До складу банди з чітким розподілом ролей входило 11 людей. Вони підшукували громадян із соціально вразливих верств населення. Жертвами шахраїв ставали переважно літні люди та ті, хто перебував у скрутному фінансовому становищі.
Як розповіли у пресслужбі Національної поліції, аферисти входили до них у довіру, пропонували вигідні кредитні позики під заставу квартири та надавали на підпис документи, за допомогою яких перереєстровували нерухомість на себе або ж втягували їх у боргову яму.
«Зазначена в кредитних договорах сума була в рази вище від фактично отриманої потерпілими. Крім того, введені в оману люди, не знаючи детального змісту документів, підписували договори купівлі-продажу житла на користь одного з учасників злочинної організації і не отримували їхні оригінали чи копії», — розповіли у Нацполіції.
Таким чином потерпілі продовжували сплачувати кошти за кредитними договорами, але вже не були власниками своєї нерухомості. У разі припинення чи прострочення сплати за кредитним договором їх виселяли з власного житла.
Як зазначили у Нацполіції, про вірогідність таких наслідків у разі несплати кредиту жертв не інформували. На сайтах шахраїв зазначалися лише відомості про надання кредиту під заставу житла, тобто про укладання договору іпотеки.
Всього слідчі Нацполіції встановили 15 потерпілих та 11 фактів шахрайського заволодіння квартирами у Києві та області загальною вартістю близько 10 мільйонів гривень.
Шахраям повідомили про підозру
Всім учасникам злочинного угрупування загрожує до 12 років тюрми
У шахраїв провели обшуки
До складу злочинної групи входили організатори, які під виглядом власників кредитної установи особисто спілкувалися з потенційними жертвами. Вони направляли їх до нотаріуса, яким жертви підписували документи під виглядом надання позик. Після цього жертв насильно виселяли з житла четверо представників силового блоку.
У квітні 2023 року двом організаторам шахрайської схеми, двом співвиконавцям та одному пособнику повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу: шахрайство, вчинене організованою групою осіб (ч. 3, ч. 4 ст. 190) та створення злочинної організації, а також участь у ній (ч. 1, ч. 2 ст. 255).
У жовтні 2023-го слідчі Нацполіції довели причетність до цього злочинного угруповання інших шести осіб. Їм оголосили про підозру за тими ж статтями. Усім учасникам злочинного угрупування загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна.
Крім того, правоохоронці заарештували статутний капітал фінансових компаній зловмисників на понад 98 мільйонів гривень. Також був накладений арешт на 317 об’єктів нерухомого майна та 14 автотранспортних засобів, що належали підозрюваним та їхнім родичам.
Раніше столичні правоохоронці розповіли про найпоширеніші схеми шахраїв і порадили, як діяти, щоб не потрапити на гачок аферистів.
Олександр ГРІНІК, для «Вечірнього Києва»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua