Вже завтра, 29 березня, договір оренди між Національним заповідником «Києво-Печерська лавра» та Українською православною церквою Московського патріархату не діє.
Нині духовенство вивозить останні речі та меблі з приміщень. У вікнах журналісти помічають клітчасті набиті сумки, а на вулиці, під дощем, служителі виносять швейні машинки, побутові речі та розібрані шафи. Утім куди переїжджає УПЦ МП — не кажуть.
В останній день перед переїздом християни активно йшли на службу. Один вірянин, який представився черговим, уточнив, що «люди не знають, чого очікувати завтра, тому і поспішають помолитись». Він також коментує нашому виданню переїзд.
«Так, особисті якісь речі, меблі служителі виносять, оскільки не знають, що буде завтра-післязавтра. Але виїжджати ніхто нікуди не збирається! Це рішення (розрив договору про оренду Нижньої Лаври, — ред.) несправедливе. І це не тільки я так вважаю, а й мільйони людей!
Наша найбільша релігійна громада в Україні в Міністерстві юстиції зареєстрована як Київська Митрополія Української Православної Церкви. Ніякого Московського патріархату немає. Його придумали в 90-х роках після розколу, який вчинив Філарет Денисенко, щоби начепити нам ярлик «МП», — говорить черговий.
Одна з віруючих гостро відреагувала на присутність журналістів, почала кричати та називати медіа — «орками».
«Зараз орки — це ЗМІ, які живуть тут в Україні, в Києві. Зовнішні орки в нас стріляють, а ви нас знищуєте своїми брудними питаннями», — закричала жінка.
На вʼїзді-виїзді працівник МВС та СБУ перевіряють кожну машину, яка заїжджає на територію Нижньої Лаври. Нашому виданню інспектор каже, що машини перевіряють від 15 березня. Жодних скандалів зі сторони вірян жодного разу не було.
«Всередині знаходяться представники комісії, визначають, які експонати вважаються культурними та історичними цінностями, а які — ні. Цінні експонати права вивозити не мають», — пояснює правоохоронець.
Також сьогодні, 28 березня, Синод Православної Церкви України підтримав позицію предстоятеля ПЦУ Епіфанія, викладену в його зверненні до братії Києво-Печерської лаври. Зокрема, там закликали братію Лаври до єднання в лоні помісної Української православної церкви. Синод також вважає, що необхідно зберегти в Лаврі чернече життя та неперервні звершення богослужінь. Тому було вирішено просити виділити для чернечого життя, богослужбової та іншої релігійної діяльності приміщення на території комплексу Києво-Печерської Лаври
***
10 березня цього року УПЦ (МП) отримали лист-попередження: монастир має звільнити орендовані приміщення Нижньої Лаври до 29 березня.
У зверненні до братії Лаври та громадськості Священноархімандрит Києво-Печерської Свято-Успенської Лаври Митрополит Епіфаній спростовує маніпуляції й порівняння нинішніх подій із закриттям монастиря за часів срср.
«Вечірній Київ» повідомляв, що Мінюст перевірить відповідність до законодавства договору оренди УПЦ на Нижню лавру. У договорі оренди на майно Нижньої Лаври, укладеного з УПЦ МП вісім років тому, не вказано строки завершення оренди. Це може вважатися юридичним порушенням.
Держава не передаватиме безплатно своє майно у довгострокове користування релігійним організаціям, — заявив очільник МКІП Олександр Ткаченко. Зміни до законодавства не дають можливості безплатно передавати майно на тривалі терміни релігійним організаціям.
Даша ГРИШИНА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua