Рукопис композитор написав за кілька років до американської прем’єри. Колаж: Наталія Слінкіна
Документ представлять на відкритті виставки «Я співаю, отже існую» в Музеї Миколи Лисенка.
Цьогоріч Україна відзначає 100-річчя першого виконання у США «Щедрика» Миколи Леонтовича. Також 13 грудня 2022 року святкували 145-річчя з дня народження автора всесвітньовідомого хіта.
З нагоди ювілейних дат Музей видатних діячів української культури підготував виставку «Я співаю, отже існую», присвячену історії української музичної дипломатії.
Уперше в Україні, лише у день відкриття виставки, планується представити оригінал рукопису «Щедрика» Миколи Леонтовича, написаний рукою композитора за кілька років до прем’єри пісні у Карнеґі Гол. Унікальний раритет надається на одноденне експонування Інститутом рукопису Національної бібліотеки України імені В.В. Вернадського.
Також уперше для громадськості буде представлено оригінал рукописного листа Симона Петлюри до Олександра Кошиця, написаний главою УНР за пів року до прем’єри хору в США. У ньому він закликав промотувати за кордоном ідею незалежної України та збирати донати на українську армію. Тому прем’єра пісні Леонтовича у США — це ще й історія української збройної боротьби за незалежність. Документ наданий на одноденне експонування Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України.
Окрім того, на виставці експонуватиметься унікальна колекція європейських афіш хору Олександра Кошиця із фондів Слов’янської бібліотеки Національної бібліотеки Чеської Республіки. Матеріали, що також вперше презентуватимуться в Україні, містять згадки про прем’єру «Щедрика» у Відні, Парижі, Женеві та інших європейських містах, задовго до появи пісні у США. Це великого формату вуличні афіші, оформлені в синьо-жовтих кольорах й оздоблені тризубом, тому, як свідчили очевидці, росіяни замальовували їх лайкою.
А ще охочі зможуть побачити унікальні матеріали з американської біографії «Щедрика»: буклет прем’єрного концерту хору Олександра Кошиця у Карнеґі Гол (1922 року), 100-річну платівку із нью-йоркським записом «Щедрика», світлини з американського турне українського хору, зразки звучання «Щедрика» на Бродвеї (1926 року) та в американській кінострічці Song of the Flame (1930 року), раритетну колекцію різдвяно-новорічних листівок США із зображенням ластівок та дзвоників, платівки з найпершими грамофонними записами колядки Carol of the Bells та багато іншого.
Ці та інші матеріали надано на експонування Інститутом Леонтовича та автором і куратором проєкту «Кам’янецькі ноти і крила Щедрика» Анатолієм Паладійчуком, а також Українською вільною академією наук у Нью-Йорку, Бібліотекою імені Олега Ольжича, Музеєм Олександра Кошиця спеціалізованої школи №296, приватними колекціонерами Владиславом Вігуржинським, Дмитром Пірклом та Олександром Сорочинським.
Відкриття виставки відбудеться 21 грудня о 16.00.
Локація: Музей Миколи Лисенка, вул. Саксаганського, 95.
Проєкт демонструватиметься до 31 січня 2023 року.
Прем’єра «Щедрика» у США відбулась 5 жовтня 1922 року під час концерту хору Олександра Кошиця у Карнеґі Гол. Виступ став кульмінацією міжнародного турне українських співаків, які гастролювали світом за дорученням глави Української Народної Республіки Симона Петлюри, з метою міжнародного лобіювання ідеї української незалежності та пошуку підтримки Україні у війні з росією. Хор мав прорвати російську інформаційну блокаду, відкрити світові Україну та протидіяти брехні російської пропаганди, що заявляла, як і сьогодні: «українського народу не існує».
У грудні у Карнегі — Холл на честь 100-річчя виконання «Щедрика» у США відбувся концерт. Провідні американські ЗМІ були у захваті від виступу хору «Щедрик» з Києва.
Визнаний у світі, але вбитий більшовиками: трагічна доля композитора Леонтовича.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua