Митці перетворили воєнні артефакти на твори мистецтва. Фото: Тетяна Асадчева
Усі експонати виставки присвячені боротьбі українців за власну ідентичність та усім нинішнім подіям, що є визначальними у боротьбі за незалежність України.
Нещодавно у мистецькій галереї бібліотеки імені Миколи Руденка Дарницького району Києва розпочалася виставка «Мистецтво під час війни».
Гільзи, буржуйки, ящики від снарядів, двигуни від ракет і багато інших воєнних артефактів, зібрані українськими бійцями для художників по всьому фронту: тубус ПЗРК «Ігла», з якої військові збили крилату російську ракету 29 грудня з даху київського будинку, гільзи з-під українського снаряда оборонців Бахмута, ракета «Ураган», яка летіла, щоб знищити жителів Святогірська та багато інших.
В експозиції представлені твори 28 митців. Фото: Тетяна Асадчева
Кожен з воєнних артефактів, перетворений на витвір мистецтва, закарбував свою трагедію війни, які переживають міста Бахмут, Маріуполь, Харків, Херсон, Суми, Лисичанськ.
Усі експонати присвячені боротьбі за нашу культуру, нашу ідентичність та наше майбутнє.
«Саме завдяки 28 українським майстрам ці розписані яскравими фарбами та доповнені потужними образами мілітарні об’єкти, набули інших сенсів: змінили вбивчу енергетику на життєствердну», — розповідають в Бібліотеці імені Миколи Руденка.
Фото: Тетяна Асадчева
Майстриня Любов Березій представила в експозиції свою роботу «Скриня», виконану у національній стилістиці. Квіти, колосся та калина — національні символи, відомі з давніх-давен.
Матеріалом для твору став звичайний ящик від артилерійських снарядів. Скриня спеціально зістарена. За задумом авторки це має нагадувати про тяглість боротьби українців за незалежність.
Фрагмент експозиції. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Ящик з під артилерійських снарядів, стилізований під валізу початку XX століття. За словами авторки Серафими Харечко, повертаючи з-за кордону, такі валізи часто обклеювали марками, що навіювали приємні спогади про враження та події. Свій артоб’єкт майстриня прикрасила декількома відомим марками, в тому числі й зі знаменитим «Русскім воєнним карабльом», що відтворюють доленосні події російсько-української війни, викликаючи в українців найприємніші спогади.
Скриня з культовими українськими марками. Фото: Тетяна Асадчева
Інша скриня з експозиції, виконана майстринею слобожанського розпису Світланою Філаткіною. Важко повірити, що ця майже автентична на вигляд українська скриня була коли ящиком для патронів, який передали наші захисники з Бахмуту.
У розписах використані традиційні орнаменти багатьох регіонів України. Фото: Тетяна Асадчева
Окрім розмальованих речей з війни, виставка дивує кількома десятками унікальних патріотичних артплакатів з елементами декоративних розпису, здійсненого 15-тьма різними видами розпису — петриківським, київським, полтавським, яворівським, семчаківським, кримськотатарським та іншими.
Над їх створенням автори працювали спільно з фахівцями з Національного музею українського народного декоративного мистецтва.
Лялько-мотанки. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Окремою родзинкою є виставки ляльки-мотанки. Кожна зі своєю особистою історією про пережите. Лише одна лялька-мотанка, що уособлює ляльку-волонтерку не буде продаватися. Вона є своєрідним оберегом експозиції.
За свідченням організаторів, після завершення виставки усі роботи згодом підуть на аукціон. Всі зібрані кошти будуть направлені на потреби ЗСУ та для сімей загиблих героїв.
Виставка «Мистецтво під час війни»
Коли: до 25 лютого
Де: вулиця Левка Ревуцького, 6 (станція метро «Харківська»)
Вхід вільний за розкладом роботи бібліотеки.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua