Війна в Україні триває вже понад рік. За цей час суспільство пережило глобальні зміни. Близько восьми мільйонів українців виїхали в пошуках прихистку за кордон. У самій країні — сім мільйонів внутрішньо переміщених осіб, людей, які часто навіть документи не встигли зібрати, рятуючи життя.
Економіка теж не працює на повну силу, як у мирний час. Наскільки це все вплинуло на пенсійне забезпечення і роботу пенсійного фонду взагалі — журналістка «Вечірнього Києва» дізнавалась у заступниці начальника Управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг — начальника відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві Людмили Грєбєннікової.
До слова, підготувати запитання для розмови кореспондентці допомогли читачі вебпорталу «Вечірній Київ» та користувачі соцмереж — вони запитували про те, що вважають найбільш актуальним щодо пенсій.
Людмила Грєбєннікова, заступниця начальника Управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг — начальника відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві.
— Можемо ми говорити про рік війни, як він вплинув у загальному плані на роботу Пенсійного фонду?
— Ми відновили роботу у Києві одними з перших, на початку березня 2022-го тому, що у нас були важливі питання з виплати пенсій. Це стосувалось і того, що люди з окупованих територій переїхали до міста Києва і ми повинні були забезпечити виплати. Столична команда Пенсійного фонду запрацювала так, як завжди. Навіть інтенсивніше, оскільки велика кількість працівників — державних службовців виїхали за межі м. Києва.
— Які особливості роботи у воєнний час?
— Що є позитивним в роботі Пенсійного фонду у роки війни це те, що ми працюємо у системі екстериторіальності. Про що це говорить? Що люди, які виїхали з будь якого куточка України, можуть звернутись до будь якого наявного відділу по обслуговуванню громадян на території України.
Наприклад, киянин, який виїхав на Закарпаття, міг звернутись там і вирішити пенсійні питання, які для нього актуальні. В органах Пенсійного фонду є дані про заробітну плату та стаж людини за період з 2000 року. Якщо чоловікові чи жінці треба було оформити пенсію, то зазначені особи зверталися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду, надавали оригінали документів, які сканувалися — і все, далі протягом 10 днів приймалося рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Цей принцип дуже позитивно вплинув на ситуацію. Громадянин може в будь якому територіальному органі Пенсійного фонду питання призначення, перерахунку чи виплати пенсії. Пенсійний фонд показав себе у цій ситуації на дуже високому рівні.
Фахівці Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві під час консультації.
— А ті, хто виїхав за межі України?
— Нагадуємо, що в нас працює веб-портал. Тобто особи, які виїхали за кордон, можуть до нас звернутись і регулярно звертаються за призначенням пенсій саме через веб-портал.
Люди також можуть вирішити і інші питання через подання заяви на веб-портал, наприклад щодо переведення виплати пенсій з пошти на банк через веб-портал. Раніше необхідно були звертатися особисто до банківської установи або до органів Пенсійного фонду.
— Пані Людмило, попри воєнний час, люди виходять на пенсію, пенсіонери отримують свої щомісячні виплати. Що змінилось цього року? Як реалії військового часу вплинули на пенсійну сферу?
— Попри військовий стан органами Пенсійного фонду продовжено виконання діючих нормативно-правових актів в галузі пенсійного забезпечення. Також прийняті деякі нормативно-правові акти, які покращують пенсійне забезпечення громадян та зручність одержання пенсійних послуг, наприклад.
Пенсійний фонд України під час воєнного стану працює за принципом екстериторіальності.
— Тобто, вимога щодо страхового стажу для призначення пенсії за віком для чоловіків і жінок є однаковою?
— На відміну від багатьох країн світу загальний пенсійний вік для чоловіка і жінки в залежності від страхового стажу є однаковим (60, 63 або 65 років). Вимоги до страхового стажу для призначення пенсії за віком для чоловіка і жінки також однакові і визначені статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
При цьому продовжується щорічне збільшення необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком, яке запроваджене з першого січня 2018 року. Так в 2021 році для призначення пенсії в 60 років необхідно було мати 28 років, в 2022 році — 29 років страхового стажу, в 2023 році — 30 років страхового стажу.
Для призначення пенсії у 63 років в 2023 році необхідно мати 20 років страхового стажу. Для призначення пенсії в 65 років необхідно мати 15 років страхового стажу.
У Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві працює електронна черга, скупчень людей у приміщенні не буває.
— У чому різниця між загальним трудовим стажем та страховим стажем Чи може бути так, що загального трудового стажу у людини достатньо, а страхового бракує?
— Поняття страхового стажу введено з 1 січня 2004 року, коли набрав чинності Закон України «Про обов’язкове загальнодержавне пенсійне страхування».
Так відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
В інакшому випадку зазначений місяць зараховується до страхового стажу пропорційно до внесків. В разі відсутності сплати, зазначений місяць до страхового стажу взагалі не зараховується.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Це було визначено статтею 56 та 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Туди входять роки по догляду жінок за дітьми, навчання, військова служба та інші періоди, які визначені цим законом.
Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві.
Таким чином періоди роботи після першого січня 2004 року зараховуються до страхового стажу лише за умови сплати єдиного соціального внеску не менше мінімального. І тому після першого січня 2004 року можуть бути випадки, коли особа працювала але не сплачувала внески і тоді ці періоди роботи не будуть враховані до страхового стажу.
— Прошу пояснити, як визначається розмір пенсії у 2023 році?
— Умови призначення, формула розрахунку та виплати пенсії залишилась не змінними. Є загальні норми, визначені Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме розмір пенсії кожної особи є індивідуальним та залежить від її страхового стажу та заробітку.
Мінімальний розмір пенсії складає 2093 грн., мінімальна пенсійна виплата для непрацюючих осіб складає 2520,00 грн., максимальний розмір пенсійної виплати складає 20 930 грн. (2093×10).
При цьому при призначені пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (в 2023 році — 12 236,71 грн.)
Виплата пенсії здійснюється не змінно, з 4 по 25 число кожного місяця
— Чи збільшився розмір пенсії?
— З першого березня 2023 здійснено індексацію пенсії. Мінімальну пенсійну виплату для непрацюючих осіб встановлено на рівні 2520,00 грн. Підвищення після індексації не може перевищувати 1,5 тисяч гривень.
Внаслідок цього середній розмір пенсії по м. Києву збільшився з 5990,11 грн. до 6 641,44 грн. Кількість одержувачів пенсій, які одержують пенсію до 3000 грн. зменшився на 37 тис. осіб, до 4000 грн. зменшилась на 22 тис. осіб, кількість одержувачів пенсій, які одержують пенсію в розмірі від 5000 до 10 000 грн. збільшилась на 27 тис. осіб, кількість одержувачів пенсій понад 10 000 грн. збільшилась на 30 тис. осіб
— З чим ці обмеження пов’язані?
Коефіцієнт підвищення заробітку та особливості індексації кожного року визначається постановою Кабінету Міністрів України. В цьому році однією із особливостей індексації пенсій є підвищення розміру маленьких пенсій та обмеження збільшення розміру пенсії після індексації 1,5 тисяч гривень.
— Якщо у людини максимальна пенсія 20 тисяч 930 гривень, то на неї індексація не поширюється?
Справа в тому, що розмір призначеної пенсії, перераховується. А виплата пенсії здійснюється в межах максимального розміру — 20 930 грн. А завтра, наприклад, обмеження знімуть, тож особа буде отримувати більшу суму.
— Як визначається розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність?
— Зазначений розмір кожний рік визначається в Законі України «Про державний бюджет України на певний рік» Так, відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2023 року складає 2093 гривні. Зміна цього розміру в 2023 році зазначеним Законом на даний час не передбачене.
— Від чого залежить максимальний розмір пенсії?
— Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тобто цей розмір залежить від розміру прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом України «Про державний бюджет України» на певний рік. На даний час цей розмір складає 20 930 грн. (2093×10).
Розмір своєї призначеної пенсії можливо побачити на сторінці на веб-портал.
— Часто люди говорять про те, що вони пропрацювали все життя, а підчас нарахування пенсії нервують і почуваються не впевнено. Не знають, що отримають. Щоб ви порадили в таких випадках?
— Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним та залежить від її страхового стажу та заробітної плати. Чим більше ці складові, тим більше розмір пенсії. Розмір пенсії особи визначаються органами Пенсійного фонду після подання відповідних документів про стаж та заробітну плату.
Документи скануються з оригіналів. На протязі 10 днів приймається рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. В разі відмови відповідне повідомлення з обґрунтуванням направляється заявнику.
Розмір своєї призначеної пенсії можливо побачити на сторінці на веб-портал. Тому радимо надати документи про весь стаж до першого січня 2004 (трудова книжка, дипломи, військовий квіток тощо) та за бажанням довідки про заробітну плату помісячно за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд до першого липня 2000
— А якщо у людини були великі відрахування після 1 липня 2000 року?
— Заробітна плата за весь період з першого липня 2000 буде автоматично врахована при призначенні пенсії на підставі даних персоніфікованого обліку. При цьому однією із умов наявності таких даних подання звітності та сплати внесків до органів Пенсійного фонду.
Ще раз нагадуємо, що розмір пенсії кожної особи є індивідуальним та залежить від її страхового стажу та заробітної плати. Розрахунок пенсії на сьогодні є складним і передбачити його не провівши розрахунок неможливо.
— А чи є така функція попередній розрахунок пенсії?
— На сьогодні це можливо зробити лише у випадку переведення з пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Також органи попередньо розраховують стаж для визначення права на призначення дострокової пенсії за віком в разі звільнення зв’язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
В усіх інших випадках розмір пенсії визначається після подання документів для призначення пенсії.
— А самостійно це можна зробити?
— Звісно! Для цього треба зайти на веб-портал Пенсійного фонду. Там є пенсійний калькулятор. Варто враховувати той момент, що Пенсійний фонд має дані про заробітну плату лише з липня 2000 року.
Тому для коректного розрахунку ще необхідно відсканувати трудову книжку, занести дані про навчання, про проходження військової служби. При цьому зазначений розрахунок є орієнтовним. Остаточний розрахунок пенсії буде проведено після подання заяви до органів Пенсійного фонду України.
— А до того часу?
— А за період до 2004 для підтвердження страхового стажу ми вимагаємо документи. Наприклад, свідоцтва про народження дітей у жінок, свідоцтво про шлюб, бо відбувалась зміна прізвища тощо.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — персоніфікований облік), є трудова книжка. Тому її наявність, її оформлення має велике значення.
— Сьогодні є така послуга, як «докупити страховий стаж». Чи може людина заздалегідь виправити цей момент, якщо. Скажімо, у 55 років, побачила, що неї не вистачає стажу страхового. І чи можуть їй докупити цей стаж рідні та близькі?
— Хотілося б, щоб люди знали про таку можливість. Оскільки є випадки відмови в призначенні пенсії у зв’язку із відсутністю необхідного страхового стажу (для осіб, які досягли 60 років в 2023 році — 30 років).
Так, статтею 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, яку пенсіонери називають «докупити страховий стаж».
Новелою є те (це також нова норма цього року), що Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування може бути укладено на користь третьої особи, крім особи, інформація про яку відсутня в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку.
Постановою правління Пенсійного фонду України від першого лютого 2023 №6-1 затверджено Типовий договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та порядок укладення типового договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
— Хто це може зробити?
Для укладання договору про сплату внесків за минулий час необхідно звертатися до фіскальних органів. Але перед укладанням такого договору необхідно проконсультуватись в органах Пенсійному фонду (за який період необхідно взяти цей період, або з’ясувати періоди, коли вона не була застрахованою особою).
— Є люди, які наразі не мають роботи і переживають, як буде з пенсією? Чи може людина заздалегідь потурбуватись?
— Так, може. Може укласти договір з фіскальними органами, як це було раніше. Або скористатися новою послугою і укласти договір з Пенсійним фондом через веб-портал.
При цьому особа сама за себе може укласти такий договір або у Пенсійному фонді, або у фіскальному органі — податковій. А от заплатити за іншу особу (за родича, за маму, батька…)– тільки через веб-портал.
Детальна інформація про роботу Пенсійного фонду, призначення пенсій та субсидій міститься на сайті ПФУ, а також на інформаційних стендах у відділеннях фонду.
— Як це відбувається?
Суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок Пенсійного фонду. Інформація про сплату страхових внесків до системи персоніфікованого обліку вноситься Пенсійним фондом автоматично за фактом зарахування коштів, про що формується повідомлення в особистий кабінет застрахованої особи на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
— Ми говорили на початку розмови про те, що попри війну пенсії індексуються. Перераховуються. А чи будуть перераховуватись пенсії надалі?
— Пенсійним фондом України здійснюються усі перерахунки, передбачені чинним законодавством України. Єдине, оскільки в цьому році не передбачено збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, то відповідні перерахунки не заплановані.
— А перерахунки для працюючих пенсіонерів?
Вони відбуваються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 передбачено, що з першого квітня 2023 рокуро без додаткового звернення особи проводиться перерахунок пенсії, передбачений абзацом п’ятим частини четвертої статті 42 Закону. Перерахунок пенсій, проводиться після надходження до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за 1 квартал 2023 року.
Попри війну Пенсійним фондом України здійснюються усі перерахунки, передбачені чинним законодавством України.
— Яким чином встановлюється мінімальний розмір пенсії особам, які досягли з 65 років. Чи потрібно для такого встановлення особисто звертатися до органів Пенсійного фонду?
Зазначений мінімальний розмір встановлюється автоматично без звернення особи до територіальних органів Пенсійного фонду.
Таким чином, наприклад, якщо особа досягає 65 років у травні 2023 року, то їй на травень 2023 буде перераховано пенсію в новому розмірі (пропорційно даті народження).
Аналогічно без звернення до територіальних органів Пенсійного фонду встановлюються компенсаційні виплати особам, які досягли 70,75,80 річного віку.
— На що необхідно звернути увагу людям, які мають оформлювати пенсію незабаром, щоб потім у них не було проблем з документами?
— З елементарного, належного оформлення трудової книжки (відповідності написання імені, прізвища та по-батькові у паспорті та трудовій книжці, вірного зазначення дати народження, відсутності не завірених належним чином виправлень в записах трудової книжки тощо).
Якщо змінювалось прізвище необхідно мати документи, які це підтверджують (свідоцтво про шлюб, розірвання тощо) Оскільки стаж після першого січня 2004 зараховується лише за умови сплати внесків, то також можливо перевірити чи сплачує роботодавець внески. Це можливо зробити шляхом одержання довідки ОК-5.
Консультанти пояснюють людям у пенсійному фонді, як отримати талон на місце в електронній черзі.
Талон на електронну чергу у відділенні ПФУ.
— Це можна зробити у будь який час?
— Так. Але потрібно розуміти, що відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на веб-порталі або засобами Порталу Дія.
Тобто до пенсії потрібно готуватися.
Дякую за розмову!
Читайте також:
«Вечірній Київ» повідомляв про впровадження обов’язкових пенсійних накопичень, адже працездатного населення стає менше, кількість пенсіонерів збільшується. Війна зробила ситуацію критичною. Реформа полягає в тому, що всі працевлаштовані українці матимуть свої пенсійні накопичувальні рахунки.
«Уряд спростив виплати пенсій та різних видів грошової допомоги українцям». Кабінет міністрів прийняв постанову, якою спростив отримання виплат пенсіонерам, малозабезпеченим та одиноким матерям.
“Зростання пенсій з 1 березня: Україна витратить за рік понад 700 мільярдів гривень». Щорічна індексація пенсій, передбачена пенсійним законодавством, розпочалась з 1 березня.
Ольга СКОТНІКОВА, Борис Корпусенко, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua