У Європі ці правила були затверджені влітку минулого року. В Києві фахівці одразу почали адаптувати євростандарти до українських регіональних кліматичних реалій.
Відомий арборист та співавтор європейських стандартів догляду за деревами Пьотр Тишко-Хмельовєць з Польщі провів семінар з практичними заняттями по догляду за деревами для столичних зеленбудівців. Він приємно вражений кількістю молодих дерев у столиці.
Пьотр Тишко-Хмельовєць
Пьотр Тишко-Хмельовєць переконаний, що застосування сучасних підходів у догляді за деревами сприятиме довголіттю та здоровому росту зелених насаджень. А ще від цього виграють усі зацікавлені сторони — від комунальників, які матимуть чітко прописані ефективні алгоритми, до активістів, у яких буде доступ до бази знань задля компетентного контролю та візії.
Олександр Возний
«Київ впевнено рухається до імплементації європейських стандартів догляду за деревами, розроблених провідними фахівцями з 11 країн Євросоюзу. Сьогодні ми раді вітати в Києві одного зі співавторів стандартів пана Пьотра Тишко-Хмельовєця, який попри складну безпекову ситуацію в нашій країні знайшов можливість відвідати українську столицю і провести практичний семінар для наших робітників зеленого господарства. Переконаний, це лише початок нашої результативної співпраці», — сказав начальник Управління екології та природних ресурсів КМДА Олександр Возний.
За словами генерального директора «Київзеленбуд» Олексія Короля, Києву, як і іншим українським містам, потрібно більше зелених насаджень — великих сформованих дерев. А щоб це стало можливим, слід пам’ятати, що дерево — це не елемент благоустрою, а живий організм, якому потрібне відповідне утримання.
Олексій Король
«Давайте говорити об’єктивно: чинні Правила утримання зелених насаджень, затверджені Міністерством ЖКГ України у 2006 році, застарілі. Питання сучасного підходу до обрізки дерев у Києві підняли ще у 2018 році, коли Київрада прийняла мораторій на омолоджувальну обрізку дерев. У 2021 році фахівці КО «Київзеленбуд» спільно з науковцями, арбористами, екологами та громадськими діячами розробило нові Правила по догляду за кронами дерев.
Це інструкція для тих, хто відповідає за утримання дерев. Правила вже були розглянуті Постійною комісією з питань екологічної політики та чекають на прийняття Київською міською радою. Тобто цей документ ми розробляли, в першу чергу, для себе, коли не було нічого іншого», — говорить Олексій Король.
Він наголошує, що європейські стандарти догляду за деревами (Technical Standards in Tree Work) — це еталон. Над ними працювали найкращі фахівці Європи, послуговуючись багаторічним досвідом роботи у сфері арбористики й утримання зелених насаджень. Документ має кілька складових комплексного підходу: правила з висадження, каблінг і обрізка.
Поки що фахівці Національного ботсаду імені Гришка разом з іноземними колегами опрацювали правила щодо обрізки як найнагальніше питання.
«Сподіваюся, що інші частини також скоро будуть адаптовані. Фаховий переклад на українську мову європейських стандартів догляду за деревами має стати тим документом, який варто приймати як нормативний документ. Адже мова йде про збереження насаджень, підтримку їх біологічної стійкості, сприяння розвитку біорізноманіття за рахунок збереження дерев (це важливо, особливо в містах), а також про проведення фахових регламентних робіт з догляду», — підкреслює Олексій Король.
Чому це важливо
Кияни завжди уважно ставляться до зелених насаджень столиці й часто обурюються з приводу кронування. Діючі наразі правила не враховують сучасні технології і підходи в сфері садово-паркового будівництва, не передбачають технічні тонкощі здійснення важливих робіт по догляду за рослинами.
Перехід на стандарти ЄС з догляду за зеленими насадженнями забезпечить їх охорону та збереження, утримання їх у здоровому стані, створення і формування декоративних, стійких до несприятливого міського середовища, насаджень.
«Вечірній Київ» повідомляв, що у Києві обрізатимуть дерева тільки за правилами.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua