Глядачів знайомлять з сучасною анімацією різних країн. Фото авторки
У програмі — покази конкурсної та позаконкурсної анімації, а також освітні зустрічі з вітчизняними та іноземними митцями та режисерами.
До 8 жовтня на території UNIT.City відбувається 10-й Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіамистецтва LINOLEUM.
Тема ювілейного фестивалю — «Життя-Буття». На глядачів LINOLEUM 2023 чекає велика конкурсна програма та багато позаконкурсних блоків.
Директорка фестивалю Анастасія Верлінська. Фото авторки
«В українській анімації здебільшого це фільми про війну або рефлексії, майже всі в конкурсній програмі так чи інакше з цим пов’язані, — розповіла „Вечірньому Києву“ директорка фестивалю Анастасія Верлінська. — Якщо ми говоримо про світову анімацію, то починають потроху, але дуже обережно використовувати штучний інтелект. Загалом теми дуже різні, адже все залежить від авторів. В незалежній анімації рефлексують на ті події, що відбувається навколо. Часто трапляються біографічні історії, спогади з дитинства. Також серед трендів, коли в одному фільмі часто міксують різні техніки — 2D і 3В».
Після перерви у 2022-му українські аніматори взяли реванш та підготували багато сильних робіт, що цьогоріч будуть представлені в українському конкурсі. Глядачі побачать 10 дуже різних за технікою робіт (2D та 3D, whiteboard анімація, стоп-моушн тощо), більшість з яких — про те, чим просякнуте все наше буття. Про війну, про жах, лють, та розлуку. Та про боротьбу, що єднає всю країну.
Найчисельнішим є міжнародний конкурс. Фото авторки
«Найбільше досягнення — нас почали запрошувати на різні фестивалі представляти та розповідати про свої роботи та країну, — зауважує Анастасія Верлінська. — Нарешті ми можемо говорити про себе на міжнародній арені. . І це важливо, бо російських фільмів зараз набагато більше ніж українських, і їх бачать і запрошують на фестивалі. На жаль, багато аніматорів виїхали закордон, державне фінансування втрачене і немає змоги створювати власний контент. Майбутнє — за ентузіастами-студентами, які попри все створюють свої фільми».
У найчисельнішому міжнародному конкурсі (42 фільмів) куратори фестивалю виділили 5 окремих блоків. 23 шалених, зарозумілих та щемких анімаційних робіт від кращих аніматорів світу позмагаються за головний приз у конкурсі комерційної анімації.
Цього року організатори підготували вкрай насичену позаконкурсну програму: вже традиційний для фестивалю блок фільмів «Ladies First» створений жінками про жінок; NEW FACES представить роботи перспективних українських аніматорів, які ще не брали участь у фестивалі; підбірка анімації Херсонської кіношколи: до, під час та після окупації; великий блок експериментальної анімації (радіємо бачити й тут українців); 5 блоків дитячої анімації для кожної вікової категорії від 3 до 16 років.
Під час фестивалю проходять освітні зустрічі. Фото авторки
Вже традиційно в рамках фестивалю запланований великий блок освітньої програми. Гості фестивалю зустрінуться з вітчизняними та іноземними митцями та режисерами, які розкажуть про місце та можливості штучного інтелекту в анімації, про вдалі моделі презентації своєї творчості, а також успішні кейси національної анімації. Освітня програма буде доступна онлайн та офлайн та є безкоштовною для відвідування.
Анастасія Верлінська радить глядачам подивитися українську анімацію, ретроспективу Володимира Гончарова, відцифровану Довженко-Центром спеціально для фестивалю, дискусію та показ херсонської кіношколи анімації, де є фільми, які створені під час окупації, а також фільми міжнародного конкурсу, зокрема «Приховані бажання» та «Наш тісний дім».
Всі події фестивалю відбуваються у трьох локаціях UNIT.City.
Розклад можна знайти на сайті linoleumfest.com та в соціальних мережах фестивалю у Facebook таInstagram.
Коли: до 8 жовтня
Де: інноваційний парк UNIT.City, вул. Дорогожицька, 3
Вартість квитків на покази: 50-100 грн. Квитки
У Києві проходять Дні польського кіно. Традиційно у програмі представлений найцікавіший доробок польського кінематографу останніх років.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua