Ерцгерцог Вільгельм та музей видатних діячів. Колаж: Наталія Слінкіна
Представник монаршої династії, що правила Австро-Угорською імперією став палким українським патріотом під псевдонімом Василь Вишиваний.
10 лютого в Музеї видатних діячів української культури відбудеться лекція Тетяни Осташко, присвячена ерцгерцогу Вільгельму Габсбурґу — полковнику Української Галицької Армії, відомому своїми військовими та дипломатичними здібностями, поезією і палкою любов’ю до України.
Син італійського та австрійського народів, своїм жертовним прикладом довів, що українцем може бути й представник іншого народу, який готовий жити та творити для своєї Духовної Батьківщини.
Афіша заходу. Фото зі сторінки музею
«Австрійський ерцгерцог Вільгельм видавав себе за найвідданішого українця, називав себе Василько, говорив тільки українською, носив вишиванку…», — писав Павло Скоропадський про Вільгельма Габсбурґа у своїх спогадах.
За свідченням його біографів, першою українською книгою, прочитаною Габсбургом — Вишиваним, була «Мала Історія України» Михайла Грушевського. Так, просте зацікавлення українською культурою з часом переросло в участь у політичному житті українців Австро-Угорщини.
Варто зазначити, що знайомство з українською культурою в ерцгерцога Вільгельма відбулося ще в юні роки: спочатку таємна подорож Гуцульщиною, а пізніше — вивчення української мови в Терезіанській військовій академії. У цей час він палко захоплюється книжками українських письменників та поетів: Івана Франка, Юрія Федьковича, Василя Стефаника та Тараса Шевченка.
Пам’ятник Василю Вишиваному (Ерцгерцогу Вільгельму) у Києві. Фото з архіву «Вечірнього Києва»
«В особі ерцгерцога Вільгельма, ми зустрічаємось з рідкісним проявом надзвичайної ідеалістичної постави та самозречення заради високої духовної мети, яку він вбачав у справі визволення України. Його постать, на жаль, не дуже відома в силу багатьох причин, проте варта багатьох художніх творів…», — розповідають в Музеї.
Як австрійський ерцгерцог став українським патріотом? Як представнику однієї з найбільш славетних європейських монархічних династій судилося стати яскравою постаттю національно-визвольної боротьби українського народу? Як та чому його почали називати Василем Вишиваним?
Відповіді на ці питання можна дізнатися, завітавши на лекцію ВІЛЬГЕЛЬМ ГАБСБУРГ — ПАТРІОТ УКРАЇНИ. Франковий сальон, присвячену 128 річниці від дня його народження.
Коли: 10 лютого о 16.00
Де: Будинок Михайла Старицького, вулиця Панаса Саксаганського, 93
Вартість 150 гривень.
Нагадаємо, що у травні 2021 року у Києві відкрили пам’ятник Василю Вишиваному.
Також його ім’ям було названо вулицю у Дніпровському районі столиці.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua