Міжнародна організація ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 274 культурних об’єктів в Україні з початку повномасштабного вторгнення росії. Про це повідомляється на офіційному сайті установи.
«Станом на 26 липня 2023 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження з 24 лютого 2022 року 274 об’єктів — 117 релігійних об’єктів, 27 музеїв, 98 будівель, що мають історичну та/або мистецьку цінність, 19 пам’ятників, 12 бібліотек, 1 архів», — зазначено у повідомленні ЮНЕСКО.
Пошкоджений інтер’єр в Музеї Ханенків. Фото зі сторінки музею
В організації зазначили, що проводять попередню оцінку збитків, завданих пам’яткам культури, шляхом перехресної перевірки повідомлень про інциденти з кількох надійних джерел.
«ЮНЕСКО також розробляє разом зі своїми партнерськими організаціями механізм незалежної скоординованої оцінки даних в Україні, включаючи аналіз супутникових знімків, відповідно до положень Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року», — додали там.
Настоятель храму отець Петро на руїнах церкви у селі Заворичі на Київщині. Фото: Микола Тимченко
У своєму оновленому звіті організація вказує, кількість постраждалих пам’яток у кожному регіоні України.
За наведеною статистикою найбільше пошкоджень культурних об’єктів ЮНЕСКО зафіксувало в Донецькій (78 об’єктів), Харківській (55 об’єктів), Київській (38 об’єктів), Луганській (33 об’єкти) та Чернігівській областях (17). Також є ушкодження в Запорізькій та Сумській (по 12 об’єктів), Одеській та Миколаївській (по 8), Херсонській (6), Житомирській (3), Вінницькій (2) і Дніпропетровській та Львівській областях (по 1).
Зруйнований музей Марії Примаченко. Фото: МКІП
Серед об’єктів Київщини, що постраждали від нападу росіян: Іванківський історико-краєзнавчий музей, Георгіївська церква у Заворичах, погруддя Тараса Шевченка та пам’ятник Архангелу Михаїлу в Бородянці, дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, Свято-Троїцька церква в Ірпені, храм Святого Пророка Іллі та Апостола Андрія Первозванного у Гостомелі, публічна бібліотека у Макарові, Архів-бібліотека фонду В’ячеслава Чорновола у Бучі та інші.
Також у Києві, внаслідок обстрілів росіян, пошкодження одержали такі знакові споруди: Музей Ханенків, Київська-картинна галерея, Національний музей Тараса Шевченка, Національний природничий музей, Будинок вчителя, корпуси Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Наукова Бібліотека імені Володимира Максимовича та окремі історичні будівлі.
До теми: у Трапезній палаті лаври відкрили виставку, присвячену зруйнованим у війні храмам.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua