В експозиції представлені ескізи театральних костюмів різних років. Фото: Олександра Злуніцина
Марія Левитська здійснила декілька тисяч ескізів, за якими створені костюми та художнє оформлення музичних та драматичних вистав.
Нещодавно в експозиційній залі Президії Національної академії мистецтв розпочалася персональна виставка головної художниці Національної опери України Марії Левитської. Художниця представила глядачам близько сотні ескізів до оперних та балетних вистав, створених у різні періоди її творчості.
«Для мене театральні костюми — це вміння говорити мовою драматургії, де кожний елемент вбрання є надзвичайно важливою складовою частиною персонажа, тісно пов’язаний з його характеристикою, а також зі зміною настрою чи поведінки у виставі. Він є невіддільною складовою створення не лише певних сценічних образів, але й художньої концепції вистави загал…», — розповідає Марія Левитська.
Марія Левитська та Анатолій Солов’яненко. Фото: Олександра Злуніцина
За її словами, працюючи щоразу над ескізами до вистав, вона прагне гармонійно поєднати історію костюма певного історичного періоду з музичною та сценічною дією.
Понад 30 років Марія Левитська є головною художницею Національного академічного театру опери та балету імені Тараса Шевченка. Протягом творчого життя художниця здійснила кілька десятків тисяч ескізів, за якими створено костюми до вистав музичного і драматичного театрів.
Працюючи над виставами, художниця прагне втілити не лише окремі сценічні образи, але й створити необхідний візуальний вплив художніх образів та героїв на глядача.
Костюм допомагає розкрити образ кожного персонажа.Фото: Олександра Злуніцина
. Фото: Олександра Злуніцина
За свідченням багатьох колег, над втіленням своїх вистав Марія Левицька працює лише з пензлем у руках, відкидаючи новітні програми відомих дизайнерів та представників сучасного мистецтва, наголошуючи на важливості самого процесу творення.
«Для того, щоб написати небо в театральних декораціях, його потрібно написати з природи. Так само як і квітучі гілки, воду, траву. Я дуже люблю постояти на природі, вслухаючись впродовж тривалого часу в тишу і вивчати, як змінюються колір, форма, освітлення дерев, квітів, неба. Всі мої поїздки світом теж пов’язані з творчістю», — зізнається Марія Левитська.
Художниця розповідає, що коли вона вперше працювала з італійським режисером над оперою «Турандот», то спеціально поїхала до Китаю. Напередодні спеціально склала собі маршрут подорожі, починаючи з Пекіна.
Фрагмент експозиції. Фото: Едуард Межул
Фрагмент експозиції. Фото: Едуард Межул
Фрагмент експозиції. Фото: Едуард Межул
«Коли працювала з Анатолієм Солов’яненком над оперою „Дон Карлос“, то проїхала всю Іспанію… Потім були інші вистави й інші подорожі… Такі поїздки — моя розрада», — зізнається мисткиня.
На відкритті експозиції з вітальним словом виступив режисер Анатолій Солов’яненко, який нещодавно обійняв посаду Художнього керівника Опери. Він зауважив, що їх творча співпраця з Марією Левитською триває вже понад 20 років.
«Пишаюся тим, що починаючи з моєї першої роботи, коли ми працювали над поновленням вистави Ірини Молостової „Лючія ді Ламмермур“ Гаетано Доніцетті, я завжди маю поруч надійне плече Марії Сергіївни. Сподіваюся, що нас чекають попереду ще багато цікавих спільних творчих проєктів…» — зауважив Анатолій Солов’яненко.
Експозиція триватиме до 6 квітня. Фото: Олександра Злуніцина
Довідка: Марія Сергіївна Левитська народилася в Києві у творчій родині. Закінчила Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури України — факультет живопису, відділення сценографії під керівництвом професора Данила Лідера.
З 1989 року — головна художниця Національної опери України.
За цей час вона створила сценографію та костюми до більш ніж 160 опер, балетів та драматичних вистав в Україні, Канаді, Словенії, Польщі, Японії. Вона є авторкою декорацій і костюмів до опер та балетів Національної опери України: «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського, «Набукко», «Дон Карлос», «Бал-маскарад», «Макбет» Джузеппе Верді, «Флорія Тоска», «Манон Лєско», «Турандот», «Богема» Джакомо Пуччіні, «Попелюшка» Джоаккіно Россіні, «Любовний напій» Гаетано Доніцетті, «Джоконда» Амількаре Понкієллі та багатьох інших.
Як художниця працювала на кіностудії імені Олександра Довженка (серед багатьох інших — співпраця з Романом Балаяном («Поцілунок») та режисером Олегом Фіалком («Повернення Баттерфляй»)та інші.
Лауреатка Національної премії України імені Тараса Шевченка; нагороджена орденом Княгині Ольги (II ст.) та найвищою державною нагородою Італійської Республіки, якою можуть бути відзначені іноземні громадяни — Орденом «Зірка Італії».
Персональна виставка Марії Левитської
Коли: до 6 квітня, щодня з 11.00-17.00, субота та неділя — вихідні
Де: вулиця Бульварно-Кудрявська, 20.
Вхід вільний.
До теми: Мистецтво, яке зцілює: у столичній галереї продемонстрували пейзажі та людей мирної України.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua