Столичні хорові колективи — дівочий хор «Вогник» КПДЮ та хорова капела хлопчиків і юнаків «Дзвіночок» Київського палацу дітей та юнацтва мають славну історію. Кілька поколінь киян відкривали в них серця музиці й співу, виступали на фестивалях і конкурсах, приносили перемоги.
Два хорові колективи — дівочий хор «Вогник» та капела хлопчиків і юнаків «Дзвіночок» під час виступу у мистейцькому салоні КНУ ім.Т.Г.Шевченка.
Але все це відбувалось у мирний час. Хорова капела хлопчиків та юнаків «Дзвіночок» має 55 річну історію.
Всі 15 місяців від початку повномасштабного вторгнення дитячі хорові колективи не припиняли репетиції й створили дві нові програми.
«Псалми Давидові» на вірші Тараса Шевченка та «Моє дитинство вбите на війні» на вірші Ліни Костенко.
Художні керівники колективів розповіли про те, як виникла ідея музично-поетичного перфомансу, як проводили репетиції юні виконавці в час тривог, вимкнення світла й атак.
Авторкою ідеї та сценарію проєкту «Моє дитинство вбите на війні» стала керівник дівочого хору «Вогник» Олена Соловей.
Під час перфомансу «Моє дитинство вбите на війні» на вірші Ліни Костенко.
Вона зізналась, що довго намагалися дійти згоди з творчим колективом, чи є сенс саме зараз випускати проєкт не про позитив, а про горе людське, і вирішили, що це варто показувати.
Олена Соловей (праворуч) під час перфомансу «Моє дитинство, вбите на війні».
«Пам’ять людська коротка. Важливо не забути й пам’ятати, треба в різних формах емоцій переживати — у пісні, у віршах. І якщо ти виспіваєш і виплачеш цю емоцію негативну, ти вже хоча б трошки переживеш і тому я думаю, що цей проєкт на часі й ми маємо надію, що він проникне у душу і серце наших слухачів», — пояснила пані Соловей.
Автор музики Рубен Толмачов, заслужений артист України, доцент кафедри хорового диригування Національної музичної академії України, художній керівник Хорової капели хлопчиків та юнаків «Дзвіночок»», підкреслив, що зараз, під час війни, це найсимволічніші теми.
Рубен Толмачов у мистецькому салоні КНУ ім.Т.Г.Шевченка під час перфомансу «Моє дитинство, вбите на війні».
Адже велична боротьба нашого народу проти агресора викликала на поверхню суспільного життя нові та надзвичайні явища. Щоденний героїзм наших воїнів, взаємна допомога цивільного населення та волонтерство стали повсякденням.
«Одним з нових явищ цього типу став надзвичайний сплеск української пісенної творчості. За 14 місяців були народжені пісні, які стали символом нашої боротьби, які співає весь світ, музика та поезія, яка залишиться у пам’яті поколінь та стане літописом цих буремних подій», — поділився своїми спостереженнями пан Толмачов.
Сплеск пісенної творчості став культурним явищем у час великої війни.
Зауважте, що діти проводили репетиції під час повномасштабного вторгнення у столиці, працюючи над новими творами, обидва цикли пісень було написано вже під час військових дій.
Фрагмент перфомансу «Моє дитинство вбите на війні». Відео: М.Загрда/Facebook
До театрально-хорового перформансу «Моє дитинство вбите на війні» увійшли авторські акустичні версії цих пісень у виконанні дитячих хорових колективів КПДЮ та поезії Ліни Костенко, опубліковані протягом останнього року.
Юні виконавці проводили репетиції і не припиняли готувати виступи, попри обстріли та атаки рф.
Проєкт «Моє дитинство вбите на війні» реалізується у двох версіях.
Автори проєкту розповіли, що він реалізується у формі телевізійної версії та у формі концертного виконання з використанням медіатехнологій. Запланований тур містами України, де у колаборації з місцевими колективами відбудуться прем’єрні покази проєкту та презентація нотної збірки, що дозволить іншим музикантам використовувати надбання нашого проекту.
Унікальність проєкту надає академічний спосіб виконання цього матеріалу, що ставить ці твори поруч з класичними взірцями світової хорової музики й таким чином переводить сприйняття на інший рівень свідомості, викликає історичні та мистецькі алюзії пов’язані з одвічною боротьбою Добра та Зла, Бога та диявола.
Аудиторія має стати дуже широкою, адже до кіл прихильників хорової творчості (професіональних суспільств, студентства) обов’язково доєднаються люди, що слухають саме популярну, актуальну сьогодні музику.
Реакція глядачів на виступ двох хорових колективів. Відео: М.Згарда/Facebook
Український та закордонний споживач цього продукту будуть мати змогу ще і ще раз переконатися у цивілізаційній необхідності перемоги України, історичній ролі нашої держави у творенні нового європейського суспільства.
До слова, увечері 3 червня 2023 року ворожа ракета влучила між двома двоповерховими житловими будинками у передмісті Дніпра.Наразі відомо про загиблу 2-річну дитину. Поранено 22 людини, серед них 5 — діти віком від 6 до 17 років.
Російська зброя продовжує забирати та руйнувати життя українських дітей, наголосив Президент України.
Унаслідок російської агресії в України загинули щонайменше 500 українських дітей. Точну кількість постраждалих дітей поки що неможливо встановити через активні бойові дії та російську окупацію частини території України. Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський у телеграм-каналі.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua