Свято-Успенська Києво-Печерська лавра особливо шанується помісними православними церквами, як один з чотирьох уділів Богородиці — священна земля, яка перебуває під небесним управлінням Матері Божої.
Лавра складається з комплексу наземних храмів і підземних споруд, де почивають мощі преподобних печерських подвижників.
Печери, в яких знаходиться поховання засновника Печерського монастиря преподобного Антонія, називають Ближніми, або Антонієвими.
У Ближніх печерах почивають мощі 73 печерських подвижників. Поховані тут були не простими ченцями, а людьми визначними, яких вшановували ще за життя.
Антонієви печери. Фото: з відкритих джерел
Загальна довжина підземних коридорів Ближніх печер становить 383 м.
До слова, разом з Ближніми печерами Дальні складають так звану Нижню Лавру. У Дальніх печерах почивають мощі 49 канонізованих святих. Нині загальна довжина підземних коридорів Дальніх печер становить 293 метри, Варязьких — 200 метрів.
У Києво-Печерському патерику йдеться про те, що саме Варязькі печери стали першим місцем поселення преподобного Антонія Печерського, коли він повернувся до Києва зі Святої Гори Афон.
Варязькі печери. Фото: Фейсбук
Тобто, вони стали початком історії Києво-Печерського монастиря. Так викладало події втрачене ще у давньоруські часи «Житіє преподобного Антонія Печерського», яке згодом частково увійшло до Києво-Печерського патерика.
Преподобний Антоній, образ у Варязьких печерах.
Дальні печери Свято-Успенської Києво-Печерської лаври.
Як відомо, Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» з 29 березня розірвав договір із Чоловічим монастирем УПЦ (МП), який діє з 2013 року про безоплатне користування культовими будівлями та іншим майном.
А 30 березня Уряд повернув майно Києво-Печерської лаври у державну власність.
За перше та друге травня Комісія з приймання-передачі державного майна Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» передала у користування заповідника 16 корпусів.
ПЦУ править щотижня у храмах Верхньої Лаври. Позиція духовенства ПЦУ — у Лаврі має відновитись монаше життя.
Завершення роботи комісії МКІП, яка перевіряє майно Києво-Печерської лаври не достатньо для того, щоб там відновилося монаше життя тих, хто відмовився від УПЦ.
Як розповів голова Державної служби етнополітики і свободи совісті Віктор Єленський, на печери, де зберігаються мощі послушників, очікує реконструкція.
«Обстежують корпус за корпусом. Ми пам’ятаємо, як на лаврських храмах висіли оголошення «Тут за розкольників і уніатів не моляться». Зараз цього, слава Богу, немає.
Залишилось, щоб спеціалісти дообстежили, прийняли в державну власність. А потім після певної реконструкції — бо там є потреба реконструкції, наприклад, печер — буде вирішено, в який спосіб буде продовжуватися монаше життя», — повідомив Єленський.
Читайте також: «ПЦУ вперше провела Великодню службу у Києво-Печерській лаврі. ФОТО». Вперше за 300 років Великодню службу у Києво-Печерській лаврі відправили українською мовою.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua