Біля Польського Інституту, що розташований на Подолі презентували вуличну стендову виставку «Я був поляком — громадянином України». До 14 травня ті кияни чи гості міста, що гулятимуть вулицею Покровською, зможуть побачити фотографії і прочитати про долі людей, які загинули захищаючи Україну.
Автор виставки — Дмитро Антонюк. Саме він зібрав підготував для експозиції біографії та фотографії 12 героїв — українців польського походження. Це загиблі і в 2014 роках, і в 2022, після повномасштабного вторгнення, і закатовані у полоні. Серед захисників — одна жінка, медик Юлія Пастернак, її застрелив ворожий снайпер, розуміючи, у кого цілить. На жінці були яскраві знаки, що вона медик. Вона повзла до поранених хлопців.
«Серед Героїв, фото яких представлені на виставці, є ті, хто загинув до повномасштабного вторгнення. Це нагадування всім нам, що страшна війна із росією почалася не у 2022-му», — зауважив Дмитро Антонюк.
Серед портретів і добре знані імена киян Ігоря Брановицького, захисника Донецького аеропорту, якого застрелив терориста «Моторола», а також мешканця селища Коцюбинське Максима Радзанича, теж захисника ДАП, батька трьох дітей. На відкритті виставки були мами цих воїнів. Для них важко говорити про свою втрату, але вони вдячні, що їхніх дітей пам’ятають і шанують.
Світлана Радзанич, мама Максима Радзанича
Як зазначив директор Польського інституту Роберт Чижевський, це виставка немов панахида за полеглими воїнами. Її відкривали одразу ж після великого польського свята — Дня Конституції. І це символічно, бо Конституція — це передусім закон для Громадянина. Герої виставки мали польську кров, знали польську мову (хоча не всі), але, насамперед вони були громадянами своєї держави — України. І поклали свої життя, захищаючи країну.
Ганна Старостенко та Роберт Чижевський
«Жахлива війна забирає життя не тільки українців, а й поляків — громадян України. Ми бачимо мужність та відвагу воїнів, які кожного дня виборюють свободу. Не вистачає слів вдячності нашим польським партнерам та справжнім друзям, які простягли нам руку допомоги. Ми разом, пліч-о-пліч, б’ємося із нашим спільним одвічним ворогом», — сказала заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, яка побувала на відкритті виставки.
Виставка також доступна онлайн, в версії польсько-англійській.
Нагадаємо, у листопаді 2022 року на Подолі з’явився дім для польської культури.
Наталка МАРКІВ, фото Олексій Самсонов, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua