Глядачі мають змогу поринути в інші світи. Фото авторки
Вперше від початку повномасштабного вторгнення у закладі показують експонати з основного фонду музею.
На першому поверсі музею відвідувачам пропонують оглянути два проєкти. Один присвячений зимовій порі у Києві, інший — книжкам та читанню.
Найцінніші експонати на період воєнного стану сховані. Однак деякі твори з колекції музею вперше з початку повномасштабної війни вирішили показати широкому глядачу.
«Зимова ностальгія» зібрала роботи, що присвячені Києву взимку та ранньою весною.
«Зимова ностальгія»: рідкісні твори Яблонської та Глущенка
Наше місто стрімко змінюється. Його вигляд десятки років тому закарбований на старих світлинах і переосмислений у творах мистецтва.
«Зимова ностальгія» зібрала роботи, що присвячені Києву взимку та ранньою весною, починаючи з пейзажів 1930-40-х років Григорія Світлицького. Також твори об’єднує те, що створені вони з паперу та картону. Ці матеріали тендітні, псуються від світла, тому експонуються рідко й недовго.
Роботи Самуїла Каплана завжди притягують киян.
Із серії офортів «Київ історико-культурний» Ангеліни Сіденко.
Глядачі мають змогу побачити роботи одного з найвпізнаваніших київської художників Самуїла Каплана — у своїх зимових пейзажах він не просто зображав місто, а й відчував його нерв та передавав особливий дух. А також малюнки Віталія Крижанівського, Анатоля Петрицького, Юрія Химича та серію офортів «Київ історико-культурний» Ангеліни Сіденко.
Для поціновувачів українського мистецтва 20 століття підготували приємні несподіванки.
Кураторка виставок Катерина Липа.
«Показуємо роботи, які до цього ніколи не виставлялися. Це начерки Миколи Глущенка, ми обрали зимові, — зазначила кураторка виставки Катерина Липа. — Також є ранні пейзажні малюнки Тетяни Яблонської. Ще до вторгнення віддали їх на реставрацію. Роботи 1946 року, в цей час у всіх були погані матеріали та поганий папір. Тепер після реставрації можемо експонувати».
Пейзажні малюнки Тетяни Яблонської 1940-х років.
Пейзажні начерки Миколи Глущенка.
Скульптура «Янгол київської зими» Світлани Корунської.
Окрім малюнків та графіки, є й цікава скульптура «Янгол київської зими» Світлани Корунської (2019), зроблена з картонних коробок з-під шампанського КЗШВ.
На другій виставці зібрали експонати, присвячені читанню та книжкам.
«Читаймо!»: від картин та ілюстрацій до екслібрисів
Виставка про книжки та читання приурочена до двох знакових дат. 2023-го відзначається 450-річчя від заснування Іваном Федоровим друкарні у Львові та 225-річчя першого видання «Енеїди» Івана Котляревського. Обидва події свого часу здійснили революцію — поява книгодрукування зробила літературні твори доступнішими, а «Енеїда» Івана Котляревського засвідчила появу нової української літератури.
На виставці вмістилося близько 150 експонатів.
«Переконана, що читання завжди актуальне. Особливо зараз, — поділилася Катерина Липа. — Я свої книжки ще у 2014 році передавали на фронт, їх читали наші військові під Донецьком. Читання допомагає, підтримує, тому у назві виставки — заклик читати. А щоб розворушити бажання, ми показуємо певну різні цікавинки: гарні видання, книжкові ілюстрації, екслібриси. Те, що має надихнути. Читання може допомогти пережити важкі часи, допомогти відрефлексувати, зрозуміти себе та те, що відбувається».
На картинах зображені переважно дівчата, що читають.
В невеличкій, але насиченій експозиції представлено близько 150 експонатів. Тон задають живописні, графічні, скульптурні зображення людей, що читають. Так вийшло, що у добірці картин у читання книжок поринули дівчата та жінки.
Ліногравюри Василя Лопати суголосні сьогоденню.
Книжкову графіку представляють серія ілюстрацій Євгена Кибрика до повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба» та ліногравюри Василя Лопати до «Слова о полку Ігоревім». Трагічні образи на роботах знаного графіка, «батька української гривні» Василя Лопати дуже суголосні сьогоденню.
В колекції музею — близько 2 тисяч екслібрисів.
Вперше глядачам показують частину колекції екслібрисів — мініатюрних графічних зображень, що позначають власників книжок.
«Маємо колекцію близько 2 тисяч одиниць, вона надійшла до нас із заповідника „Стародавній Київ“, — розповіла Катерина Липа. — Всі екслібриси різних років, різних авторів. Відбирала найцікавіші та найкрасивіші. Тут близько 70 штук. Ще не всі експонати колекції ідентифіковані та атрибутовані. У цьому напрямку будемо співпрацювати з президентом Українського Екслібрис-клубу Петром Нестеренком».
Серед експонатів — «подвійна» книжка про Голину Кальченко.
Куточок Котляревському — з його зображенням та скульптурою.
У куточку, присвяченому Котляревському, — ліногравюра із зображенням самого письменника авторства Юрія Бондаренка, обкладинки до його поеми, а також цікава книжка про творчість скульпторки Галини Кальченко, авторки пам’ятника Котляревському у столиці. Під однією обкладинкою помістилися наче дві книжки, розрізані навпіл.
І, звісно, на виставці багато книжок. Зокрема, вперше показується раритетне Євангеліє з колекції музеї Сержа Лифаря.
Раритетне Євангеліє з колекції музею Лифаря.
«Книжкова колекція у нас розкішна, зараз багато чого показати не можемо зокрема стародруки 16-17 століття. Але є рідкісні видання, — зауважила Катерина Липа. — Ми намагалися охопити різні періоди. 1920-ті роки представляє чудовий альбом Анатоля Петрицького, 1929 року. Є пару симпатичних радянських видань, особливо „Повість минулих часів“ з ілюстраціями Якутовича. Дужке мила підбірка 1910-х років: московсько-український словник, „Мазель-Тов!“ Шолом-Алейхема українською та Fata morgana Коцюбинського».
Цікава добірка книжок 1910-х років.
Серед видань 1920-х — альбом Петрицького.
Під час виставки «Читаймо!» відбудеться низка заходів, на яких можна подискутувати щодо читання і навіть навчитися каліграфії.
11 лютого о 13:00 Public Talk «Історична белетристика: баланс між свободою творчості та правдою історії, засіб популяризації історичних знань» за участі Євгенія Стасіневича, Кирила Галушка та Сергія Карюка. Модератор: Катерина Липа
18 лютого о 13:00 Public Talk «Науково-популярна література для дорослих і малих. Кому вона потрібніша?» за участі Олексія Коваленка, Наталі Старченко та Наталі Шнир. Модератор: Катерина Липа
19 лютого о 13:00 Майстер-клас з каліграфії: письмо півуставом пласким пером
Депутатка Київради Вікторія Муха.
«Хочу подякувати музею і колективу, що в цей складний час не боїться відкривати фонди та показувати киянам. Бо сьогодні наша історія і коріння — це те, що ми маємо знати, бачити та розуміти, — підкреслила депутатка Київради, голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха, яка відвідала виставку. — Надзвичайно важливий проєкт „Читаймо“. Зараз всі ми переживаємо складні темні часи. Шукаємо світло. І часто знаходимо його у книзі. Вірю і сподіваюсь, що цей проєкт підсилить бажання читати та увагу до української книги».
На виставці «Читаймо!».
Виставки «Зимова ностальгія. Папір, картон» та «Читаймо!»
Коли: до 26 лютого, щодня з 12:00-19:00, каса працює з 12:00 до 18:30
Де: Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва, вул. Богдана Хмельницького, 7
Вартість квитків: 100 грн, пільговий 80 грн.
Театральний лютий: які вистави покажуть у столиці. Для вашої зручності ми зібрали афіші столичних закладів із репертуаром на місяць. Обирайте вистави, які вам до вподоби, та підтримуйте київські театри!
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua