Президент Євроради Шарль Мішель першим повідомив про історичну подію для України, Модови та Європи.
«Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою», — написав Мішель у Twitter (X).
Він назвав це історичним моментом, який показує авторитет і силу Європейського Союзу.
Він наголосив, що ЄС на боці народу України, «і це рішення, ухвалене державами-членами, надзвичайно важливе для авторитету Європейського Союзу».
Європейський високопосадовець відзначив, що цим рішенням ЄС надає політичну підтримку Україні: «ми хочемо підтримати Україну, і це дуже потужний політичний сигнал, дуже потужне політичне рішення».
«Це історичний момент, який показує авторитет Європейського Союзу, силу Європейського Союзу. Рішення ухвалено, ми відкрили переговори з Україною і з Молдовою. Ми надали статус Грузії та Боснії і Герцеговині. Ми маємо намір почати переговори, у березні буде опубліковано звіт, на підставі якого в березні ми ухвалимо рішення», — заявив він на брифінгу в Єврораді.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала день, коли лідери ЄС ухвалили рішення про старт переговорів, таким, який залишиться в історії Союзу.
Про це вона написала на своїй сторінці в соцмережі Х (Twitter).
«Лідери вирішили розпочати переговори про вступ України та Молдови й надати статус кандидата Грузії. Стратегічне рішення і день, який залишиться в історії нашого Союзу. Пишаємося, що виконали свої обіцянки, й радіємо за наших партнерів», — написала фон дер Ляєн.
Президент України Володимир Зеленський назвав рішення Європейської Ради розпочати переговори про вступ України та Молдови до ЄС перемогою всієї Європи.
«Перемога України. Перемога всієї Європи. Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює», — повідомив він у мережі Х.
Зеленський подякував всім у Європі та Україні, хто працював заради цього рішення.
«Вітаю кожного українця й українку. Вітаю і всю Молдову, і тебе, Майє (президентка Молдови Санду, — „ВК“), особисто. Історію творять ті, хто не втомлюється боротися за свободу», — зазначив він.
Втім, не всі були одностайні на саміті у Брюселі. Як повідомило «Радіо Свобода»,
Лідера Угорщини Віктора Орбана під час голосування не було. Відтак рішення ухвалено 26-ма лідерами.
«Орбан міг делегувати когось замість себе, щоб заблокувати рішення, але він цього не зробив. Ухвалене рішення є абсолютно законним з точки зору процедури. Орбан мав 100 варіантів заблокувати початок перегорів, але він цього не зробив — ні сам, ні через когось ним делегованого, а просто залишив раніше зал. Рішення цілком легітимне щодо початку переговорів», — розповіло «Радіо Свобода».
За повідомленням Politico, під час голосування за рішення про початок переговорів з Україною та Молдовою канцлер Німеччини Олаф Шольц запропонував угорському прем’єру Віктору Орбану залишити кімнату.
Довідково:
Рішення лідерів ЄС означає, що Європейська комісія без подальшого відтермінування починає готувати технічні аспекти переговорів з Україною про членство (так звану переговорну рамку). Як повідомляє «Європейська правда», можуть затвердити на наступному саміті ЄС навесні 2024 року, якщо буде визнано, що Україна виконала всі попередні критерії Єврокомісії.
Читайте за темою:
«Європарламент закликав Європейську раду розпочати переговори про вступ України та Молдови». Європейський парламент переважною більшістю ухвалив резолюцію, в якій закликав Єврораду ухвалити рішення про початок переговорів щодо вступу до ЄС України та Молдови.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua