З 17 по 20 серпня на території заповідника «Софія Київська» вже вшосте проходитиме фестиваль високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage. Тема цьогорічного фестивалю — «Дорогу підкорює той, хто іде!».
«Зараз є відчуття, що ми проходимо історичний, героїчний марафон. Ми не знаємо, який ще шлях попереду, однак наша ціль — це 603 628 км² вільної України. Щоб подолати цю дистанцію, ми маємо бути сильними, зібраними, цілеспрямованими, і добігти всі разом, підтримуючи один одного. Дуже важливо, що цей шлях від початку війни пліч-о-пліч ми пройшли з митцями, які створили багато світлих і життєствердних проєктів, — в цьому наша сила та єдність», — говорять про Bouquet Kyiv Stage-2023 його організатори — команда культурного центру Дом «Майстер Клас».
Впродовж чотирьох днів фестивалю будуть представлені мистецькі проєкти, більшість з яких була створена під час великої війни, тому вони мають особливу цінність. У фестивалі візьмуть участь митці, які сьогодні знаходяться в лавах ЗСУ, та ті, хто в тилу активно пропагують українську культуру.
Музична програма представить багато премʼєрних творів і музики написаної протягом останнього року. Серед подій: День музики Сильвестрова, який об’єднає фортепіанну, вокальну, хорову й електронну музику, презентація програми маловідомих українських композиторів «Re-Vision. В. Задерацький, О. Лебедєв», музична вистава «Земля — Пісня» на основі найдавніших українських традиційних пісень, концерт «Невідомий український модернізм: Яновський, Якименко, Сениця», джазові концерти та концерт до 30-річчя ансамблю солістів «Київська камерата», присвята Валерію Матюхіну.
Цьогорічний КіноБукет формується за загальною темою «Культура vs війна» та включатиме понад 20 фільмів. Серед них: прем’єри стрічок про митців на війні — Сергія Жадана, Тараса Компаніченка та гурту Антитіла.
«“Бути вільними щоб творити!» — на цей вислів кобзаря та рядового ЗСУ Тараса Компаніченка ми орієнтуємося з початку широкомасштабної війни. Добірка фільмів цьогорічного КіноБукету — спроба переосмислити, прожити спільно виклики війни та одночасно підтримати нашу мотивацію, вперто рухатися до Перемоги, підтримувати українське військо, підкорювати цю дорогу крок за кроком» — розповів продюсер фестивалю «Кінобукет», Голова правління Асоціації «Дивись українське!» Андрій Різоль.
Перша презентація циклу «Культура vs війна» пройшла рік тому, в «Хлібні» Софії Київській, на відкритті кінофестивалю «КіноБукет», у межах V Фестивалю високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage.
Цикл документальних фільмів-новел присвячений українським кінематографістам та митцям, що боронять Україну у лавах ЗСУ, їхнім роздумам про власну трансформацію під час війни, переосмислення цінностей, творчість і війну. У картинах — пряма мова героїв проєкту, відверті світоглядні міркування, актуальні кадри військового життя героїв.
У межах фестивалю організатори презентують чотири виставкових проєкти:
— «Протистояння» Олександра Дубовика. Покажуть як роботи минулих років, так і нові полотна, написані художником під час нескінченних місяців війни, коли він свідомо залишався в Києві з перших днів повномасштабного вторгнення. До слова, у серпні минулого року в Українському Домі представили живопис та графіку класика українського мистецтва Олександра Дубовика. Зокрема нову серію «Фантоми», створену під час війни.
— «Музей Фрагментів Війни», реальні історії очевидців війни, представлені їх власними артефактами.
— Фотовиставка «Культура vs війна» кінооператора Сергія Михальчука, який зараз служить в лавах ЗСУ
— Виставка одеських фотографів Костянтина та Влади Ліберових, головна мета яких — правдиво і художньо передати біль та надію простої людини, якої торкнулась війна.
Театральна програма буде представлена виставою «У темряві» за участі Катерини Кістень та Ігоря Рубашкіна. Створена за мотивами однойменної п’єси шведського драматурга Йоргена Хердта. В основу п’єси лягли події завершення Другої світової війни. У сюжетну лінію п’єси вплітається реальна історія двох акторів — Катерини Кістень і Ігоря Рубашкіна, які зіграють головних героїв вистави. Двоє українських акторів, що сьогодні опинилися у вирві війни. Багаторічне партнерство, вимушено зупинене повномасштабним вторгненням. Він — залишився в Україні, вона — опинилася в Швеції.
Екскурсійна програма відкриє таємниці Софійського собору та розповість його тисячолітню історію. Відвідувачі дізнаються про династичні шлюби київських князівн, які історичні події ілюструють світські фрески Софійського собору та що зберігають стародавні написи на стінах храму. Екскурсію супроводжуватиме музична програма у виконанні ансамблю солістів «Благовість». Реєстрація
Також на Bouquet Kyiv Stage пройдуть дитячі майстер-класи з виготовлення оберегів для наших захисників.
Цьогоріч у бесідах під ясенем візьмуть участь митці, які сьогодні захищають Україну безпосередньо зі зброєю в руках, а також ті, для кого зброєю є мистецтво.
«Фестиваль стане вдячністю нашим захисникам і, зокрема, митцям, які сьогодні захищають Україну на фронті. На фестивалі відбудеться акція „Червона калина“, в пам’ять про митців, які віддали своє життя за Україну у великій війні», — зазначають організатори.
Коли: 17-20 серпня
Де: Національний заповідник «Софія Київська», вул. Володимирська, 24
Вхід на фестиваль традиційно за вхідним квитком на територію музейного комплексу Софія Київська (300 грн — повний, 150 грн — пільговий).
Реєстрація потрібна лише на концерти, які відбудуться у Софійському соборі.
З українськими акцентами: концерти серпня у столичній філармонії.
Цього місяця для поціновувачів академічної музики прозвучить багато улюбленої класики та творів українських композиторів. Зокрема, до Дня незалежності України підготували концерт, що представить історію 20 століття крізь призму творів Бориса Лятошинського, Левка Ревуцького, Левка Колодуба й Івана Карабиця.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua