6 січня виповнюється 85 років від дня народження Валерія Лобановського — видатного тренера київського «Динамо» та Національної збірної України з футболу.
У день пам’яті славетного наставника, «Вечірній Київ» згадує його життєвий шлях та головні спортивні досягнення.
Видатний тренер Валерій Лобановський. Фото з відкритих джерел
Валерій Васильович Лобановський народився 6 січня 1939 року в Києві. Батько працював комірником на Київському млиновому заводі, мати була домогосподаркою.
У роки навчання в школі вважався одним з кращих учнів у класі та закінчив школу зі срібною медаллю. Водночас хлопець надзвичайно захопився футболом, який у його житті став на одному рівні з опануванням наук.
Навіть у роки навчання на теплотехнічному факультеті КПІ, він не полишає спортивні тренування, а у 19 років стає гравцем київського «Динамо».
Валерій Лобановський у молоді роки. Фото з відкритих джерел
«Як гравець, Валерій Лобановський запам’ятався вболівальникам насамперед своїм дриблінгом, умінням вдало грати в атаці та, звичайно, своїми неперевершеними кутовими, які стали називати „сухим листом“. Від кутового прапорця він посилав м’яча у ближній або дальній кут воріт і практично завжди виникала небезпечна ситуація для противника, яка дуже часто закінчувалася голом. Ніхто з футболістів чемпіонату СРСР не вмів так подавати кутові…» — згадували знаменитого футболіста його колеги.
У статусі гравця знаменитий футболіст разом з його рідним «Динамо» ставав чемпіоном та срібним призером СРСР та одного разу — володарем Кубка Радянського Союзу.
У 19 років Валерій став футболістом рідного київського «Динамо». Фото: ФК «Динамо»
Тренерська кар’єра Валерія Лобановського розпочалася у жовтні 1968 року з футбольного клубу «Дніпро». Їхнім наставником видатний тренер був впродовж 5 років. Разом з ним команда пробилася до союзної вищої ліги, і вже в перший сезон посіла почесне шосте місце, яке надавало право присвоєння всім гравцям звання майстрів спорту.
Це були перші кроки молодого тренера на шляху до своїх найвищих спортивних досягнень. І вже 20 жовтня 1973 року Валерій Лобановський стає тренером свого рідного клубу «Динамо».
У 29 років футболіст розпочинає успішну кар’єру тренера. Фото з відкритих джерел
На посаді головного тренера клуб він пробув з перервою понад 20 років (1973 — 1982, 1984 — 1990, 1997 — 2002).
За роки тренерства Лобановського, київське «Динамо» вісім разів ставало чемпіоном СРСР та шість разів — володарем Кубка: такого послужного списку більше не мав жоден із тренерів команд радянського союзу.
Багато спортивних експертів відзначають, що Валерій Лобановський насправді був геніальним тренером. Ігри його команди були справді яскравими та незабутніми. Він зробив найбільший внесок у футбол не тільки Києва, а й країни.
За часів Валерія Лобановського київське «Динамо» вісім разів ставало чемпіоном СРСР та шість разів — володарем Кубка. Фото: ФК «Динамо»
У різні роки Валерій Лобановський очолював і збірну Радянського Союзу. У 1976 році команда здобула бронзові нагороди Олімпійських ігор, а в 1988 році стала віцечемпіоном Європи.
На думку футбольних експертів, Валерій Лобановський виховав цілу плеяду видатних українських футболістів, які стали «зірками» європейського та світового футболу: Олег Блохін, Ігор Бєланов, Олександр Заваров, Леонід Буряк, Олексій Михайличенко, Андрій Шевченко та інші. Понад чотири десятки вихованців Лобановського продовжили його справу на тренерських посадах.
За кількістю футбольних трофеїв В.Лобановський є одним з найкращих тренерів ХХ століття. Фото: ФК «Динамо»
У 1997 році Лобановський знову очолив київське «Динамо», а у 2000-му — збірну України. З його приходом були пов’язані чергові злети українського футболу — у 1999 році «Динамо» вийшло до півфіналу Ліги чемпіонів, перегравши мадридський «Реал». А збірна України у 2002-му пробилася до плей-оф відбіркового турніру Чемпіонату світу.
Видатний тренер стверджував, що суть сучасного футболу — в створенні чисельної переваги на різних ділянках поля. І найперша вимога до гравця — якомога швидше переходити від оборони до атаки, і навпаки.
Ще одним цікавим фактом з життя видатного наставника є вірування у магічну сутність та забобони. За спогадами колег, він завжди намагався уникати цифри 13, забороняючи своїм гравцям одягати футболки під цим номером та виходити в них на поле. А всі футболки з цифрами 13 він одразу ж викидав.
За спогадами колег тренер вірив у забобони та захоплювався джазовою музикою. Фото: ФК «Динамо»
Також знаменитий тренер перед грою намагався не наступати ногою на тріщини в асфальті.
Щодо хобі та захоплень Валерія Лобановського, відомо, що він надзвичайно любив джаз та колекціонував музичні записи з цього напрямком. Також він намагався вести футболістів на культурні заходи. Зокрема, до театру. Також спортсмени ходили в кіно та на різні екскурсії.
Валерій Лобановський в останні роки життя. Вото з відкритих джерел
На жаль, 7 травня 2002 року знаменитий тренер переніс інсульт під час матчу «Динамо» в Запоріжжі, а за 6 днів його серце зупинилося. Йому були лише 63 роки.
Одразу Валерію Лобановському (посмертно) було надане звання Героя України.
14 травня десятки тисяч людей прощалися з видатним тренером на стадіоні «Динамо, який згодом отримав його ім’я.
Також перед стадіоном можна побачити пам’ятник легендарному наставнику, де Валерій Лобановський сидить на тренерській лаві, спостерігаючи за матчем. Скульптура тренера виконана з бронзи, на руці годинник, де надовго застигли цифри, 20 годин 37 хвилин, час, коли зупинилося його серце.
Пам’ятник Валерію Лобановському біля стадіону «Динамо». Фото: Ольга Косова
Він був встановлений у травні 2003 року на честь відкриття футбольного турніру ім. Валерія Лобановського.
Свого часу, відомий український футболіст Андрій Шевченко привозив кубок європейський чемпіонів, щоб віддати шану легендарному наставнику.
Також з 2015 року його ім’я має проспект у Голосіївському та Солом’янському районах столиці.
У 2017 році офіційний сайт УЄФА опублікував список з десяти тренерів, які зробили найбільший внесок у розвиток футболу з моменту заснування Союзу європейських футбольних асоціацій у 1954 році.
До десятки найкращих увійшов легендарний тренер київського «Динамо» Валерій Васильович Лобановський, якого сайт організації у своєму матеріалі назвав «футбольним науковцем».
Також він входить до десятки найкращих тренерів в історії футболу за версією World Soccer, France Football, FourFourTwo та ESPN.
Сьогодні, 6 січня, у День пам’яті легендарного тренера об 11:00 відбулося традиційне покладання квітів на його могилі на Байковому цвинтарі, а о 12:00 — біля пам’ятника Герою України на стадіоні «Динамо»
До теми: Чотири перемоги поспіль: Олександр Шовковський став повноцінним головним тренером київського «Динамо». Його призначили головним тренером «біло-синіх» одразу після перемоги «Динамо» над «Оболонню» з рахунком 2:0, що відбулося 11 грудня 2023 року. Це вже четверта поспіль перемога «біло-синіх» в чемпіонаті України під керівництвом Олександра Шовковського.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua