Українці продовжують активно розвивати малий та середній бізнес. Від початку повномасштабного вторгнення рф було зареєстровано понад 202 тисячі нових фопів. Більшість нових бізнесів відкриваються у сфері роздрібної торгівлі.
Такі дані оприлюднила компанія Опендатабот.
«Після початку великої війни, деякий час реєстри не працювали та відкрити фоп було неможливо. Після відновлення можливості відкривати власну справу за допомогою Дії лише за першу добу було зареєстровано понад тисячу нових бізнесів», — повідомляє Опендатабот.
Вже у квітні кількість зросла удесятеро — до 12,6 тисячі справ. Відтоді кількість нових фоп збільшувалася, сягнувши піку у вересні з 20,1 тисячі.
Найбільшу кількість нових фоп від початку повномасштабного вторгнення зареєстрували кияни — 29 тисяч. На Львівщині з’явилось 16,8 тисячі фопів, замикає трійку Дніпропетровщина — там зареєстрували 15,9 тисячі нових бізнесів.
Війна змінила також й напрямки діяльності малого та середнього бізнесів.
Так, перед початком повномасштабного вторгнення, перше місце за кількістю реєстрацій нових фопів посідав КВЕД «Комп’ютерне програмування, консультування та пов’язана з ними діяльність», а категорії «Надання інформаційних послуг» та «Надання інших індивідуальних послуг» були на третій та четвертій позиції.
У 2022 році перше місце зайняли фопи, пов’язані з торгівлею. Нові фопи-програмісти посунулися на друге місце. Третє місце посідають справи у сфері оптової торгівлі автотранспортом. Натомість інформаційні та індивідуальні послуги обіймають 5 та 7 місця у переліку відповідно.
До слова, за найновішими даними кожен другий новий фоп відкривають жінки. Тенденція до збільшення кількості жінок-бізнесменок тримається уже декілька років. Третина нових фопів, зареєстрованих жінками, займаються роздрібною торгівлею — їх майже вдвічі більше, аніж чоловіків у цій категорії. Понад 10 тисяч підприємиць розпочали власну справу в сфері ІТ — друге місце за кількістю реєстрацій.
У 2022 році жінки «перегнали» чоловіків у сфері надання інших індивідуальних послуг (85% нових справ — жінки), в виробництві одягу, освіті та hr (75%), соцдопомозі (74%) та охороні здоров’я (72%) тощо.
До слова в Україні всіляко заохочують ветеранів та членів їхніх сімей відкривати свою справу. 24 березня стартував прийом заявок на програму фінансування ветеранського бізнесу #Варто «РобиТИ своє». Проєкт впроваджує Український ветеранський фонд спільно із Мінветеранів, Фондом «МХП-Громаді» і НАТО — Україна.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua