У Голосіївському районі Києва, на Вулиці Велика Васильківська, помітили ще одну спотворену самовільним будівництвом багатоповерхівку. Невідомі без будь-яких дозволів звели додатковий верхній поверх на даху старої «хрущівки». Про порушення повідомив директор Департаменту міського благоустрою КМДА Тимур Ткаченко у фейсбуці.
«Інспектори Комунального підприємства „Київблагоустрій“ виявили, що контрольних карток на проведення подібних робіт за цією адресою не було видано. Аби ідентифікувати порушника та зафіксувати його протиправні дії було викликано наряд Патрульної поліції Києва. Зараз доступу до цієї надбудови немає, порушники заблокували вихід на дах і ні у нас, ні у представників правопорядку немає можливості навіть пройти», — написав Ткаченко у фейсбуці.
Тимур Ткаченко
Він закликав Київську міську прокуратуру та інші правоохоронні органи зайнятися цим випадком, адже надбудова на даху ставить під загрозу безпеку мешканців будинку. Крім того, Ткаченко заявив, що ініціює позов до суду, де вимагатиме відкриття кримінального провадження проти нелегальних забудовників.
Та чим саме позаплановий «поверх» на даху загрожує радянському будинку і у якій небезпеці опинилися мешканці багатоповерхівки? Ці питання «Вечірньому Києву» роз’яснив архітектор Олег Гречух.
Загадкова надбудова з’явилася на даху дев’ятиповерхівки за адресою Велика Васильківська, 80. Типова пізня цегляна «хрущівка» 1965 року, яка стоїть вже протягом 58 років.
За словами архітектора, термін її експлуатації без капітального ремонту вичерпався мінімум вісім років тому. Як фундамент, який побудований ще за Радянського Союзу, потребує реконструкції, і ніяк не розрахований на додаткове навантаження.
Як наслідок, проблеми можуть виникнути з електромережею, навантаження на яку стрімко виросло порівняно з роками СРСР, коли не було сучасних електроприладів і вона не розраховувалася на електробойлери, обігрівачі та кондиціонери.
Олег Гречух
«Додалося навантаження на електромережу, можливо, і на центральне опалення, яке не має поквартирних лічильників. Отже, в інших мешканців можуть вирости платіжки за опалення. Також зросте навантаження на внутрішньобудинкові системи водопостачання і каналізації», — пояснив Олег Гречух.
На додачу до цього вентиляційні канали від газових плит, які розташовані у квартирах поверхами нижче, тепер заблоковані та позбавлені якісного обслуговування.
І «вишенькою на торті» стала відсутність евакуаційних виходів дах. У будинку взагалі не передбачено ні нормативних сходів, ні виходів на дах. А евакуація з такого додаткового приміщення порушує будівельні норми, наголосив Гречух.
Тож у випадку замикання або іншої надзвичайної ситуації врятувати своє життя мешканцям будинку буде складніше.
Втім трагедія може виникнути з іншої, доволі передбачуваної причини — стара «хрущівка» може просто не витримати навантаження і обвалитися, заблокувавши під завалами десятки людей.
За словами архітектора, вага нових стін, які видно на фото, становить приблизно 10-15 тонн. Ще до трьох тонн важить додатковий дах. Загалом надбудова становить ще 8-10% від ваги вже наявних конструкцій. Навантаження додали на фундамент, який заклали майже 60 років тому. Протягом цих років його не обслуговували та не укріплювали.
Ситуацію ускладнює те, що перший поверх будівлі виходить на активну торговельну вулицю. Багато орендарів провели самовільне перепланування будівель, задівши капітальні стіни.
Тріщини, які виникли в процесі перепланування, замазали шпаклівкою та завісили декораціями. Стан фундаменту не досліджували, тому що це занадто дорога процедура, підкреслив архітектор.
Фундамент старої будівлі може не витримати навантаження. Фото: телеграм Тимура Ткаченка
Правоохоронці не можуть потрапити у нелегальну споруду. Фото: телеграм Тимура Ткаченка
Всі ці фактори уже знижують несучу здатність конструкцій будинку. Що вже говорити про багатотонну надбудову на даху з порушенням будівельних стандартів.
«Замість того, щоб підсилити несучу здатність будинку, укріпити його — ми бачимо додаткове навантаження на і без того застарілий неремонтований будинок. Звісно так не повинно бути і тільки завдяки роботі об’єднання співвласників можна разом розвивати і підтримувати спільний будинок, а не шкодити йому лише заради власних короткочасних інтересів», — підсумував Олег Гречух.
Наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила законопроєкт 5655 про реформування сфери містобудівної діяльності.
Мер Києва Віталій Кличко заявив, що цей законопроєкт повністю нівелює контроль міст за будівництвом. А також створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок. Детальніше про цей це читайте у матеріалі.
Юлія СЕРГЕЄВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua