Василь Кричевський та його дизайн українських грошей. Фото ілюстративне: Накипіло Радіо
Цього року мистецька спільнота святкує 150-річчя видатного українського архітектора, художника та графіка Василя Кричевського (1873–1952).
Завтра, 15 грудня, в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського відбудеться презентація нового альбому «Орнаментальні фуги Василя Кричевського. Автором видання є харків’янин Олександр Савчук.
«Діапазон художніх завдань, які виконував Майстер вражає: від монументальної споруди Полтавського земства до крихітного екслібриса», — стверджує автор.
Тож у своєму проєкті він вирішив закцентувати на малих графічних формах — ескізах орнаментів, що Василь Кричевський, створював протягом всього життя.
Афіша події. Фото зі сторінки музею
До альбому «Василь Кричевський: орнаментні композиції» увійшли 194 взірці орнаментів, що, на жаль, є лише частиною спадщини Василя Кричевського у цьому жанрі.
Частина ескізів орнаментних композицій була знищена більшовиками в будинку Михайла Грушевського у Києві в лютому 1918 року, деякі були загублені на вокзалі в місті Жиліна (Словаччина) у серпні 1944 року та втрачені за інших несприятливих обставинах.
«До альбому увійшли лише ті орнаментні композиції, що створені як окремі ескізи та зберігаються в музеях України, а також у приватних колекціях. До видання не увійшли орнаменти Кричевського, створені для оздоблення інтер’єрів чи екстер’єрів, меблів, друкованих видань тощо», — розповідає Олександр Савчук.
Будинок Музей Грушевського на Паньківській, 9, де часто бував Василь Кричевський. Фото з відкритих джерел
За його словами, орнаментні композиції першого розділу альбому створені в Україні протягом 1920-1933 років, другого — в 1945 році в чеському місті Техловіце (Těchlovice), а ескізи розділу 3 виконано в 1951 році в Каракасі (Венесуела).
Під час презентації у вас буде нагода придбати не лише альбом, але й вишукані сувеніри до різдвяно-новорічних свят — торбинки та панно з орнаментами Кричевського.
Презентація альбому «Василь Кричевський: орнаментні композиції»
Коли: 15 грудня о 15:00
Де: Дім Грушевських на Паньківській, 9
Вхід вільний.
До теми: Створив проєкт герба України та музею Шевченка у Каневі: Василю Кричевському — 150 років.Творець нової української архітектури, перший художник кіно, живописець, графік та сценограф, майстер вжиткового мистецтва і дизайнер, педагог, дослідник та знавець народної творчості — усе це є свідченням безмежного творчого обдарування митця.
Зараз у Музеї української діаспори триває виставка «Майстер і учень», присвячений двом видатним українцям — візіонеру української культури Василю Кричевському та його талановитому послідовнику Олександру Саєнку.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua