Олексадру Муратову виповнилося 87 років. Фото: Вікторія Майстренко
У кінотеатрі «Жовтень» продемонструють п’ять фільмів режисера різних років.
Сьогодні день народження українського режисера Олександра Муратова. Йому виповнилося 87 років.
Олександр Муратов — кінорежисер, сценарист, поет, літератор, публіцист. Народився в родині харківського поета Ігоря Муратова, який свого часу мешкав у легендарному харківському будинку «Слово». Дитиною пережив лиха Другої світової війни. Підлітком перебував у підпіллі УПА, а під час навчання у Москві підтримував зв’язки з антисталіністським підпіллям. На початку режисерської кар’єри Олександр Муратов зняв декілька фільмів у співавторстві з іншими режисерами — «Наш чесний хліб» (1964) разом з дружиною Кірою Муратовою та «Маленький шкільний оркестр» (1968) з Миколою Рашеєвим.
Глядачів запрошують на ретроспективу фільмів Олександра Муратова, яка демонструватиметься з 21 по 23 квітня в кінотеатрі «Жовтень».
Розклад
Кадр із фільму «Дорога в нікуди»
21 квітня:
17:20 «Дорога в нікуди» (1992). Квитки: 105 грн.
Сумна історія про бідного хлопця, якому, проте, вдається зберегти своє чисте і добре серце. Випадково він знайомиться з доньками багатого філантропа, який вирішив узяти участь у його долі. Однак через витівки батька героя, той змушений повернутися до колишнього життя, хоч і не забуває про добре ставлення дівчат. І коли одній з них загрожує шлюб із розважливим і цинічним сином крупного чиновника, він всіляко намагається врятувати її від цієї долі.
20:10 «Чи вмієте ви жити?» (1970) Спеціальний показ стрічки з представленням від кінознавці Лариси Брюховецької. Квитки: 120 грн.
Історія любовного трикутника в Україні 1970-х. Харківська піаністка Наталя планує одружитися з місцевим інженером Дмитром, але закохується в московського музиканта Олександра. Їй належить прийняти складне рішення і обрати чоловіка, місто та спосіб життя.
«Чи вмієте ви жити?» (1970) — це друга самостійна режисерська робота Олександра Муратова.
Кадр із фільму «Татарський триптих»
22 квітня:
15:00 «Татарський триптих»(2004). Вартість: 115 грн.
Картину знято за мотивами «Кримських оповідань» Михайла Коцюбинського. В основу стрічки покладено три новели — «У путах шайтана», «На камені» та «Під мінаретами». Героїні трьох історій готові до зустрічі з таким високим відчуттям, як кохання, але дійсність перекреслює їх мрії. Це перша в світі стрічка мовою кримських татар. Цікаво, що в перекладі дається тільки текст Михайла Коцюбинського. Усе ж інше — сцени весілля, похоронів, сходин, торгів, розправи — автентичне.
16:50 «Танго смерті» (1991). Вартість: 125 грн.
За твором Миколи Хвильового ”Повість про санаторійну зону”. Про політичні репресії 20-х років в Україні, розчарування революційної інтелігенції в комуністичних ідеалах.
Кадр із фільму «Чи вмієте ви жити?»
23 квітня:
15:05 «Чи вмієте ви жити?» (1970). Квитка: 115 грн.
16:30 «Геть сором» (1994). спеціальний показ з представленням від кінознавця Сергія Тримбача. Квитки: 125 грн.
Фільм переносить глядача у часи НЕПу. З провінційного містечка у столицю приїздить дев’ятнадцятирічна Марія, щоб долучитися до будівельників «світлого майбутнього». Влаштувавшись на роботу та змінивши ім’я на більш романтичне — Б’янка — вона починає чекати на велике і світле кохання, про яке до тих пір читала лише у книжках.
В картині «Геть сором!» не система полює на героїню, а вона сама заподіює собі смерть внаслідок неможливості жити гідно в радянському світі. Б’янка (Н. Доля), як і у першотворі М. Хвильового, хоче віддатися чоловікові, гідному її мрії, але вимушена мати справу або зі слабким боягузом художником Чаргаром, або з огидним діловодом. Вона задихається у вульгарному оточенні, де у майбутньому у неї немає жодної перспективи.
Храм радості: у столичній галереї «Лавра» показують дивовижні розписи для церкви на Київщині. Вони створені сучасними митцями Ігорем Ступаченком та Анатолієм Криволапом.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua