У суспільстві через постійні терористичні обстріли з боку росії зріс запит на безпеку та захист не тільки в прифронтових містах, а й у глибокому тилу. Держава та місцеве самоврядування має на це швидко відповісти.
Наразі є потреба в таких укриттях і у парках, біля дитсадків, в житлових кварталах забудови 1970 — 1980-х років. Особливо у прифронтових та прикордонних населених пунктах, де обстріли з різного озброєння ворог проводить регулярно.
Попри намагання влади столиці зрушити це питання з місця, наразі є нормативні документи, що фактично блокують встановлення модульних укриттів. Мова йде про норми ДБН, які вимагають будівництва споруд з гідроізоляцією, системами фільтрації повітря, опаленням, електро — та водопровідними мережами й таке інше.
За словами заступника міського голови — секретаря Київської міської ради Володимира Бондаренка, тема модульних укриттів підіймається не вперше і не в останнє, оскільки для цього є передумови.
Він говорить, що все «впирається» в Державні будівельні норми щодо укриттів цивільного захисту.
Володимир Бондаренко
«Ми мали б радіти появі ДСТУ щодо швидкоспоруджуваних об’єктів цивільного захисту, але насправді мобільні укриття цим вимогам не відповідають. Цікава ситуація виникає: вся та краса, що розкидана нині по населених пунктах вздовж лінії фронту, по факту укриттями не є», — зауважив Володимир Бондаренко.
Він наголосив й на проблемі відповідальності посадових осіб за встановлення таких об’єктів, віднесення їх до захисних споруд цивільного захисту, про використання бюджетних коштів, й до процедури будівництва та встановлення.
На думку керівника Оболонської РДА Кирила Фесика, у проблеми з модульними укриттями є два аспекти, головний з них — це негайне реформування системи цивільного захисту. У чинному законодавстві взагалі не визначено поняття мобільнихмодульних укриттів. А також є купа ще більших проблем, зокрема система оповіщення має один сигнал на всі типи загроз не залежно чи то летять ворожі ударні БпЛА, чи балістичні ракети.
Кирило Фесик
«Хоча, за логікою, протокол поведінки людей має бути різним в цих випадках. Також є проблема в тому, що мобільні укриття ми не можемо поставити на мапу укриттів. А ще є об’єкти, які відповідають всім нормам, але на в електронну мапу їх занести також не можемо. Місяць тому міська комісія ТЕБ та НС вирішила їх відобразити на мапі, але через проблеми в законодавстві реалізувати це не змогла», — сказав Кирило Фесик і резюмував: «Треба надшвидко приймати реформу у галузі цивільного захисту».
Він також запропонував: доки не відбулася реформа у законодавстві про цивільний захист, просити міжнародних партнерів, благодійників встановити мобільні укриття й пояснити громадянам, що є ризик і який під час користування ними, якщо буде пряме попадання ракети. Проте це альтернатива й шанс на виживання для людей.
Під час засідання круглого столу. Ганна Свириденко та Володимир Бондаренко
За словами директора Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС Віктора Вітовецького, робоча група, яка працює над змінами у ДБН щодо укриттів, наразі на фінішній прямій.
Мінінфраструктури має врахувати всі важливі положення. Крім того, за інформацією Вітовицького, у Верховну Раду внесений проєкт закону щодо відповідальності посадових осіб за укриття цивільного захисту. Також буде спроба прибрати із законодавства та норм термін «швидко споруджувані», визначити один вид споруд, який можна буде закуповувати як виріб, який може встановлюватися у місцях скупчення людей.
Віктор Вітовецький
За словами Вітовецького, модульні укриття актуальні у прикордонних та прифронтових районах, де обстріли часті й дуже швидкі. У тилових та більш віддалених районах доцільне будівництво укриттів.
Олег Куявський
Перший заступник директора Департаменту муніципальної безпеки КМДА Олег Куявський зауважив, що до змін у законодавство необхідно внести положення про відповідальність не тільки посадових осіб, а й балансоутримувачів споруд, в тому числі й власників приміщень, які мають використовуватися за подвійним призначенням.
***
Під час круглого столу, ініціатором проведення якого була депутатка Київради Ганна Свириденко (фракція «Батьківщина»), в обговоренні проблеми взяли участь керівники Запоріжжя, Полтави, Сум, Пирятина, прифронтових міст.
За результатами дискусії буде сформований пакет рекомендацій для органів влади щодо спрощення та адаптацій регулятивних норм до сучасних реалій: є думка, що нормотворці будуть рухатися швидше.
Нагадаємо. Днями влада Києва просила уряд надати роз’яснення та критерії й вимоги до захисних споруд модульного типу, що захищають від уламків ракет, а також умови їх взяття на облік до фонду захисних споруд цивільного захисту.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua