди козаків у реаліях сьогодення. Фото: галерея «Митець»
Фото: галерея «Митець»
«Режисер Володимир Дахно намалював для мене довгу паличку і сказав, що це козак Грай, велике коло — силач Тур, маленьке — верткий Око. Я ж, як художник-аніматор, зробив з його ідеї персонажів. Створив їм обличчя, наростив тіла. Зробив їх такими, якими їх сьогодні знають всі», — розповідає Едуард Кирич.
За його словами, за кожним образом стоїть кропітка праця великого колективу. Адже робота велася над кожним малюнком.
«Потрібно було йому дати йому рух, артикуляцію. Кожен малюнок мав свій характер…», — говорить автор.
Спершу ніхто не думав, що з цього може вийти щось серйозне. Однак, своїми героїчними вчинками козаки створювали позитивну ауру, визволяючи когось чи просто роблячи добро, що дозволило їм дуже швидко підкорити, як малечу, так і дорослих глядачів.
Фрагмент експозиції. Фото: галерея «Митець»
Фото: галерея «Митець»
Фото: галерея «Митець»
Фото: галерея «Митець»
Фото: галерея «Митець»
Фото: галерея «Митець»
Другий мультфільм — «Як козаки у футбол грали» став ще популярнішим. Потім були мультфільми «Як козаки наречених визволяли», «Як козаки сіль купували», «Як козаки олімпійцями стали», «Як козаки мушкетерам допомагали», «Як козаки в хокей грали».
«Усього було створено 9 картин. У шести з них я брав участь. А до мультфільмів „Як козаки олімпійцями стали“ та „Як козаки у хокей грали“ написав сценарії», — згадує Едуард Кирич.
Цікавим фактом про мультфільм та його культових персонажів є те, що його автори створили міфологійно-прогностичну картинку багатьох подій, що сталися задовго після виходу у світ серій пригод про козаків. І мова йде не лише про спортивні досягнення чи змагання, але й епізоди, де козаки допомагають чумаками довезти сіль до ярмарку, хоробро відбиваючи напади степових розбійників.
Як співтворець серії про «Козаків» Едуард Кирич разом з режисером Володимиром Дахном та оператором Анатолієм Гавриловим отримали Шевченківську премію у 1988 році.
Герої мультвільму «Енеїда», стоврені Едуардом Киричем. Фото: галерея «Митець»
Того ж року він почав роботу над «Енеїдою» — вершиною своєї творчості. Робота тривала майже три роки — повнометражний мультфільм складався із 7 частин по 14 тисяч малюнків.
«Енеїда» вперше з’явилась на екранах у 1991 році — з тризубом і жовто-блакитним прапором, чим особливо пишається сам митець.
У своїй ювілейній експозиції, автор не оминув увагою і наших реалій воєнного сьогодення, в експозиції можна побачити серію замальовок нових пригод українських козаків із зображенням експрем’єра Великої Британії Бориса Джонсона, з островом Зміїним чи улюбленця українців пса Патрона.
Виставка ««Гей, ви козаченьки!…» Едуарда Кирича
Коли: до 1 лютого, щодня з 11.00-19.00
Де: вул. Велика Васильківська 12.
Вхід вільний.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua