У грудні 2022 року туристично-культурний хаб «Київ Цифровий» презентував проєкт, на якому у форматі АR (доповненої реальності) та 3D-моделей можна побачити важливих для Києва постатей. Серед них були і декілька звірів Марії Примаченко.
До Дня народження геніальної народної художниці, яке відзначали 12 січня, розробники додали ще декілька 3D-моделей зі світу «Фантастичні звірі». Тепер вони «мешкають» у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України.
«Ви можете зустріти їх на партері, і взяти з собою на прогулянку», — написала і опублікувала низку фотографій киянка Валентини Слюсар.
Фото Валентини Слюсар
Так, зокрема виглядає Диво-птах. Він живе в безкрайньому небі художниці разом із іншими фантастичними птахами із крилами-вишиванками, у барвистих намистах, сережках, з людськими очима й хижими зубами.
Фото Валентини Слюсар
Щоб «оживити» фігури достатньо зісканувати QR-коди.
У фантастичному світі Марії Примаченко можливо все. Навіть леви тут бувають добрими, яскравими та із синіми гривами. І ходять на курячих лапах. Такі поєднання частин різних тварин у єдине дивовижне створіння — одна з головних особливостей творчості майстрині.
Мистецтвознавці зазначають, що на жодній із 3000 картин, що намалювала Марія Примаченко, немає однакових звірів чи орнаментів на їхніх вишиванках. Унікальний стиль художниці ще за юних років прославив її в низці країн Європи. Його було відзначено Шевченківською премією та вшановано ЮНЕСКО.
До слова, на порталі «Київ-Цифровий» розміщені 16 маршрутів, що доступні з аудіосупроводом.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua