У Європі для тимчасового захисту зареєстровано понад 8 мільйонів осіб. А у національних програмах тимчасового захисту та підтримки беруть участь 4,8 млн біженців.
Про це йдеться на порталі Управління верховного комісара ООН у справах біженців.
На початок війни європейські країни видавали візи прихистку для українців на рік. Оскільки військові дії тривають і досі зберігається небезпека, Єврокомісія продовжила право українцям на тимчасовий захист у країнах Євросоюзу щонайменше до березня 2024 року. Проте в кожній окремій країні процедура різниться і захист продовжують не автоматично.
Продовження тимчасового захисту у Чехії
У Чехії продовжено термін тимчасового захисту до 31 березня 2024 року. Візи автоматично продовжуватись не будуть. Для цього біженці мають відвідати особисто відділ МВС та отримати відповідні вклейки у паспорт.
Кінцевим терміном реєстрації в онлайн-системі (відлік починається з 30 січня) є 31 березня 2023 року. А особистий візит та оформлення візи необхідно здійснити до 30 вересня 2023 року. Якщо ці терміни будуть порушені, особа втрачає свій статус тимчасового захисту, а віза буде анульована. Щоб її відновити, процедуру реєстрації доведеться пройти заново.
Продовження тимчасового захисту у Словаччині
Словацька Республіка автоматично продовжила термін дії тимчасового притулку для українців до 4 березня 2024 року.
Для цього громадянам України не потрібно звертатися до урядових органів. Посвідчення «Тимчасовий притулок» (dočasné útočisko) терміном дії до 4 березня 2023 року, залишатиметься дійсним.
Проте, якщо українці зацікавлені, вони можуть оновити документ через електронні служби Міністерства внутрішніх справ Словаччини за адресою: portal.minv.sk.
Продовження тимчасового захисту у Франції
Тимчасовий захист у Франції надається лише на пів року і його необхідно своєчасно продовжити, щоб отримувати підтримку від держави. У період від трьох тижнів до трьох днів до закінчення терміну дії статусу потрібно подати заявку на його продовження.
Подати заявку можна онлайн. При цьому кожен член родини повинен заповнювати окрему форму. Під час візиту до префектури старий документ обміняють на новий та видадуть форму для звернення в OFII, за якою можна продовжити отримувати допомогу.
Продовження тимчасового захисту в Естонії
В Естонії українські біженці клопотання щодо продовження посвідки на проживання на основі тимчасового захисту можна подати в період від трьох місяців до одного місяця до закінчення терміну дії посвідки на проживання в самообслуговуванні ДППО asylum.politsei.ee
Після подання клопотання в системі самообслуговування громадянин України отримає на свою електронну адресу підтвердження про прийняття клопотання, а також електронний лист, коли його продовжена картка посвідки на проживання буде готова, і він зможе її отримати у вибраному ним бюро обслуговування ДППО.
При подачі клопотання необхідно вказати особистий код та дані картки посвідки на проживання.
Для подання клопотання щодо продовження тимчасового захисту необхідно зареєструвати місце проживання особи. «Зареєстроване в Естонії місце проживання дає нам підтвердження того, що особа, яка бажає тимчасового захисту, дійсно перебуває в Естонії і в такому разі держава може запропонувати жителю Естонії такі послуги та підтримку, як, наприклад, соціальна допомога, медичне обслуговування, безкоштовний громадський транспорт або місце в школі чи дитячому садку», — пояснюють в поліції країни.
Місце проживання можна зареєструвати в органі місцевого самоврядування. Для реєстрації місця проживання необхідно надати документ, що підтверджує право користування приміщенням (наприклад, договір оренди) або згоду власника приміщення.
Наявність чи продовження тимчасового захисту не є обов’язковим. Усі громадяни України мають право і надалі залишатися і жити в Естонії навіть без звернення за тимчасовим захистом, але в цьому випадку відсутні посвідка на проживання та супутні соціальні гарантії.
Продовження тимчасового захисту у Латвії
З З1 січня 2023 року жителям України, які звертаються за статусом тимчасового захисту у Латвійській Республіці та отриманням документа, що підтверджує цей статус, видаватиметься посвідка на тимчасове проживання строком на два роки.
Для тих жителів України, які набули статусу тимчасового захисту у Латвійській Республіці у 2022 році, довгострокові візи та посвідки на тимчасове проживання, видані до 31 грудня 2022 року, будуть дійсними до 4 березня 2024 року, незалежно від зазначеного у документах терміну дії.
У Латвії прийнято та діє спеціальний закон про статус цивільного населення України, тому подавати заяву на отримання статусу біженця нема потреби.
Продовження тимчасового захисту у Литві
З 2023 року посвідки на тимчасове проживання для всіх українських біженців війни в Литві будуть лише цифровими. Біженці, які раніше отримували дозволи у вигляді пластикових карток, тепер можуть розпочати спрощену процедуру обміну цих документів.
Біженці, які опинилися в Литві до середини вересня 2022 року, отримали посвідки на тимчасове проживання терміном на один рік. Департамент міграції Литви закликає таких осіб поспішити та подати заявки на цифровий дозвіл на тимчасове проживання в Литві через міграційну інформаційну систему MIGRIS.
Українські біженці, які вчасно не змінили свій дозвіл на тимчасове проживання в Литві, можуть мати проблеми з отриманням деяких медичних послуг, оформленням соціальних виплат, допомоги на дітей, подання заяв на оплату опалення житла, компенсації гарячої чи холодної води тощо.
Як українцям подати заявку на зміну пластикового на цифровий дозвіл на тимчасове проживання в Литві в інструкції.
Біженці, які прибули до Литви в середині осені минулого року і пізніше, мають дозволи, дійсні відразу на два роки, до 2024 року. Таким особам наразі не потрібно змінювати жодних документів.
Продовження тимчасового захисту у Швейцарії
У Швейцарії, як і у більшості європейських країн, особливий правовий статус для громадян України, які тікають від війни, продовжено до 4 березня 2024 року. Упродовж цього періоду уряд Швейцарії автоматично продовжить чинність статусу тимчасового захисту S та реалізацію соціальних програм підтримки для українців.
Спецстатус може бути скасовано раніше за умови кардинальної зміни ситуації в Україні.
Продовження тимчасового захисту у Бельгії
Українці, які виїхали до цієї країни, для довготривалого легального перебування на території держави, мають регулярно продовжувати тимчасовий захист. До 4 березня 2024 року тимчасовий захист продовжується кожні півроку (двічі) автоматично. Після цього карта А, термін дії якої спливає 4 березня 2023 року, має бути ще продовжена. Якщо цього не зробити, особа втратить право легально перебувати та працювати в країні.
З 4 січня 2023 року українці можуть звернутися до муніципалітету за місцем проживання і продовжити термін дії карти А до 4 березня 2024 року.
Подати заявку на продовження карти А можна онлайн..
Продовження тимчасового захисту у Швеції
Українці, які отримали захист відповідно до Директиви про тимчасовий захист у Швеції і бажають залишитися, повинні подати заяву на продовження дозволу на проживання не пізніше 4 березня 2023 року.
Заяву необхідно подати в електронному сервісі, l який працює з 1 лютого по 4 березня 2023 року. Заповнення заяви займає лише кілька хвилин. Жодних документів чи копій паспортів додавати не потрібно.
Подати заяву можна на себе, двох дорослих членів сім’ї — співзаявників та на максимум десять дітей віком до 18 років, для яких подавач є законним опікуном.
Діти можуть бути співзаявниками лише разом зі своїми опікунами. Діти без опікуна можуть самостійно користуватися електронною послугою і призначеному опікуну не потрібно підтверджувати заявку.
В заяві треба вказати номер справи (beteckningsnummer) для всіх осіб, на яких подається заява. Після подачі заяви в електронному сервісі всі члени сім’ї повинні особисто відвідати Міграційну службу, щоб сфотографуватися та здати відбитки пальців для отримання нового тимчасового дозволу на проживання.
Запис на прийом відбувається в електронному сервісі під час подання заяви. Візит може відбутися з 6 лютого до 5 травня.
Найбільше українських біженців прийняла Польща — 1,5 мільйони осіб. Серед інших країн Німеччина — майже 900 тисяч осіб, Чехія — 486 тисяч, Італія — 170 тисяч, Болгарія — 152 тисячі, Франція — 119 тисяч, Словаччина — 108 тисяч.
На початку повномасштабного вторгнення за кордоном перебувало 650-690 тис. українських дітей віком до 18 років, станом на вересень — 488 тис., на грудень — 480-520 тис. дітей.
Оксана КОШОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua