Історію Астамура Гумби, який народився у Сухумі, але у два роки був вивезений мамою до України, читачі «Вечірнього Києва» дізнались з проєкту «Пантеон Героїв».
Він вчився у київській школі та КНУ ім.Т.Г.Шевченка, а згодом — в університеті у Чорногорії. У 2016 році повернувся до України та працював у ай-ті галузі.
24 лютого 2022 року Астамур пішов добровольцем до 130 батальйону ТрО Солом’янського району. Спочатку — оборона Києва. А потім — Харківська область у пекельні дні весни та літа.
Астамур Гумба, який у війську мав позивний «Абхаз» з побратимами захищав біля села Дементіївка Дергачівського району панівну висоту.
Астамур Гумба «Абхаз» був у 130 батальйоні ТрО Солом’янського району.
Понад місяць 130 батальйон утримував цю височину — в умовах постійних атак ворожої піхоти, механізованих підрозділів, роботи ДРГ, безперервних обстрілів танками, артилерією, мінометами.
Військові мали завдання: будь-що втримати Дементіївку. І вони його виконали.
Ціною стало життя побратимів. Шермана, Мартина, Абхаза, Маня, Рудого… і багато інших. Кількість поранених у цьому місці нараховує сотні.
Дементіївка: гори розстріляного заліза на місці загибелі київських тероборонців.
Потім Дементіївку, які й всю Харківщину, під час контрнаступу звільнили ЗСУ.
В указі Президента України № 729 серед десятків імен нагороджених за звільнення Харківщини є й ім’я Астамура Дауровича Гумба, солдата, який посмертно нагороджений орденом «За мужність» 3 ступеню.
Наталя Гумба та Сергій Моругін зареєстрували Фонд миру Астамура Гумба. Установа буде об’єднувати тих, хто вивчає конфлікти та може запропонувати, як їх вирішити.
Наталія та Сергій дуже багато роблять для дієвої пам’яті сина.
Наприклад — пересувну виставку фото про війну в Україні, яку покажуть у Європі. Щоб кожен, хто побачить світлини знав ціну миру і розумів, яку найвищу плату сьогодні віддає за свободу Україна.
«Астамур живе в ідеальному світі як ідея. Все, за що він боровся підхопили його друзі, знайомі, всі хто його знав. Тіло можна вбити. Але ідея не просто безсмертна, вона шириться і множиться у послідовниках.
Не тішся, враже — сотня поляже,
Тисяч натомість стане до борби», — написав Сергій Моругін.
На їхніх з Наталею сторінках у фейсбук фото та відео з Чорногорії сьогодні.
На них — колишні й нинішні студенти Подгорицького університету, викладачі, друзі Астика вийшли на мітинг, щоб підтримати Україну, свободу та справедливість.
«Поки думками ми єдині, Астик невмирущий. Агресор отримає належний урок по всій планеті», — переконані Наталія та Сергій.
Мама загиблого захисника і героя, журналістка Наталія Іщенко, розповіла з місця подій про те, що фото Астамура друзі пронесли під час маршу по місту. Відбулась і хвилина мовчання та невеличкий пам’ятний мітинг.
Марш пам’яті Астамура Гумба у Цетинє (Чорногорія). Відео: Сергій Моругін
Читайте також:
«У столиці встановлять меморіальні дошки чотирьом захисникам України, — КМДА». Серед вшанованих Героїв — Астамур Гумба. Пам’ятний знак для вшанування Героя встановлять на фасаді будівлі школи № 78 на вулиці Шота Руставелі, 47, де навчався військовий.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua